GeriEğitim Üniversite kontenjanları belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversite kontenjanları belli oldu

Üniversite kontenjanları belli oldu
Abone Olgoogle-news

YÖK, 2020 üniversite kontenjanlarını belirledi. Buna göre, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

Yükseköğretim Kurumu'ndan (YÖK) yapılan açıklamaya göre üniversite kontenjanları belli oldu. YÖK'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'2020 YILI KONTENJANLARI BELİRLENİRKEN YÜKSEKÖĞRETİM EĞİTİM PROGRAMLARI DANIŞMA KURULU’NUN GÖRÜŞLERİ ALINDI'
"Bilindiği üzere geçen sene 'bir ilk olarak' kontenjanların belirlenmesinde kamu ve özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu 'Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu'nun sunduğu öneriler dikkate alınmıştı. Yeni YÖK’ün bünyesinde yetki paylaşımı anlayışı sonucu oluşturulan ve yasal zemine kavuşan bu Kurul’da Hazine ve Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği temsilcileri bulunmaktadır. Bu yıl da 2020 yılı kontenjan planlaması yapılırken Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu tarafından sunulan öneriler katılımcı bir anlayışla dikkate alındı.

YKS’YE BAŞVURAN ADAY SAYILARI
2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvuran aday sayısı 2 milyon 528 bin 116 iken bu yıl için başvuran aday sayısı 2 milyon 436 bin 958 oldu. Geçen sene lise son sınıf düzeyinde YKS’ye başvuran aday sayısı 983 bin 710 iken bu yıl 894 bin 187. Bununla birlikte, 2018-YKS’ye başvuran adaylar içinde daha önce bir programa yerleşmiş olan aday sayısı 397 bin 614 iken, 2019-YKS’de bu aday sayısı 374 bin 806’ya, bu yıl ise 335 bin 347’ye geriledi. Daha önce bir programa yerleşen ve öğrenciliği devam edenlerin tekrar sınava başvuru sayısında 'artışın' değil 'azalışın' gözlemlenmesi, 2018 yılında uygulamaya konulan YKS ile yerleşen öğrencilerin önceki yıla göre bulundukları programlardaki memnuniyet oranında bir iyileşme gerçekleştiğini ve bunun bu yıl da devam ettiğini gösteriyor. Bu veriler önemli ve Yeni YÖK’ün kurguladığı muhakeme ve analiz kabiliyetini öne çıkaran YKS’nin ve rasyonel kontenjan planlamasının başarısını gösteriyor.

2020 YILI KONTENJANLARI
Ülkenin ihtiyacı, istihdam imkânları, yükseköğretim kurumlarının kapasitesi, öğrenci temayülleri ve yükseköğretimde niteliği artırma önceliği ve benzeri dikkate alınan çok sayıda parametre doğrultusunda (uzaktan öğretim dahil, olmak üzere), önlisans ve lisans düzeyinde örgün öğretim programları için 2019 yılında 834 bin 509 kontenjan belirlenmiş idi. Bu yıl ise örgün programlar için (uzaktan öğretim dahil, okul birincisi kontenjanları hariç olmak üzere) belirlenen toplam kontenjan 845 bin 909 oldu. 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) örgün programlarda: Devlet üniversitelerinde okul birincisi kontenjanları hariç 282 bin 402 ön lisans, 345 bin 997 lisans, 23 bin 486 özel yetenek olmak üzere toplam 651 bin 885 kontenjan ayrıldı. Vakıf yükseköğretim kurumlarında 76 bin 268 ön lisans, 87 bin 838 lisans, 4 bin 44 özel yetenek olmak üzere toplam 168 bin 150, KKTC ve diğer üniversitelerde 3 bin 643 ön lisans, 11 bin 211 lisans, 294 özel yetenek olmak üzere toplam 15 bin 148 kontenjan verildi. Devlet Üniversitelerinde örgün programların kontenjanları geçen seneye göre aynı düzeyde kalmış iken vakıf üniversitelerinde kontenjanlar kayda değer bir oranda artmıştır. Buna göre; örgün programlarda ön lisansta 362 bin 313, lisansta 445 bin 246, özel yetenekte 27 bin 824 olmak üzere toplamda 835 bin 383 kontenjan bulunmaktadır. Açıköğretim Fakültelerindeki programlara ise 2020 yılında 151.350 kontenjan verilmiştir. 2019 yılındaki açıköğretim kontenjanları 172.125, 2018 yılında ise 193.250 idi. YÖK’ün açık öğretim programlarında tedrici bir şekilde azaltmaya gittiği görülmektedir. Yeni YÖK konseptiyle, açıköğretim kontenjanlarında da örgünde olduğu gibi yeni bir planlamaya geçilmiştir. Bunda istihdam ve taleplerin dikkate alınması kadar Yeni YÖK’ün açıköğretim ile ilgili başlatmış olduğu ve son dört senedir sürdürülen nitelik artırıcı politikası da rol oynamıştır. Geçen sene kamuoyuna beyan ettiğimiz gibi her yıl açıköğretimin özünde olan “hayat boyu öğrenme” fonksiyonu daha fazla belirgin hale getirilecek ve açıköğretim programlarıyla ilgili son yıllarda artan olumlu algı daha da üst düzeye çıkarılacaktır. Açıköğretim kontenjanları dahil olmak üzere tüm kontenjanların toplamı 997.259 olmuştur.

