Cizre'de PKK'dan mankene asker kamuflajı taktiği

Cizrede PKKdan mankene asker kamuflajı taktiği

Şırnak'ın sokağa çıkma yasağı süren Cizre İlçesi'nde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda PKK'lıların kurduğu hendek ve barikatların büyük bölümü kaldırıldı. İlçede PKK'lı teröristlerin hain planları tek tek ortaya çıkarıldı. El yapımı bombalar ve mayınlarla güvenlik güçlerini yavaşlatmayı planlayan teröristler asker kıyafetleri giydirilmiş mankenleri kullanmaya başladığı görüldü.

Haberin Devamı

Cizre'de güvenlik güçleri evlerde arama tarama faaliyetinde bulunurken, bugün bodrum katında yaralıların bulunduğu belirtilen Cudi Mahallesi'ndeki evin çevresinde silah ve patlama sesleri duyuldu.

Cizrede PKKdan mankene asker kamuflajı taktiği


YOĞUN ÇATIŞMA YAŞANAN MAHALLELER TEMİZLENDİ

Cizre İlçesi'nde 14 Aralık günü, hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için konulan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Asker ve polisin bugüne kadar sürdürdüğü operasyonlarda çatışmaların yoğunluklu olarak yaşandığı Yafes, Sur ve Nur mahallelerindeki hendek, barikat ve PKK'lılardan tamamen temizlendi.Cizrede PKKdan mankene asker kamuflajı taktiği


Ancak Cudi Mahallesi'ndeki tuzaklanmış barikat ve hendeklerin bir kısmı hala duruyor. Cudi Mahallesi'ne hakim tepelere konuşlanan tanklar, sık sık mahallede tespit edilen hedeflere top atışına devam ediyor. Cudi Mahallesi'nde, bodrum katında yaralıların bulunduğu belirtilen bir evin çevresinden bugün de silah ve patlama sesleri yükseldi. Cudi Mahallesi de tuzaklanmış hendek ve barikatların yüzde 90'ından fazlasının imha edilerek temizlendiği ancak hala bitmediği ve bazı evlerde hala PKK'lıların olduğu belirtiliyor. Cudi Mahallesi'nde bulunan bir otelin teras katındaki direğe ise Türk Bayrağı çekildiği görüldü.

Cizrede PKKdan mankene asker kamuflajı taktiği


Jandarma komando ve özel harekat polisinden oluşan yaklaşık 5 bin güvenlik görevlisi, tuzaklı hendek ve barikatlardan temizlenen Yafes, Sur ve Nur ile birlikte, Dağkapı, Alibey, Dicle ve Şah Mahalleleri'ndeki evlerde arama yapıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde de yapılan arama bitmeden ikinci bir arama daha yapılıyor.

ÇÖPLER ARASINDA YİYECEK ARADI

Cizrede PKKdan mankene asker kamuflajı taktiği


Bu arada yaklaşık 2 aydan beri toplanmayan çöpler, ilçe merkezindeki sokak aralarında yığın oluşturmaya başladı. Bu arad abir çocuğun çöpler arasında yiyecek bulmaya çalıştığı görüldü. Vatandaşlar, toplanmayan çöplerden dolayı bulaşıcı hastalıkların salgın hastalığa yolaçabileceği endişesi taşıyor. İlçe genelinde sadece bir fırın açık ve hizmet verirken, vatandaşların gıda ihtiyaçlarını gidermesi için de bir marketin saat 08.00 ile 12.00 saatleri arasında açık kalmasına izin veriliyor.