AK Parti'de tarihi gün

Güncelleme Tarihi:

AK Partide tarihi gün
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 27, 2014 08:47

AK Parti'de bugün tarihi bir gün yaşanıyor. AK Parti'nin Ankara Arena'da gerçekleştirilen birinci olağanüstü kongresinde kurucu Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan partisine veda ediyor. Kongrede tüm delegeler, aday olarak adını Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Ahmet Davutoğlu ismi üzerinde birleşti.

Haberin Devamı

AK Partide tarihi gün
Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, bugün Genel Başkanlık görevini, AK Parti Merkez Yönetim Kurulu'nun bir sonraki Genel Başkan olarak belirlediği Ahmet Davutoğlu'na devredecek.

SALON DOLDU, DIŞARIDA İZDİHAM OLDU / Foto Galeri

KONGRE'NİN RENGİ: TURKUAZ

AK Parti Olağanüstü Kongresi'nin hakim rengi turkuaz.

AK Partide tarihi gün
İKİSİ DE BEYAZ GİYDİ

"Hep birlikte yeni Türkiye" sloganıyla düzenlenen Kongre'de Ankara Arena turkuaz renk hakimiyetiyle düzenlenmiş durumda.

Haberin Devamı

SALON HINCA HINÇ DOLU

Daha kongre resmen başlamadan, sabah erken saatlerden itibaren AK Partililer Kongre salonunu doldurdu. Kongre'nin resmi açılışı yapılmadan tribünler tamamen doluydu.

AK Partide tarihi gün

Haberin Devamı

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU'NUN DEV FOTOĞRAFLARI

Kongre salonu süslemesinde, Erdoğan'ın yanısıra bugünkü Kongre'de Genel Başkan seçilmesi beklenen Ahmet Davutoğlu'nun da dev fotoğrafları yer aldı.

Kongre salonunun en görünen yerlerinden birinde de, Davutoğlu ve Erdoğan'ın birlikte olduğu, üzerinde "yolunuz yolumuz" yazılı olan afiş yer aldı.

AK Partide tarihi gün
İşte Ahmet Davutoğlu için bestelenen şarkının sözleri

SALONDAKİ PANKARTLAR

Salon içinde ve dışında AK Parti seçim şarkıları çalınırken, partililer şarkılara eşlik etti ve sunucunun anonslarıyla koordineli şekilde tezahüratlarda bulundu.

"Hep Birlikte Yeni Türkiye" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Hayallerimiz var sevdamız var", "Şimdi Türkiye zamanı", "Biz birlikte Türkiyeyiz", "Yeni hedefler yeni Türkiye", "Durmak yok yola devam", "Her şey Türkiye için, bu ışık sönmeyecek" pankartları yer alıyor.

Haberin Devamı

GAZETECİLERE AKREDİTASYON UYGULANDI

Kongre'yi izleyecek gazeteciler için de özel basın kartları bastırıldı. AK Parti yönetimi, olağanüstü kongre için basına akreditasyon uygulaması da yaptı.

Olağanüstü Kongre için Zaman, Cihan Haber Ajansı, Bugün, Kanaltürk, Yurt, Evrensel, Birgün ve Sözcü'ye akreditasyon verilmedi.

AK Partide tarihi gün

SALONA GİREMEYENLER İZDİHAMA NEDEN OLDU

Kongreye 3 bin kişi çağrıldı. Bunlar siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve sendikalar. Ayrıca 1020 otobüsle 40 bin kişi Ankara’ya getirildi. Salona giremeyen partililer dışarıda izdiham oluşturdu. Kurulan çadırlarda kongreyi izliyor.

Haberin Devamı

AK Partide tarihi gün

ÜÇ AYRI FİLM YAYINLANACAK

Kongre boyunca dört ayrı film yayınlanacak.
Dev ekranlarla, kongre salonu dışında da yayınlanacak filmlerin başlıkları şöyle;

* Erdoğan'ın siyasi yolculuğu
* AK Parti'nin siyasi yolculuğu
* Genel Başkan adaylarının tanıtımı

AK Partide tarihi gün

"GENEL BAŞKAN ADAYLARI" DİYOR AMA...