YÜKSEKÖĞRETİM EĞİTİM PROGRAMLARI DANIŞMA KURULU’NDA PROGRAMLARA VERİLECEK KONTENJANLAR DEĞERLENDİRİLDİ
Ülkemizin insan gücü ihtiyaç projeksiyonlarının incelendiği, istihdam odaklı yaklaşımların tartışıldığı Yükseköğretim Eğitim Programları Kurulunda, önlisans ve lisans programları, kontenjanlar belirlenmeden önce değerlendirildi. Geçen sene Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, sağlık programlarının tedrici olarak azaltılması yönündeki görüş ve önerileri doğrultusunda sağlık alanıyla ilgili programlarda yeni bir planlamaya geçilmişti. Aynı yaklaşım bu sene de devam ettirilmiş ve Kurul, bu sene sağlık alanındaki önlisans programları kontenjanlarında birinci ve ikinci öğretim için üst limitler olmasını ve tedrici olarak bu programların kontenjanlarının düşürülmesine devam edilmesini YÖK’e önermiş YÖK Genel Kurulu da bu öneriyi hayata geçirmeye karar verdi.

Uygulama ağırlıklı sağlık programlarının vakıf yükseköğretim kurumlarında ve KKTC üniversitelerinde ikiden fazla aynı isimli programların farklı statüyle (Türkçe birinci öğretim, Türkçe ikinci öğretim, İngilizce birinci öğretim,…) açılmış olması durumu ile aynı üniversitenin farklı birimlerinde (hem fakülte hem yüksekokul) aynı programın çoğaltılması durumları da Kurul’da görüşüldi. Bu durumdaki program sayısının en fazla iki olması, ayrıca aynı üniversitenin farklı birimlerinde (fakülte ve yüksekokul) aynı isimli ve aynı muhtevalı program bulunması durumunda Kurul’un, sadece birisindeki programa kontenjan verilmesi yönündeki önerileri dikkate alındı. Önümüzdeki sene bu yaklaşım diğer programlar için de 'genişleyerek devam edecek' ve Kurul’un kontenjanları belirlemeyle ilgili rolü artarak sürecek. (Doğru olan da memleketimizin kalkınması ve refahı ile doğrudan ilişkili olan kontenjan belirleme sürecinin geniş katılımı hedefleyen yetki paylaşımı çerçevesinde sürdürülmesidir.) Ayrıca Kurul, mühendislik programlarıyla ilgili de bazı önerilerde bulunmuş ve bu öneriler de YÖK tarafından dikkate alınarak kabul edilmiş, mühendislik programlarının kontenjanı geçen sene 77 bin 460 iken bu sene 71 bin 244 olarak belirlendi. Örneğin geçen seneki inşaat mühendisliği toplam kontenjanları 12 bin 70 iken bu sene 8 bin 271 olarak belirlendi. Yükseköğretim programlarının kontenjanlarının belirlenmesinde istihdam faktörü dışında programdaki öğretim üyesi/elemanı sayıları, doluluk oranı, bölgesel farklılıklar, hasta sayısı ve hastalık çeşitliliği, kültürel ortamlar ve yurt imkânları, vakıf üniversiteleri için AR-GE harcamaları gibi parametreler de dikkate alınarak rasyonel bir planlama yapıldı.

SAĞLIK PROGRAMLARI KONTENJANLARI
Tıp programında 16 bin 448, diş hekimliği’nde 7 bin 752, eczacılık’ta 3 bin 893, ebelik’te 4 bin 74 , hemşirelik’te ise 16 bin 239.

