GeriEğitim İmam hatip ortaokulu krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmam hatip ortaokulu krizi

İmam hatip ortaokulu krizi
refid:28750325 ilişkili resim dosyası

Konya’da 4 katlı Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun bir katında önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ‘Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’ adı altında başka bir okulun eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Okul önünde toplanan Eğitim İş Sendikası üyeleri karara tepki gösterirken Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun, önümüzdeki kısa süreç içinde tamamen Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüleceğini öne sürerek, durumu protesto etti.

Merkez Selçuklu İlçesi’nde ve kentin en işlek noktasında yaklaşık 2 bin 300 öğrencisi bulunan Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun da önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu olarak ikinci bir okulda eğitim vereceği belirtildi.

Eğitim İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi bugün öğle saatlerinde Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun önünde toplanıp, Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun, önümüzdeki kısa süre içinde tamamen Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüleceğini iddia ederek bunu protesto ettiklerini söyledi.

Eğitim İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu binasında şu an imam hatip orta okuluna ihtiyaç olmadığını, okulun çevresinde yürüme mesafesinde 11’e yakın imam hatip ortaokulu olduğunu savundu. Balun, önümüzdeki kısa süre içinde Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun tamamen Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüleceğini ve şimdi bunun altyapısının hazırlandığını öne sürdü.

Öğrencilerin tercihi de normal okul

Balun, ’4+4+4’ eğitim sistemine kademeli geçişin uygulandığı Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun şehrin en köklü ve başarılı okullarından birisi olduğunu burada halen 170 ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisinin eğitim gördüğünü söyledi. Balun, "4’üncü sınıf öğrencilerine bir anket uygulanarak, ’imam hatibe mi? yoksa normal okula mı?’ gidecekleri soruluyor. Okuldan edindiğimiz verilere göre seneye aynı binada ‘orta okula’ devam edecek 170 öğrenciden 40’ı imam hatip, 130’u ise normal orta okulu tercih ediyor. Buna rağmen ‘Yoğun talep’ gerekçesiyle Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürülmüş durumdadır. Aynı okulun 200 metre mesafesinde hali hazır Mehmet Ali Atiker İmam Hatip Ortaokulu bulunduğu halde bu yola başvuruluyor" diye konuştu.

Atatürk ve silah arkadaşlarının isimleri kaldırıldı

Balun, kentte daha önce ‘19 Mayıs İlkokulu’ binasının onarımdan geçirildiğini ve ‘Mehmet Bayır İmam Hatip Ortaokulu’na dönüştürüldüğünü, neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik İlkokulu’ da binasının da kuruma tahsis edilerek ortadan kaldırıldığını öne sürerek şöyle dedi:

"Cumhuriyetimizin İl Milli Eğitim Bakanı olan Mustafa Necati İlkokulu’nun adı da Cemil Meriç İlkokulu olarak değiştirildi. İsmail Hakkı Tonguç İmam Hatip Ortaokulu’nun adı da yine Turan Bey’in gayretleri ile Erdem Beyazıt İmam Hatip Ortaokulu olarak değiştirildi. Şimdi de şehrimizin merkezindeki köklü okullardan Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun adı da Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu olarak değiştirildi.”

Talep üzerine aynı binada iki okul

İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Servet Altuntaş, Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nda 4+4+4 sistemi uyarınca kademeli geçiş olduğundan halen 4’üncü sınıf öğrencilerinin bulunduğu bu öğrencilerin önümüzdeki yıl ortaokul öğrencisi olacağını belirtti. 4’üncü sınıf öğrencileri ve velilerinden gelen talep üzerine böyle bir karar alındığını ifade eden Altuntaş, şöyle dedi:

”Bu karar Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından alındı. Yaklaşık 2-3 hafta önce alınan bir karar. Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu’nun sadece bir katında önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren ‘Hamidiye İmam Hatip Ortaokulu’ eğitim verecek. Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulu ise, normal eğitimine devam edecek. İlimizde buna benzer bazı okullarda bulunmakta."

False