Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suruç açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Suruç açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 20, 2015 15:57

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 41. yıl dönümü törenlerine katılmak için KKTC'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısında Suruç'taki patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı. Erdoğan, 'Bu vahşeti işleyenleri şahsım ve milletim adına lanetliyorum, kınıyorum' dedi.

Haberin Devamı

İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

Öncelikle, sayın cumhurbaşkanı'nın 20 Temmuz 74 ve 41 yıl sonra bugün yapılacak yıl dönümü kutlamalarında bizleri de aralarında görme talebine davetine çok teşekkür ediyorum. mübarek ramazan bayramınızı tekrar tebrik ediyorum, kutluyorum. Tabi bu arada, bugün saat 13:00 sıralarında Suruç'ta maalesef bir terör eylemi sonucunda 28 vatandaşımızın ölümü ve bunun yanında ciddi sayıda yaralıların oluşu bizleri teessüre boğmuştur. Bu vahşeti işleyenleri ben de şahsım olarak, milletim adına lanetliyorum, kınıyorum.

TERÖR İNSANLIĞIN...

Uçağa bindiğimiz anda bu haberi almış olduk. Şu anda bakan arkadaşlarımız Urfa'ya hareket ettiler, başbakanımız süreci Ankara'dan takip ediyor. Bizler de takibe devam edeceğiz. Terör nereden gelirse gelsin lanetlenmelidir. Terörün, dini yoktur, ırkı yoktur, milleti milliyeti yoktur, vatanı yoktur. Teröre karşı tüm uluslarası bir mücadelenin verilmesi gerektiğini hep ifade ettik, ediyoruz. Terör insanlığın huzuruna kast eden bir olaylar silsilesidir.

Haberin Devamı

Ben bu vesileyle bir kez daha kınıyor ve bu terör eyleminde ölen 28 vatandaşımızın ailesine başsağlığı diliyor, milletimizin başı sağolsun diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Sağlık bakanlığımız olmak üzere görevli arkadaşlarımız en sıcak şekilde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.

Haberin Devamı

MÜSTESNA BİR GÜNDE BURADAYIZ

Tabi ortak tarihimiz açısından müstesna bir günde buradayız. Ve sayın Cumhurbaşkanı'yla birebir, şu anda görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirme imkanımız oldu. Bu sürecin her iki tarafta kararlılıkla sürdürme alametleri belirdi. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekir diye düşünüyorum. Yıllar yılı maalesef ortada bırakılan bu sürece artık biizm nihayete erdirme... Biliyorsunuz annan planıyla bir çıkış olmuştu. İsviçre'de attığımız adımlar çok çok önemliydi. Fakat bunu noktayı koyarak bitiremedik. Temenni ederim ki bu yapılan çalışmalar, buna noktayı koyma azmiyle devam eder. Gerek Kıbrıs Rum, gerek Kıbrıs Türk tarafı adil bir neticeyi yakalarlar. Şu anda bu görüşmeleri yürüten teknokratlar ve liderler bir azmin içerisinde olduğunu kendilerinden gördüm. Bundan dolayı da ayrıca mutluyum. Bizler de garantör ülkeler olarak bizler de elimizden geleni yapmakta kararlıyız.

Haberin Devamı

KUZEY KIBRIS'IU ÇOK DAHA RAHATLATACAK

Tabi ki Kuzey Kıbrıs Türk devleti olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak bizler her zaman ana vatan yavru vatan ile el ele bu çalışmaları sürdüreceğiz. Buranın her yönüyle çok daha modern ülke noktasına gelme çalışmasını sürdüreceğiz. Bir iki aya kadar su sorunu çözülüyor. Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a denizin altından su getirme işlemi bitme noktasına geldi. 1,5 km gibi bir yer kaldı. Ve ardından Türkiye'den bu barış suyu projemiz inşallah sona ermiş olacak ki bu Kuzey Kıbrıs'ıu çok daha rahatlatacak.

Eğitim öğretimde kuzey kıbrıs artık 70 bini aşkın öğrenci sayısına ulaştı. Turizmde güzel gelişmeler var. Bunlar bir değer ifade ediyor ve diplomaside artık uluslararası camianın uluslararası kurumların temsilcilerinin kuzey kıbrıs'taki gröüşmeleri süreci çok daha verimli olarak etkileyecektir.

Haberin Devamı

Hem Suruç'taki bu vahşeti tekrar lanetliyorum. Ölenlere rahmet diliyorum, yaralılara şifalar diliyorum. Bugün yaptığımız bu ziyaretin 41'nci bağımsızlık mücadelesiyle ilgili yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını dilerken, sayın cumhurbaşkanı gibi bir daha bu tür mücadelenin verilmesi gereğine gerek kalmaması temennisinde bulunuyorum.

MUSTAFA AKINCI'DAN DA AÇIKLAMA

"20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı" münasebetiyle düzenlenecek tören ve etkinliklere katılmak için gittiği KKTC'de resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ın açıklamalarından önce KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açıklama yaptı. Akıncı, "Burada önemli olan nokta, bu ülkede, diğer ülkelerde 15 temmuz'lar 20 Temmuz'lar olmasın. Bizler Kıbrıs'ın şimdiki ve geçmiş kuşakları Kıbrıs'ın acısını paylaştık. Gelecek kuşaklar barışı paylaşsınlar. Gerek doğu akdeniz'i gerekse Ege'yi barış adası haline getirebilelim. Ben kendilerine teşekkür ediyorum ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşanmış olan müessif olan olayı kınıyorum. Türkiye'ye çok daha mutlu bir gelecek diliyorum" dedi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Suruç açıklaması
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!