Kongre programında, Genel Başkan "adayları" için de konuşma süresi ayrılmış.
Kongre programında "adaylar" demesine rağmen, AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde Davutoğlu dışında herhangi bir ismin aday olması da beklenmiyor.
Nitekim Kongre'nin yapıldığı Ankara Arena'da da Erdoğan'ın dışında AK Parti'den sadece Davutoğlu'nun fotoğrafları yer alıyor.

AK Partide tarihi gün
Gül'den AK Parti kongresine telgraf

Haberin Devamı

YABANCI KONUKLARA RESEPSİYON

Kongre için çok sayıda yabancı konuk da davet edildi. Katılan konuklar için Ankara Arena'da, salonda oylama sürerken bir resepsiyon verilmesi de planlanıyor.

KONGRE'DE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Gerek Kongre salonunun içinde, gerekse dışında çok yoğun güvenlik önlemi alınmış durumda.
Gazetecilerin bile ne delegelere ayrılmış salonun orta bölümüne, ne de seyircilere ayrılmış tribünlere geçişine izin verilmiyor.
Delegeler, konuklar, gazeteciler ve izleyiciler farklı farklı kapılardan, birkaç aramadan geçirilerek salonun içine alınıyor.

AK Partide tarihi gün

TRİBÜN ARALARINA KORUMALAR ADETA "ETTEN DUVAR" ÖRDÜ

Konuklara ayrılan bölümde, tribün aralarında bile çok sayıda polis yer alıyor. Polisler, tribün aralarında adeta "etten duvar" örmüş durumda.

AK Partide tarihi gün

SÜREKLİ "SAĞLIKÇILAR" ANONS EDİLİYOR

Kongreyi izlemek isteyenler gece yarısından itibaren Ankara Arena'ya gelmeye başladılar.

Uzun bekleyiş, sıcakla da birleşince, sabahın ilk saatleriyle birlikte fenalaşmalar başladı. Kongre salonunda kürsüden sürekli sağlıkçılar anons edilip, rahatsızlananlara yönlendiriliyor.

TRT'DEN BİR İLK: ÖRÜMCEK KAMERA

TRT, AK Parti olağanüstü kongresini izlemek için bir de ilki gerçekleştiriyor;
Kongre için salonun tavanına "örümcek kamera" düzeneği kuruldu.
Daha önce maçlarda kullanılan örümcek kamera ilk kez bir siyasi parti kongresinde kullanılmış olacak.

GÜRSEL TEKİN AK PARTİ KONGRESİ'NDE

AK Parti Kongresi için diğer siyasi partilere de davetiye gönderilmişti.
CHP bu davete Genel Sekreter düzeyinde yanıt verdi; AK Parti Kongresi'ne CHP'yi temsilen Genel Sekreter Gürsel Tekin katıldı.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başbakan Neçirvan Barzani ile Irak Türkmen Cephesi Lideri Salihi de katıldı.

TEK İLE ÖZEL AYRIMCILIK YAPILDI

Daha önceki AK Parti kongrelerinde liderin gelmesinden önce kürsüden tek tek illerin adları sayılarak, bu illerden gelen izleyiciler selamlanırdı. Bu kongrede sadece coğrafi bölgeler sayılmakla yetinildi.
Bu kongrede ise sadece tek bir ile "özel ayrımcılık" yapıldı. İllerden sadece, Genel Başkan adayı Ahmet Davutoğlu'nun seçim bölgesi olan Konya'ya özel ayrımcılık yapıldı. Konya'nın adı ayrıca anılarak, Konya'dan gelen izleyiciler özel olarak selamlandı.

KON TV'YE ÖZEL YER AYRILDI

Salonda Konya'nın yerel kanalı Kon TV'de ayrıcalıklıydı. Kon TV'ye, sürsünün tam karşısında, özel bir yer ayrılmış durumdaydı.

AK Partide tarihi gün

SALONA ÖNCE DAVUTOĞLU GELDİ

AK Parti'de tek genel başkan adayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte saat 10:00'dan bir kaç dakika önce salona giriş yaptı. Partililerin sevgi gösterilerine Davutoğlu, el sallayarak karşılık verdi.

