Hukuk öğrencilerinden gönüllü destek

Hukuk öğrencilerinden gönüllü destek

Hukuk Fakültesi öğrencilerinin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik yeni bir iş birliği protokolü imzalandı. İstanbul Barosu’yla yapılan işbirliği kapsamında hukuk fakültesi öğrencileri, gönüllü avukatların ücretsiz üstlendikleri ‘Pro Bono’ dava dosyalarını onlarla birlikte takip edecek.

Haberin Devamı

Hukuk fakültesi öğrencileri, gönüllü avukatların kazanç elde etmeden verdikleri bir hukuki hizmet olan ‘Pro Bono’ dava dosyalarını birlikte takip edecek. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile İstanbul Barosu arasında, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde gerçekleşen protokolün imzalarını Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk ve İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu attı. İşbirliğiyle birlikte Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, Hukuk Klinikleri bünyesinde, vaka başvurusu alınan klinik uygulamalarına ek olarak dava takibini de yapabilecek.

ETİK DEĞERLERİN OLUŞMASINA KATKI SAĞLANACAK
Özyeğin Üniversitesi’nin mevcut Hukuk Kliniği ve eğitmenleri gözetiminde ÖzÜ Pro Bono Hukuk Kliniği çalışmalarında görev alacak öğrenciler, İstanbul Barosu’nun desteğiyle belirlenen gönüllü avukatlarla, gerçek dava süreçleri için eşleştirilecek. İşbirliği sayesinde öğrencilerin mesleki olarak ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilerin yanı sıra mesleki etik değerlerinin oluşmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

TOPLUM YARARINA HİZMET
ÖzÜ Pro Bono Hukuk Kliniği aracılığıyla verilecek dava ve danışmanlık hizmetlerinin ana başlıklarını ise ‘İnsan Hakları’, ‘Kadın Hakları’, ‘Çocuk Hakları’, ‘Engelli Hakları’, ‘Hayvan Hakları’, ‘Tüketici Hakları’ gibi alanlar oluşturacak. ÖzÜ Pro Bono Hukuk Klinikleri; baro, avukat, hukuk fakültesi, hukuk klinikleri ve öğrencilerin bir arada iş birliği içerisinde toplum yararına hizmet vereceği ilk çalışma olma özelliği taşıyor.