Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçici Bakanlar Kurulu'nu onayladı

Güncelleme Tarihi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçici Bakanlar Kurulunu onayladı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 28, 2015 20:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim hükümeti görüşmesi sona erdi. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Erdoğan, Davutoğlu'nun kabine listesini onayladı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararı almasının ardından gözler kurulacak seçim hükümetine çevrildi. CHP ve MHP’nin hükümette yer almama kararı, MHP’li Tuğrul Türkeş’in partisinin kararına ragmen bakanlık teklifini kabul etmemes ile gelişen olaylar sonrasında şimdi gözler Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na çevrilmişti. Sabah saatlerinde Başbakanlığın programında saat 17.30, Cumhurbaşkanlığının programında saat 17.45 olarak ilan edilen Erdoğan-Davutoğlu görüşmesinin, akşam saatlerinde 18.30’da olacağı açıklandı. Davutoğlu, saat 19.08’de seçim hükümeti listesini sunmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girdi.

GÖRÜŞME SONA ERDİ, DAVUTOĞLU'NUN LİSTESİ ONAYLANDI

Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesi sona erdi. Görüşme yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan geçici Bakanlar Kurulu'nu onayladı.

Haberin Devamı

AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı'ndan şu açıklama yapıldı:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere atanan Konya Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmişlerdir.
Cumhurbaşkanımız, söz konusu kabulde, Başbakan Sayın Davutoğlu başkanlığında kurulan geçici Bakanlar Kurulu’nu onaylamış bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TÜRKİYE’NİN İLK SEÇİM HÜKÜMETİ

Erdoğan’ın erken seçim kararı alıp Ahmet Davutoğlu’nu Başbakan olarak atamasıyla Türkiye’de ilk kez “Geçici Seçim Hükümeti” kurulması süreci başladı. CHP’den Deniz Baykal, Erdoğan Toprak, Gülsün Bilgehan, İlhan Kesici, Tekin Bingöl, MHP’den Kenan Tanrıkulu ve Meral Akşener ile HDP’den Levent Tüzel’in bakanlık tekliflerini reddettiği geçici seçim hükümetine MHP’den Tuğrul Türkeş ile HDP’den Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca “Evet” dedi.

1 YIL DOLMADAN 2. HÜKÜMET

Geçen yıl 29 Ağustos'ta 62. Hükümeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunan Ahmet Davutoğlu, 63. Hükümeti de bu tarihin yıl dönümünden bir gün önce sunmuş oldu.

Haberin Devamı

ALİ BABACAN İLK KEZ YOK

Abdullah Gül’ün kurduğu 58. Hükümet’ten başlayarak AK Parti’nin 13 yıllık iktidarındaki bütün kabinelerde tek ortak isim olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yeni listede milletvekili olmadığı için yer alamadı.

ÜÇ DÖNEM VEDASI

Ali Babacan ile birlite 3. Dönem kuralı nedeniyle 7 Haziran seçimlerinin ardından milletvekillikleri sona eren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük Bakanı Nurettin Canikli ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bakanlığa veda etmesi bekleniyor.
Davutoğlu’nun, 63. Hükümetin listesini Çankaya Köşkü’nde açıklaması planlanıyor.

BAKMADAN GEÇME!