AK Partide tarihi gün

"HİZMETİ DEVRALACAK OLAN..."

Davutoğlu Kongre'de sahneye ''hizmeti devralacak olan" sözleriyle anons edildi.
Davutoğlu ve Sare Hanım kürsüde kongre salonunu selamladıktan sonra, kendilerine ayrılan bölüme geçtiler.

FOTOĞRAF YARIŞI

Davutoğlu ve eşi kendilerine ayrılan yere geçince, AK Partililer arasında Davutoğlu ile fotoğraf çektirme yarışı başladı.

ERDOĞAN'A MEKTUP YAZIP "BABAMI KOVAR MISINIZ" DİYEN KIZI DA SALONDA

Davutoğlu ve eşinin yanısıra, çocukları da salonda hazır bulundular. Küçükken Dışişleri Bakanlığı görevi nedeniyle çok seyahat etmesinden dolayı Başbakan Erdoğan'a mektup yazarak, "Babamı göremiyorum, lütfen kovar mısınız?" diyen Davutoğlu'nun küçük kızı Hacer Büke de salondaydı.

DAVUTOĞLU'NA TEBRİK

Davutoğlu salona girip yerine oturduğunda bakanlar ve partililer de yanına gelip tebrik etti.

AK Partide tarihi gün

VE ERDOĞAN SON KONGRESİ İÇİN ARENA'DA: "BU ASLA BİR VEDA DEĞİL"

AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye'nin seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kongresi için Arena'ya eşiyle birlikte geldi.
Erdoğan, Ankara Arena'da salona girmeden önce salon dışındakilere hitaben konuşma yaptı.

AK Partide tarihi gün
'Yeni kabine cuma günü'

"ASLA VEDA DEĞİL"

Erdoğan konuşmasında genel başkanlıktan ayrılmasına rağmen, "Bu asla bir veda değildir" dedi.

Erdoğan, "Bilesiniz ki bu da bir Fatiha'dır. Yeni bir açılıştır. Yeni bir miladdır. Bunu böyle bilin" diye konuştu.

ERDOĞAN'DAN İLGİNÇ ÇIKIŞ: "CUMHURBAŞKANI" DEMEDİ, "CUMHUR'UN BAŞKANI" DEDİ

Recep Tayyip Erdoğan Kongre'ye gelişinde yaptığı konuşmada yarın devralacağı yeni görevinden "Cumhurbaşkanı" olarak bahsetmedi. "Cumhur'un başkanı" diyerek yeni görevini tarif etti.
Erdoğan, "Bugüne kadar Genel Başkan, Başbakan sıfatıyla aranızdaydım. İnşallah bundan sonra 10 Ağustos'ta seçmiş olduğunuz ilk Cumhur'un Başkanı olarak görev yapacağım.." dedi.

"HERKESİ KUCAKLADIK"

Ayırdetmeksizin tüm Türkiye'yi kucakladıklarını anlatan Erdoğan, "modern bir Türkiye'yi gerçekleştirdik. Gerçekleştiriyoruz. Asla taviz vermek yok" diye konuştu.
"İçimizden biri, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz kardeşimizi Genel Başkanlığa aday gösterdik. Ortak adayımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu" dedi.

Erdoğan, "Ümidediyorum ki, Kongre'nin tümünün katlımıyla kardeşim Davutoğlu seçilecektir" diyerek, Davutoğlu'na destek verdi.

KONGRE'DE İLGİNÇ ANONS: "SAYIN CUMHURBAŞKANI..."

AK Parti Kongresi'nin açılışı için Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu davet edilirken, kürsüden Erdoğan'a "Sayın Cumhurbaşkanı" diye hitap edildi.
Aynı şekilde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu'nun da Kongre açış konuşmasına başlarken Erdoğan'a, "Sayın Genel Başkan, Sayın Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanım" olarak hitap etmesi dikkat çekti.

DELEGE YOKLAMASI YAPILDI; 1245 DELEGE SALONDA

Kongre öncesinde delege yoklaması yapıldı. Süleyman Soylu, 1245 delegenin yoklamada imza verdiğini, kongre için yeter sayısının oluştuğunu söyledi ve Kongre'yi resmen açtı.