TYT’DEN 200 VE ÜZERİ PUAN ALAN ADAYLAR GEÇEN YILKİ PUANLARINI KULLANABİLECEK
2018 YKS ’de duyurulan ve ilk defa 2018'de uygulanan Temel Yeterlilik Testi'nden (TYT) 200 ve üzeri puan alan adayların YKS’ye başvurması şartıyla, 2020-YKS’de TYT’ye girmeden 2019 yılı puanlarını kullanabilmeleriyle ilgili uygulama bu yıl da devam ediyor. 2020 YKS’de TYT ’den 200 ve üzeri puan alan adayların YKS ’ye başvuru yapması şartıyla TYT’ye girmeden bir önceki seneye ait yani 2019 TYT puanlarını kullanabilmeleriyle ilgili uygulama kapsamında 12 bin 239 aday başvuru yaptı. Yine aynı uygulama çerçevesinde, hem 2019 YKS hem de 2020 YKS'ye giren adaylar için bu kuralın nasıl uygulanacağı 2020 YKS Başvuru Kılavuzu’nda yer alıyor.

ÖZEL YETENEK SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALAN ÖĞRETMENLİK PROGRAMLARINDA BAŞARI SIRASI İLK KEZ BU YIL UYGULANIYOR
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan öğretmenlik programlarında başarı sırası şartı, ilgili puan türünde 300 bin olarak belirlenmişti. Ancak özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programları için merkezi yerleştirme sınavıyla öğrenci alanların aksine başarı sırası şartı bulunmuyordu. 2018 ve 2019 YKS kılavuzlarında diğer öğretmenlik programlarında olduğu gibi özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına da başarı sırası şartı getirileceği bu sene sınava girecek öğrenciler için iki sene önce duyurulmuştu. Geçen seneki YKS sonuçlarına göre özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bazı öğretmenlik programlarında en düşük başarı sırası maalesef 1 milyon 761 bin civarında. Öğretmenlik programlarının büyük çoğunluğu en düşük 300 bininci sıradan öğretmen adayı kaydederken yine öğretmen adayı yetiştirecek olan bazı programlar için geçen sene 1 milyon 761 bininci sıradan öğrenci alınmasının pedagojik bakımdan izahı zor. Özel yeteneğin müzik, resim gibi alanlardaki önemi de dikkate alınarak makul ve rasyonel bir oran belirlenmeye çalışılmış ve bu asgari başarı sırası şartı (diğer merkezi sınavlar ile öğrenci alan öğretmenlik programlarındaki 300 bine mukabil) 800 bin olarak belirlendi. Zira bu programlar sadece müzik, resim,… programları değil aynı zamanda da öğretmenlik programları. Bu programlar 800 bini aşma şartıyla yine 'özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek'. Diğer bir ifadeyle 2020-YKS’de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvurabilmek için TYT’de en düşük 800 bininci başarı sırası şartı uygulamaya konuldu. Bu başarı sıralamasını aşan adaylar için özel yetenek şartı yine devam edecek. Böylece kaliteli eğitim için başarıyı ve niteliği önceleyen tedrici ve daimi tekamül esaslı düzenlemelerle sistemde olumlu sonuçların alınması hedeflendi.

ECZACILIK VE DİŞ HEKİMLİĞİNDE İLK KEZ BAŞARI SIRASI ŞARTI UYGULANIYOR
Yeni YÖK’ün yükseköğretim sistemine kazandırdığı ve toplumda geniş bir mutabakat kabul gören bazı programlar için getirdiği 'başarı sıralaması şartı' son yıllarda akademinin ve paydaşların tasvibini ve takdirini kazanacak nitelikte olumlu sonuçlar üretiyor. Bu sene başarı sıralaması şartının kapsamı, akademinin ve paydaşların görüşleri ve ısrarlı teklifleri doğrultusunda genişletildi. Bu kapsamda bu yıl için ilk kez başarı sırası şartı getirilen iki program eczacılık ile diş hekimliği programları oldu. Eczacılık için en düşük başarı sırası şartı 100 bin, diş hekimliği içinse 80 bin olarak belirlendi ve bu karar sınavlardan makul bir süre önce kamuoyuna duyuruldu. Bu aynı zamanda kendi içinde bir kontenjan planlaması amacını da barındırıyor.

