GeriEğitim Türkiye Burs Analizi Raporu: Üniversitelilere toplam 76 milyon TL burs verildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Burs Analizi Raporu: Üniversitelilere toplam 76 milyon TL burs verildi

Türkiye Burs Analizi Raporu: Üniversitelilere toplam 76 milyon TL burs verildi

Türkiye Burs Analizi Raporu açıklandı. Türkiye’de burs sistemini dijitale taşıyan sosyal girişim ‘E-Bursum’un hazırladığı rapora göre, 22 kurumun 2017-2018 eğitim yılı için üniversitelilere verdiği burs miktarı 75 milyon 839 bin 520 TL’yi bulurken, toplam 33 bin 887 öğrenciye ulaşıldı. Öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 351 TL oldu. Öğrencisi en çok burs alan yükseköğretim kurumu ise İstanbul Üniversitesi oldu.

Ülkemizde burs sistemini dijitale taşıyan sosyal girişim ‘E-Bursum’ ‘Türkiye Burs Analizi Raporu’nu açıkladı. Burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olması amacıyla hazırlanan raporda, Türkiye’deki 22 kurumun güncel verilerinden faydalanıldı. Raporda, öğrencilerin cinsiyet dağılımları, şehirlerin ve üniversitelerin burs alma oranları ve dağıtılan burs miktarları gibi veriler paylaşıldı. İşte öne çıkan bazı bulgular:

33 BİN 887 ÖĞRENCİYE ULAŞILDI
Rapora 2017-2018 eğitim yılında 22 kurumun verdiği burs miktarı 75 milyon 839 bin 520 TL oldu. Bu miktar 33 bin 887 öğrenciye dağıtılıyor. Öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 351 TL.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLK SIRADA
En fazla bursu İstanbul Üniversiteliler alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla yapılan değerlendirmedeyse Boğaziçi Üniversitesi ilk sırada.

KADINLARIN PAYI DAHA BÜYÜK
Rapora göre burs verilen öğrencilerin yüzde 55’i kadın öğrenciler olurken, yüzde 45’i ise erkeklerden oluştu.

EN ÇOK İSTANBUL’A GİDİYOR
Hakkari ve Batman sadece birer bursiyer ile en az burs verilen şehirler. İstanbul ise yüzde 28 ile en fazla burs verilen şehir oldu.

False