SOYLU "CUMHURBAŞKANIM" DİYE HİTAP ETTİ

Soylu'nun açılış konuşmasında Erdoğan'a hitap ettiği bölümlerinde "Sayın Cumhurbaşkanım" ifadesini kullanması dikkat çekti. Soylu, "Darbeler entrikalar iktidarı ele geçirme yolu olmaktan çıkarılmıştır. Oyunun kuralının demokrasi olduğu tescil edilmiştir.Vesayet tasfiye edilmiştir. Ülkenin nasıl ve kim tarafından yönetileceğine sadece ve sadece millet karar vermektedir. Siyaset her alanı AK Parti de dahil olmak üzere, millet murakebesine açıktır" dedi.

"GAZİ MUSTAFA KEMAL'İN YAPMAK İSTEDİKLERİNİ YAPTIK..."

Soylu konuşmasında, "AK Parti, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adnan Menderes, Özal, Erbakan'ın yapmak istediklerini yerine getirmeye vesile olmutur bu büyük hareket" ifadesini kullandı.

"ERDOĞAN, MİLLET YOLUNDA ÇOK ÇİLE ÇEKTİ"

Erdoğan"ın "millet yolunda çok çile çektiğini" söyleyen Soylu, ''Mazide yaşadıklarımızı asla unutmadık. Milletin yoluna hep mayın döşediler" dedi.

Tüm engellere rağmen milletin Tayyip Erdoğan'ı "tarihi yapıcı" olarak öne çıkardığını söyleyen Süleyman Soylu,

"CUMHURBAŞKANLIĞINA ŞANLA ŞEREFLE UĞURLUYORUZ"

Soylu şöyle konuştu:
"Genel Başkanımızı, Başkanımızı, Cumhurbakanımızı millletimizin kendisini seçerek tevdi ettiği Cumhurbaşkanlığı görevine şanla şerefle uğurluyoruz."

DİVAN OLUŞTURULDU; BAŞKAN HALUK İPEK

AK Parti Kongresinde Divan da oluşturuldu. Divan'a başkan olarak Ankara Milletvekili ve Genel Sekreter Haluk İpek, Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan vekili Belma Satır Üyeliklere ise, İstanbul Milletvekil Mehmet Doğan Kubat, Mardin Milletvekili Gönül Şahkulubey Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Gençlik Kolları Başkanı Zafer Çubukçu,İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu seçildi.

DİVAN BAŞKANI'NIN KONUŞMASI

Divan Başkanı seçilen AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek de, yaptığı konuşmaya, "Sayın Cumhurbaşkanım" sözleriyle başladı.
Tarihi bir gün yaşandığını söyleyen İpek, "Dünyanın gözü burada" dedi.

EKRANDA "ONE MINUTE" DEDİ, KONGRE COŞTU

Kongre'de Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatan yaklaşık yarım saatlik bir film gösterildi.
Erdoğan'ın okul hayatından, evliliğine, siyasi hayatının dönüm noktasına kadar pekçok bilginin verildiği filmin en çok alkış alan bölümü ise Davos'ta yaşanan "one minute' olayı oldu.
Tanıtım filminde erdoğan'ın Davos'taki one minute olayı gösterildiğinde, tüm kongre katılanları ayakta alkışladı.

"DARBE TEŞEBBÜSLERİNİ BERTARAF ETTİ"

Erdoğan'ın annesinin öldüğü dönemde, kendisine karşı darbe girişiminin başladığının yer aldığı filmde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrıldığı olaya "narkoz planı" gazete manşetiyle yer verildi. Filmde, "Gezi olayları, 17 ve 25 Aralık darbe teşebbüsleri Erdoğan'ın liderliğiyle, bertaraf edildi" denildi.

"HİZMETİN USTASI, SESSİZ KİTLELERİN SESİ"

Tanıtım filminin sonunda Erdoğan için, "Sessiz yığınların kaptanı, hizmetin ustası, sessiz kitlelerin sesi, ilklerin mimarı, o milletin adamı" ifadeleri kullanıldı.