HUKUK FAKÜLTELERİNDE BAŞARI SIRASI ŞARTI GÜNCELLENDİ
Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere paydaşlarımızın görüşleri dikkate alınarak hukuk fakültesine kaydolabilmek için geçen sene 190 bin olan başarı sıralaması şartı bu sene için 125 bin olarak kabul edilmiş ve sınavdan makul bir süre önce kamuoyuna duyurulmuştu. Bu sene hukuk fakültelerine kayıt olacaklar için önemli bir değişiklik daha söz konusu. Yeni YÖK’ün son beş yıldır üzerinde durduğu ve gündemde tuttuğu 'meslek icra sınavı' da Yargı Reformu kapsamında yasal zemine kavuştu. Dolayısıyla hukuk eğitimi artık hem girdi hem çıktı esaslı bir değerlendirmeye kavuşmuştur ki bu hukuk eğitimine Yeni YÖK anlayışının sağladığı önemli bir kazanım. Önümüzdeki yıldan itibaren meslek icra sınavının diğer bazı programlar için de getirilmesine yönelik yasal düzenleme yapılmasının sistem için kalite bağlamında olumlu sonuçlar üreteceğine inandığımızı tekraren ifade ediyoruz. Hukuk fakültelerinin kontenjanları bu yıl 16 bin 327 olarak belirlendi.

DİĞER PROGRAMLARIN KONTENJANLARI
Yapılan değerlendirmeler ve rasyonel planlamalarla diğer bazı programlar için belirlenen örgün öğretim kontenjanları ise şöyle:
Ziraat-tarım ve doğa bilimleri fakültelerinin mühendislik dışı programlarının kontenjanı 6 bin 467. Mimarlık programlarının kontenjanı 7 bin 985. Mühendislik programlarının kontenjanı 71 bin 244. Temel bilimlerde kontenjan 10 bin 622. İlahiyat-islami ilimler fakültelerinde kontenjan 19 bin 353.

Bilindiği üzere YÖK kararıyla vakıf üniversitelerinin tüm programlarına ilk yüzde 10 dilimde yerleşen öğrenciler, burslu olarak okutuluyordu. Bu yıl YÖK’ün girişimiyle başlatılan bir süreçle bu oran yüzde yüzde 15’e çıkarıldı ve daha da önemlisi bu oran yasal güvence altına alındı. Öğrenci dostu YÖK’ün bu girişimi öğrencilere önemli bir kazanım sağladı ve bu sene yaklaşık 11 bini aşkın öğrenci daha ücretsiz eğitim imkânına sahip oldu. Yeni YÖK olarak eğitimin başarıyla ilişkili olarak fırsat eşitliği ve sosyal adalet anlayışı üzerinde yükselmesi ve başarılı öğrencilerin desteklenmesi gerektiğine inanıyor ve kararlarımızda buna dikkat ediyoruz.

YKS TERCİH KILAVUZUNDA BU YIL DA GELECEĞİN MESLEKLERİ BULUNUYOR
YÖK tarafından 2019-YKS tercih kılavuzunda üniversitelerimizde geleceğin meslekleri olarak kabul edilen 'Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Yapay Zeka Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Dijital Medya ve Pazarlama, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, Çok Boyutlu Modelleme ve Animasyon' gibi lisans ve önlisans programlarına da yer verilmişti. Bu yıl bu listeye 'İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Operatörlüğü, Engelliler İçin Destek Programı, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği' gibi programlar da eklendi. YÖK, yetki devri ve paylaşımını önceleyen, şeffaflık ve hesap verebilirliği ilke edinen, düzenleyici kararlarında fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına dikkate alan, sisteme değer katan projeleriyle yükseköğretim politikaları oluşturan ve  uygulayan, yükseköğretim sistemine öncelikli alanlar kavramını sonuç üretir tarzda fiilen getiren, Türkiye'nin üniversite sistemine çeşitlilik, tematik üniversite ve misyon farklılaşmasını kazandıran anayasal bir kurum olarak; kontenjan planlamasında da ülke ihtiyaçlarını ve kamu yararını önde tutmaya ve rasyonel kontenjan planlamasına devam edecek."

2020-YKS KONTENJAN TOPLAMLARI*

 TABLO 3 (Önlisans)TABLO 4 (Lisans)TABLO 5 (Özel Yetenek)Genel Toplam
Devlet290.157348.03723.486661.680
Vakıf76.96987.8384.044168.851
KKTC-Diğer Yurt Dışı Üniversiteler3.64311.44129415.378
Toplam370.769447.31627.824845.909

*Örgün ve Uzaktan öğretim kontenjanı dahil, okul birincileri kontenjanı hariç.

2020 YKS AÇIKÖĞRETİM KONTENJAN TOPLAMLARI

  TABLO 3 (Önlisans)TABLO 4 (Lisans)Genel Toplam
AçıköğretimDevlet111.45039.900151.350
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle