Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2022 12:40

Meteoroloji'den alınan veriler doğrultusunda Türkiye'de yurt genelinde yarından itibaren yılın en sıcak günleri olarak bilinen "eyyam-ı bahur"un etkisine girilecek. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında hava sıcaklıklarına ilişkin önemli uyarılar yaptı. Prof. Dr. Şen, "Türkiye'de serin bir yer yok neredeyse... Hafta sonu da böyle olacak. 35 derece sağlık açısından kritik sıcaklık anlamına geliyor" dedi.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, genelinde yağış beklenmiyor. Kuzey kesimlerin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40 – 60 km / saat) olarak esmesi bekleniyor.

'EYYAM-I BAHUR' SICAKLARI GELİYOR

Ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. 

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına rastlıyor.

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere de bırakan eyyam-ı bahurun, özellikle yurdun güney kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Kavrulacağız Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

Yurt genelinde cumartesi günü için beklenen hava durumunu gösteren harita...

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 35
İstanbul: Az bulutlu ve açık 31
İzmir: Az bulutlu ve açık 35
Adana: Az bulutlu ve açık 37
Antalya: Az bulutlu ve açık 32
Samsun: Parçalı ve az bulutlu 28
Trabzon: Parçalı bulutlu 27
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 34
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 42Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına rastlıyor.
Kavrulacağız Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor
Pazar günü için beklenen hava durumunu gösteren harita...

Haberin Devamı

Kavrulacağız Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında hava sıcaklıklarına ilişkin önemli uyarılar yaptı...

Haberin Devamı

Türkiye'de serin bir yer yok neredeyse. En sıcak yer harita üzerindeki eflatun renk. Burada 40 ila 44 derece sıcaklık var demek. Pembe olan yerler de 40 dereceye yakın sıcaklık demek. Bugün sıcak bir hava var Türkiye'de, hafta sonu da böyle olacak. 35 derece şu anlama geliyor; sağlık açısından kritik sıcaklık anlamına geliyor. İnsan vücudu sıcaklık 35 dereceyi geçince tepki gösteriyor, yaşlılarda ani bayılmalara kadar gider.

Aşırı sıcaklar orman yangınlarını tetikleyici bir meteorolojik parametre ama bunun yanında nemin olması gerekiyor. Sıcaklık yükseliyor ama nem düşüyor, rüzgar da etkili. Bu üçü çok önemli orman yangınlarında. 40 derecenin üzerindeki sıcaklık, 40 kilometre/saat hızındaki rüzgar hızı ve yüzde 20 nem. Bu sıcaklıklar gölgede ölçülen sıcaklıklardır, güneşin altında 55 dereceyi bulan sıcaklıklar oluyor.

Haberin Devamı

Türkiye'nin hepsi kırmızı, sağlık açısından ve orman yangınları açısından söyledik önemli. Böyle havalarda buharlaşma çok fazla olur.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!