KÜRSÜYE "GENEL BAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZ" DİYEREK DAVET EDİLDİ

Erdoğan, kongre konuşmasını yapmak üzere Divan Başkanı Haluk İpek tarafından "genel başkanımız ve başbakanımız" olarak anons edilerek kürsüye davet edildi.

"ALTINIM YOK AMA..."

Erdoğan, kürsüye çıktığında küçük bir kız da hemen arkasından yanına gitti. Erdoğan'a birşeyler söyledi ve ayrıldı.
Çocuğun ne söylediğin ise kürsüden bizzat Erdoğan açıkladı; "Partimizin kuruluşunda bir küçük yavru bir altın göndermişti.
Benim altınım yok ama benim de sevgim var. Kabul eder misiniz?"

KADINLARA VE GENÇLERE ÖZEL TEŞEKKÜR

Erdoğan konuşmasında AK Parti saflarında görev yapan kadın ve gençlere özel olarak teşekkür etti.
"Kutsal davayı, bir oya gibi, bir nakış gibi işleyen AK Parti kadın kollarının tüm mensuplarına sevgilerimi sunuyorum" diyen Erdoğan, AK Parti'nin gençlik kollarına da "AK Parti'nin Yüreği ak, bahtı ak gençleri" diyerek selamladı.

MUSTAFA KEMAL'LE BAŞLADI, ERBAKAN'LA BİTİRDİ

Erdoğan konuşmasında bazı liderlerin adını özellikle anması da dikkat çekti. Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan'ı andı.

ASKER VE POLİSE ÖZEL SELAM

Erdoğan'ın AK Parti'ye veda konuşması niteliğindeki konuşmasında, asker ve polise özel selam göndermesi dikkat çekti. Erdoğan, "Gözünü değil, gönlünü namlunun ucuna koyan genç Mehmetçileri, askerimizi polisimizi özellikle selamlıyorum" dedi.
Erdoğan, Birinci dünya Savaşı, Sarıkaş ve Çanakkale'de şehit olanları da andı.

YAVUZ SULTAN SELİM'İ ANDI

Erdoğan konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde önemli bir dönüm noktası olan Çaldıran savaşına atıf yaptı. Çaldıran Savaşı'nın 500. yıldönümünün bu yıl olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu vesileyle Osmanlı İmparatorlarından Yavuz Sultan Selim'in adını özellikle andı.

"BİR TUR, İKİ TUR, ÜÇ TUR YOK..."

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 10 Ağustos'ta ilk turda kazanmasına da özel vurgu yaparak, "bir tur, iki tur, üç tur yok. Sizler bu kardeşinizi birinci turda seçtiniz" dedi.
Cumhurbaşkanı'nın ilk kez halkoyuyla seçilmesine rağmen, seçimlerin olaysız ve kaosa yol açmadan gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdoğan, "unutmayın, AK Parti her zaman ilklerin partisi olmuştur" dedi.

"ALLAH'INA KURBAN, ERDOĞAN..."

Erdoğan konuşurken sözü sık sık, "Allah'ına kurban, Recep Tayyip Erdoğan" sloganlarıyla kesildi. Erdoğan bu sloganlara da "sizin Allah'ınıza kurban" diyerek yanıt verdi.

ERDOĞAN'DAN AK PARTİ'YE ÜÇ TAVSİYE

Erdoğan, veda konuşması niteliğindeki AK Parti kongre konuşmasında kurucusu olduğu partiye üç tavsiyede bulundu;

* Dosdoğu olun
* Tüm işlerinizde istiyare edin
* Makam peşine düşmeyin.

AK PARTİ'DEN AYRILANLARA ÖZEL GÖNDERME

Erdoğan, son dönemde AK Parti'den istifa edenlere özel bir gönderme yaptığı konuşmasında, "bu dava, makam davası, rütbe, paye davası olmadı. Bu dava şahsi hırsları, kibri, fitne, kıskançlığı, nifakı çelme takmayı, başkasının kuyusunu kazmayı her zaman dışlamış bir harekettir.
tarih davasına ihanet etmişlerin nasıl yok olup gittiklerinin örnekleriyle doludur." dedi.

"OKYANUS ÖTESİNDEN GELEN TELEFONLARLA İSTİFA EDENLER..."

