Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamasında

Güncelleme Tarihi:

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak Gözler Bakan Fahrettin Kocanın açıklamasında
Oluşturulma Tarihi: Şubat 23, 2021 11:29

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Bilim Kurulu her hafta belirli tarihlerde toplanıyor. Geçtiğimiz hafta toplantı 16 Şubat tarihinde yapıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından yaptığı açıklama, ‘Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz.’ dedi. Şimdi gözler bu haftaki Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağına çevrildi.

Haberin Devamı

Bilim Kurulu Toplantısı ile ilgili araştırmalar hızlandı. Henüz bu haftaki toplantının tarihi açıklanmadı. Geçtiğimiz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle katılarak başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, artık tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçildiğini bildirdi.

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz hafta 16 Şubat tarihinde yapılan toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışmanın söz konusu olduğunu ve artık tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre "yerinde karar" dönemine geçildiğini bildirdi.

Haberin Devamı

"Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz." ifadesini kullanan Koca, Kovid-19'a karşı şu anda en güçlü iki silahtan birinin aşı, diğerinin ise doğru bilgi olduğunu vurguladı. Koca, hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacaklarının altını çizdi.

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak Gözler Bakan Fahrettin Kocanın açıklamasında

Koronavirüs Bilim Kurulu ile bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdiklerini belirten Koca, "Salgın yönetiminde 'yerinde karar' döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır." bilgisini verdi

Koca, tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisinin hep birlikte görüldüğüne dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız."