İstanbul Valiliği'nden cenazeler öncesi yazılı açıklama

Güncelleme Tarihi:

İstanbul Valiliğinden cenazeler öncesi yazılı açıklama
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 22, 2015 11:52

Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkıp Suruç’ta buluşmuşlardı onlar... Kobani’ye yardım planlarken cansız bedenleri dün tabutlar içinde memleketlerine gönderildi. Kimisi öğrenci kimisi doktor, anne olan da var baba da. Türkiye bugün onları son yolculuğuna uğurluyor. İstanbul Valiliği de cenazeler öncesi ilginç bir açıklama yaptı: Vatandaşların cenazelerin saygınlığına uygun şekilde davranmalarını, yasa dışı hareket ve provokatif davranışlara itibar etmemelerini, kolluk güçlerine görevlerinin ifası hususunda yardımcı olmalarını bekliyoruz.

Haberin Devamı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde düzenlenen bombalı intihar saldırısında hayatını kaybedenler son yolculuğuna uğurlanıyor. Ve akıllarda dün objektiflere takılar acılı anlar. Patlamada yaralanan Sinem Kılıç'ın, annesi Ferdane Kılıç ile kardeşi Nartan Kılıç'ın naaşları taşıyanların arasında olması ya da hastanelik olan baba Fethi Aydın'ın bandajlı haliyle oğlu Çağdaş'ın cenazesini morga kaldırması bunlardan sadece iki tanesi...

18 yaşındaki Mücahit Erol, 19 yaşındaki Serhat Devrim ve 20 yaşındaki Med Ali Barutçu için Muş’ta cenaze töreni düzenlendi. Gençlerin cenazeleri, DBP Eş genel başkanı Emine Ayna, HDP Muş Milletvekilleri Burcu Çelik Özkan ile Ahmet Yıldırım, HDP ve DBP yöneticileri ve yakınlarının katıldığı törenin ardından gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlandı.

Haberin Devamı

İstanbul Valiliğinden cenazeler öncesi yazılı açıklama

Türkiye'nin dört bir yayında düzenlenecek cenaze törenleri öncesi İstanbul Valiliği açıklama yaptı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, iki gün önce Suruç'ta menfur bir terör saldırısı meydana geldiği hatırlatılarak, milleti derinden etkileyen ve ülkenin huzuruna kasteden hain saldırı şiddetle telin edildi, hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

İstanbul Valiliğinden cenazeler öncesi yazılı açıklama
Son cenazeler ailelere teslim edildi

Menfur saldırı akabinde ve bu saldırı bahane edilerek İstanbul'da kamu düzenini ve vatandaşların huzurunu bozmaya yönelik yasa dışı eylemler yapıldığı, bu eylemlere karşı kolluk güçlerince gerekli tedbirler alınarak, halkın huzur ve sükununun muhafazası görevinin yerine getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

İstanbul Valiliğinden cenazeler öncesi yazılı açıklama

"Bu meyanda; molotofkokteylli saldırıda bulunma, kimlikleri tanınmayacak şekilde yüz kapatma, ateşli silah taşıma ve benzeri nedenlerle haklarında yasal işlem yapılmak üzere 51 kişi gözaltına alınmış, 3 adet el yapımı parça tesirli bomba, 239 adet molotofkokteyli ve 25 litre benzin, 1 adet pompalı tüfek ve çok sayıda fişek ile 10 adet havai fişek rampası ,160 havai fişek ele geçirilmiştir.

Haberin Devamı

Bugün toprağa verilecek cenazeler nedeniyle düzenlenecek cenaze törenlerinde toplumumuzun en önemli geleneklerinden olan, cenazenin şahsına ve vakarına saygı gereği vatandaşlarımızın büyük bir olgunluk ve sağduyuyla hareket edeceklerine, az sayıda da olsa cenazeleri istismar ederek yasa dışılığa tevessül edebilecek kişilere itibar etmeyeceklerine inancımız tamdır.

İstanbul Valiliğinden cenazeler öncesi yazılı açıklama

Bu tür olaylara karşı kolluk kuvvetlerimizce her türlü güvenlik tedbiri alınacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen silah taşıma, molotofkokteyli atma, yüz kapatma, yasa dışı pankart, resim, döviz, levha, araç ve gereç taşıma gibi yasaların suç saydığı hareket ve davranışlarda bulunanlara karşı gerekli yasal işlem, tedbir ve müeyyidelerin uygulanacağından kimsenin tereddüdü olmamalıdır."

Haberin Devamı

Açıklamada, İstanbul'un huzurunun muhafazası ve cenaze tören güvenliğinin sağlanması bakımından, törenlere katılacak tüm siyasi parti, kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlardan, cenazelerin saygınlığına uygun şekilde davranmalarının, yasa dışı hareket ve provokatif davranışlara itibar etmemelerinin, kolluk güçlerine görevlerinin ifası hususunda yardımcı olmalarının beklendiği vurgulandı.