İsim vermeyen, ancak konuşmasında "okyanus ötesinden gelen telefonlarla istifa edenler" sözüyle Fethullah Gülen'e de gönderme yapan Erdoğan şöyle konuştu;
"Kendisini seçen milletine ihanet edip, zillete düşenlere şahit olmuştur. Onları kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacak bunu böyle biliniz. Okyanus ötesinden gelen telefonlarla istifa edenleri bugün kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacak."

"UNUTULMAYA NAMZETLER DE VAR"

Erdoğan'ın en ilginç sözleri ise, "unutulmaya namzet adaylar da yok değil" sözleri oldu.
Kendisinin Cumhurbaşkanı olmasının ardından, partiden ayrılabilecek olanlar bulunduğunu ima eden Erdoğan, "unutulmaya namzet adaylar da yok değil, var. onlar da vakti zamanı geldiğinde o çöplüğün içinde yer alacaklardır." dedi.
Erdoğan'ın bu sözleri Kongre salonunda, Erdoğan sonrasında yeni yönetimden rahatsız olabilecek isimlere "uyarı" olarak yorumlandı.

"13 YIL, 13 GÜN SONRA...."

Erdoğan, AK Parti'ye veda ettiği konuşmasında, Genel Başkanlık görevini "13 yıl 13 gün" sürdürdüğünü de vurguladı.
Erdoğan, "13 yıldır gururla taşıdığım AK Parti'nin genel başkanlık vazifesini sizlere teslim ediyorum. 14 Ağustos 2002'de başlayan Genel Başkanlık görevim,
13 yıl 13 sonra, işte bugün nihayete eriyor." dedi.

"BU SON DEĞİL, YENİ BİR BAŞLANGIÇ"

Daha önceki konuşmalarında ifade ettiği, yeni görevinin "bir son değil, bir başlangıç olduğunu" da tekrarlayan Erdoğan, şöyle konuştu;
"Bugün değişen sadece şekildir. Bugün öz değişmiyor. Davamızın üstlendiği misyon, hedef ve ideallerimiz değişmiyor. Sadece ve sadece isimler değişiyor."

"BU HAREKETTE MUSTAFA KEMAL'İN UFKU, VİZYONU, HAYALLERİ VAR"

Erdoğan, AK Parti'nin 13 yıllık bir parti olmasına rağmen, kökleri geçmişe dayanan bir hareket olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu;
"Biz kökü olmayan, ruhu olmayan, geçmişiyle irtibatlarını koparmış bir parti, böyle bir hareket asla değiliz. Bu harekette Abdülhamit Han'ın dirayeti, Fatih Sultan Mehmet'in Kahramanlığı, Osman Gazi'nin basireti, Nurettin Zengi'nin cesareti, Sultan Alparslan'ın imanı vardır.
Bu harekette Gazi Mustafa Kemal'in ufku, vizyonu, hayalleri vardır. Bu harekette merhum Adnan Menderes'in millet uğranı verilmiş canı vardır. Bu harekette, hiç şüpheniz olmasın, eski Başbakanlarımızdan Prof Necmettin Erbakan'ın da alınteri vardır"

ERBAKAN'A ÖZEL ALKIŞ

Erdoğan konuşmasında pekçok isim andı. Ancak salon, özellikle Erbakan'ın adını andığında yoğun alkışlarla destek verdi.

"BU HAREKET MENSUPLARIYLA ŞEREFLENMEZ, MENSUPLARINA ŞEREF VERİR"

Erdoğan, Ak Parti hareketinin "kişiye bağlı hareket olmadığına özel vurgu yaparak, "ben olmazsam, dava ilerleyemez diyen, davanın özünü ruhunu anlayamamıştır" dedi.

