ABD Büyükelçisi Bass'tan önemli mesajlar

Güncelleme Tarihi:

ABD Büyükelçisi Basstan önemli mesajlar
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 20, 2016 18:49

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye'nin iadesini istediği Fethullah Gülen konusunda, önemli olanın "yasal sürecin ilerlemesine izin vermek olduğunu" vurguladı.

Haberin Devamı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen "Bağımsızlık Günü Resepsiyonu" öncesinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Bass, "Öncelikle hatırlatmak isterim ki, ABD güçlü bir şekilde darbe girişimini kınıyor ve Türkiye hükümetinin hukuka uygun ve yasal süreçlere uygun bir şekilde darbe girişimini yapanların yargılanması konusunda destekliyoruz" dedi ve ekledi:

"Türkiye'ye birçok kez, 'Gülen'in darbe girişimiyle ilgisini kanıtlayacak belgeler elinde varsa onları almaktan memnun oluruz ve yakın bir şekilde sizlerle çalışırız' dedik, bu hafta içinde. Ancak burada önemli olan yasal sürecin ilerlemesine izin vermek ve olası sonuçlarla ilgili hipotezlerde boğulmamak."
Bass, Türkiye'nin Gülen'in iadesine ilişkin önceki çağrılarına ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:

"ABD olarak yasal süreç kapsamında her hükümetin bir diğer hükümete diğer ülke vatandaşı tarafından işlenmiş suçlarla ilgili kanıtlar sunma özgürlüğü ve yasal süreç için iadesini isteme hakkı var. Bu iki hükümet için de her zaman geçerli. Daha önce de Gülen’in Türkiye’ye iadesi hakkında Türkiye’ye hep bu olasılığın her zaman var olduğunu ve kanıtları bize iletebileceklerini söyledik."

Bass, bu konuda Türkiye hükümetinin kendilerine hangi yanıtı verdiğine ilişkin soruyu da, "Darbe girişimi öncesinde de, benim hatırladığım, Türkiye’nin yasal belgeleri hazırlamasını ve bize iletmesini beklediğimiz yolundaydı" diye yanıtladı.

Haberin Devamı

Öykü Altuntaş – Taner Yener / İstanbul, 20 Temmuz (DHA)

Haberle ilgili daha fazlası: