MEB'den ‘Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’

Güncelleme Tarihi:

MEBden ‘Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’
Oluşturulma Tarihi: Aralık 17, 2019 13:06

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "Bütünleştirici eğitime 2023 eğitim vizyonunda önemli yer ayırdık. Bu proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerle bütünleştirici eğitimle ilgili toplumsal duyarlılığı daha da arttırmaya çalışacağız" dedi.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, ‘Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Projesi’ (BEGEP) açılış konferansında yaptığı konuşmada, ülkelere göre bazı değişiklikler olsa da dünyada eğitim dilinin ortak olduğunu ve eğitim diliyle barışın sağlanabileceğini söyledi. Bütünleştirici ya da kaynaştırma eğitiminin aslında kadim kültürün temelinde bulunduğunu belirten Safran, kaynaştırma ve bütünleştirme eğitimine katkı sunan tüm öğretmenlere teşekkür etti.

‘EL ELE VEREREK EĞİTİME KATKI SUNACAĞIZ’
Eğitimin bütüncül olarak ele alınması gerektiğini belirten Safran, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bütünleştirici eğitime 2023 eğitim vizyonunda önemli yer ayırdık. Bu proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerle bütünleştirici eğitimle ilgili toplumsal duyarlılığı daha da arttırmaya çalışacağız. Öğretmen, okul yöneticileri, veliler ve bakanlık el ele vererek Türk eğitimine katkı sunacağız.”

Haberin Devamı

12 PİLOT İLDE ÇALIŞMA YAPILACAK
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilen BEGEP ile özel Eğitim ihtiyacı olan çocuklara akranlarıyla birlikte uygun eğitim ortamlarının sağlanması için bütünleştirme çalışmalarında aktif rol alan tüm paydaşların katılımıyla yenilikçi, sürdürülebilir ve bütünleştirici bir eğitim sistemi amaçlanıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ortak finansmanıyla MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje, Ağustos 2022'de sona erecek. Ankara, Adana, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş?, Konya, Samsun ve Trabzon olmak üzere, 12 pilot ilde yürütülecek BEGEP kapsamında, örgün eğitim kurumlarının her tür ve kademesinde, Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) ve Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde (RAM) görevli personel, öğretmen, idarecilere yönelik kurumsal kapasitenin geliştirilmesini hedefleyen faaliyetler yapılacak. Projeyle özel eğitim ve kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamaları konusunda düzenlenecek kampanyalar ve etkinliklerle çeşitli hedef grupların farkındalığı arttırılacak. Özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin kurumsal kapasitesinin geliştirilmesine yönelik tanılama ve yerleştirme sisteminin etkililiğinin arttırılması amacıyla RAM'larda analiz yapılması planlanan projeyle ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle özel eğitim ve kaynaştırma ya da bütünleştirme uygulamalarında koordinasyon ve işbirliği de sağlanacak.

BAKMADAN GEÇME!