ERDOĞAN'DAN YARGITAY'A ÇOK AĞIR TEPKİ

Erdoğan, Yargıtay kuruluş yıldönümü törenine Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TTB) Metin Feyzioğlu'nu da davet edip, konuşmasına karar veren Yargıtay Başkanlar Kurulu'na ağır tepki gösterdi.
Erdoğan ile Feyzioğlu arasında, Danıştay Kuruluş yıldönümü töreninde tartışma yaşanmış, Erdoğan o tartışmanın ardından Feyzioğlu'nun konuşturulacağı yargı organı toplantılarına katılmayacağı açıklamıştı.
Eylül ayında yapılacak Yargıtay kuruluş yıldönümü töreninde TTB başkanı olarak Feyzioğlu'nun konuşma yapıp yapmayacağı tartışma konusu olmuş, bu konuda son noktayı Yargıtay Başkanlar Kurulu koymuştu.
Başkanlar Kurulu, ifade özgürlüğü çerçevesinde Feyzioğlu'nun törende konuşma yapmasına karar vermişti.

ERDOĞAN SERT KONUŞTU

Erdoğan, Kongre'de yaptığı konuşmada bu konuya değinerek, "Yargıtay başkanlar kurulunun hem siyasete hem de halkın doğrudan seçtiği cumhurbaşkanına karşı son derece nezaketsiz tavırları eski Türkiye'nin alışkanlıkları" dedi.

"HUKUK SİSTEMİ BİR AVUÇ HAŞHAŞİNİN ŞANTAJINA MAHKUM EDİLEMEZ"

Erdoğan, paralel yapının yargıya etkisine değinerek, "hukuk sistemi bir avuç haşhaşinin şantajına mahkum edilemez.
Pensilvanya hukuk sistemine emir veremez talimat veremez .
Bu ülkenin hukuk sistemi
Hasan Sabbah benzeri tehlikeli meczupların oyuncağı asla olamaz" diye konuştu.

“NİYE ERZURUM’A EDİRNE’YE GELMİYORSUN, DİYE SORUN”

Erdoğan, paralel yapının tabanındaki mensuplarına gönül diliyle seslendiğini belirterek, “Lütfen kendilerini sorgulasınlar. Mensubu oldukları yapıyı sorgulasınlar. Pensilvanya’daki zata ilişkin gerçek soruları kendilerine sorsunlar. Hasan Sabah neden Pensilvanya’da; Türkiye’de değil. Gel Erzurum’a, İstanbul’a, Edirne’ye, Konya’ya; inzivaya çekilmekse intifaka girmekse heralde buralarda oralardan çok dana anlamlı olur” dedi.

"CUMHURBAŞKANI DA OLSAM..."

Erdoğan, kimsenin cumhurbaşkanlığı makamında kendisinin paralel yapıya karşı sessiz kalmasını beklememelerini de söyledi.

KONUŞMASININ SONUNU PARALELE AYIRDI;

"CHP VE MHP PARALELLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Konuşmasının son bölümünü paralel yapıyla mücadeleye ayıran Erdoğan, muhalefet partileri MHP ve CHP'yi de "paralel yapıyla işbirliği yapmakla" suçladı.
"Paralel yapı, siyasi temsil yetkisine ve siyasi meşruiyete sahip olmadan, kamu gücüne sahip olmadan meşru demokratik siyaseti tahrip etmek istiyor" diyen Erdoğan, MHP ve CHP'nin de siyasi vesayet konusunda paralel yapıyla "aynı istikamete baktıklarını" söyledi.

SON İKİ SEÇİM, TASFİYE SEÇİMİ

Yapılan son iki seçimde paralel yapının tasfiye olduğunu söyleyen Erdoğan, "Paralel yapının ve destekçilerinin siyaseten tasfiyesi olmuştur.
Yapılması gereken bu yapıyı hukuken de tasviye etmektir.

ZEKERİYA ÖZ DEMEDİ AMA...

Erdoğan, yine Zekeriya Öz'ün adını anmadan, kendisine sosyal medya aracılığıyla hakaret ettiğini hatırlattı. HSYK'ya ise buna ceza vermemesini eleştirdi. Erdoğan, "
HSYK da üçüncü derecede böyle bir farklı uygulama var. Bu ülkenin Başbakanı'nı kalkıp twitlerle tahkir eden kişiye soruşturma açmayarak güya kendisi farklı bir korumacılığın içine giren sorumlu değil, sorumsuzdur" dedi.

