GeriGündem İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? 2 ay daha uzatılmıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? 2 ay daha uzatılmıştı

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? 2 ay daha uzatılmıştı

'iş akdinin feshinin kısıtlanmasına ilişkin düzenleme' olarak yürürlükte yer alan İşten çıkarma yasağı, Resmi Gazete'de yayımlanan son kararın ardından devam ediyor. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla uygulanan işten çıkarma yasağı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın güdümünde yer alıyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşte, 17 Ocak tarihinde yayımlanan bir karar ile uzatılma kararı alınan işten çıkarma yasağı hakkında bazı bilgiler

İşten çıkarma yasağının ne zaman biteceği pek çok işletme ve çalışanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pandemi dolayısıyla iş yerinde azaltma yoluna gitmek isteyen işverenler için bazı destekler sağlayarak, bu çerçevede işçilerin haklarını korumak amacıyla da işten çıkarma yasağı uygulamasını getirmişti. İşte, işten çıkarma yasağının biteceği tarihle ilgili bilgiler...

Pandeminin getirdiği ekonomik zorlukları aşmak için işverenlerin işçilerini işten çıkarması yasaklanmış ve ücretsiz izin desteği ile kısa çalışma ödeneği uygulamaları hayata geçirilmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre işten çıkarma yasağı 17 Ocak 2021'den itibaren 2 ay uzatıldı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs salgınıyla başlayan ve çalışanları mağdur etmemek için düzenlenen uygulamalardan olan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği yeniden uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödeneği 17 Ocak 2021'den itibaren 2 ay uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre uzatma, aynı maddenin 4. fıkrası hükmüne dayanılarak yapıldı.

İş yasasına eklenen geçici 10. maddenin 4. fıkrası, Cumhurbaşkanı’na bu maddenin birinci ve ikinci fıkrasında yer alan üç aylık süreleri her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 /01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.

16 NİSAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

False