LGS kılavuzu güncellendi

Güncelleme Tarihi:

LGS kılavuzu güncellendi
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2019 15:27

MEB tarafından yapılan güncelleme kapsamında öğrenciler, lise diploması alma imkânının tanındığı mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde de tercih edebilecek.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından '2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yapılan güncellemeyle öğrenciler, lise diploması alma imkânının tanındığı mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde de tercih edebilecek.

MEB'in geçen ay yayımladığı '2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu' güncellendi. Buna göre, bu ay yapılan yasal düzenlemeyle mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilere lise diploması alma imkânının sağlanması sebebiyle, 29 Temmuz'da başlayacak yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde bu merkezler tercih edilebilecek. Daha önce öğrenciler, istemeleri halinde mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirme esas ikinci nakil döneminde tercih edebiliyordu.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ
Haftada bir gün okulda, diğer günler ise işletmelerde eğitim alan mesleki eğitim merkezi öğrencilerinden, 11'inci sınıfta başarılı olanlar kalfalık, 12'nci sınıf sonunda başarılı olanlar da ustalık belgesi alıyordu. Öğrencilerin lise diploması alabilmesi için açık öğretim kurumlarına kayıt yaptırarak fark derslerini vermeleri gerekiyordu. MEB, öğrencilerin mesleki eğitim merkezlerini tercih etmelerinin önünde büyük engel oluşturan bu durumu çözmek için bu ay gerekli düzenlemeleri yaptı. Böylece mesleki eğitim merkezlerine kayıt yapan öğrencilere, fark derslerini bu merkezlerde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayarak, lise diploması alma olanağı tanındı. Düzenlemeyle mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının artırılması ve sanayinin nitelikli usta ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!