"DAVUTOĞLU EMANETÇİ DEĞİLDİR" DEDİ, DAVUTOĞLU'NUN NEDEN SEÇİLDİĞİNİ ANLATTI

Erdoğan'ın konuşmasındaki en önemli mesaj, kendisinden sonra Genel Başkanlığı devralacak Ahmet Davutoğlu konusunda oldu.
Erdoğan'ın kilit cümlesi şu oldu;
"Davutoğlu emanetçi değildir...."

NEDEN SEÇİLDİ?

Erdoğan, kendisinden sonra AK Parti Genel Başkanlığı için Davutoğlu'nun seçilme nedenini de konuşmasında anlattı.
Davutoğlu'nun taşıdığı şu özellikler nedeniyle AK Parti'nin başına geçeceğini anlattı;
-Paralel yapıyla mücadelede kararlılık
-Tecrübe
-Liyakat
-Dış politika konularına hakimiyet.

ERDOĞAN MEYDANLARDAN VAZGEÇMİYOR

Erdoğan'ın konuşmasında ilginç noktalardan biri de, Cumhurbaşkanı olduktan sonra da "meydanlardan vazgeçmeyeceği" mesajını vermesi oldu.
Erdoğan konuşmasından son bölümünde şöyle dedi;
"Belki eskisi kadar olmayacak ama, yine görüşecek, yine muhabbet edeceğiz. Meydanlarda görüşeceğiz, 81 ilin belediyelerindede, valiliklerde görüşeceğiz."

"AK PARTİ BEŞİNCİ ÇOCUĞUM"

Emine Erdoğan ile olan evliliğinden dört çocuk sahibi olan Erdoğan, AK Parti için ise "beşinci çocuğum" ifadesini kullandı.
Vedanın kendisi için çok zor olduğunu söyleyen Erdoğan, tüm Ak Partililerden de helallik istedi. Kendi hakkını da helal etti.

"AŞKIMI SİZLERE EMANET EDİYORUM..."

Erdoğan'ın konuşmasındaki en vurucu nokta ise son cümlesiydi. Erdoğan, AK Parti'den "aşkım" olarak bahsetti.
Erdoğan, "Adalet ve Kalkınma Partisi'ni, yani aşkımı, sevdamı, tutkumu, kavgamı da önce Allah'a, sonra asizlere emanet ediyorum" dedi.

FORSU VEKİLLER HEDİYE ETTİ

Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından sonra AK Parti'de farklı görevlerde bulunanlar adına, kendisine hediyeler verdi.
Cumhurbaşkanlığı forsunu Erdoğan'a, AK Parti grubu adına milletvekilleri hediye etti.
Erdoğan'a AK Parti gençlik teşkilatı adına Gençlik kolları başkanı, AK Partili belediye başkanları adına
İBB Başkanı Topbaş ve Ankara İBB Melih Gökçek, AK Parti İl Başkanları adına Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Milletvekilleri adına Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Grup Başkan Vekili Aydın
ile Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Genel merkez MYK ve MKYK adına ise Nükhet Hotar ve Mehmet Ali Şahin hediyeleri vediler.

EMİNE HANIM'A DA EŞLERDEN JEST

Emine Erdoğan'a da milletvekili eşleri jest yaptı.
Milletvekili eşlerinin organizasyonu ile alınan hediye Emine Erdoğan'a AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli'nin eşi, Hatice Canikli tarafından verildi.

SICAK SALON BEZDİRDİ

Ankara Arena kompleksi yaklaşık 20 bin kişiyi ağırlayabilecek şekilde kuruldu. Ancak AK Parti'nin kongresi için salona 30 bine yakın kişi gelince, salonun havalandırma sistemi iflas etti.
Sıcak nedeniyle bunalanlar, çareyi herkese dağıtılan Erdoğan'ın 32 sayfalık konuşmasını içeren kitapçıkları yelpaze gibi kullanarak, serinlemeye çalıştı.

AK Partide tarihi gün
AK Parti kongresinde sıcak bunalttı

1245 İMZA İLE TEK ADAY

AK Parti Kongresi'nde Genel Başkanlık için başvurusu süresi sona erdi. Kongre'de hazır bulunan tüm delegeler, 1245 delege, tek bir ismi aday gösterdi: Ahmet Davutoğlu.
BAKMADAN GEÇME!