Hane sayısı 10’un üzerindeki tüm köy okulları açılacak

Güncelleme Tarihi:

Hane sayısı 10’un üzerindeki tüm köy okulları açılacak
Oluşturulma Tarihi: Ocak 06, 2023 17:19

Eskişehir Odunpazarı’nda Sultandere Köy Yaşam Merkezi’nin açılışını yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önümüzdeki 3 ay içerisinde hane sayısı 10’un üzerinde olan tüm köylerde okulların açılarak, vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi.

Haberin Devamı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eskişehir’de Sultandere Köy Yaşam Merkezi ve Gastronomi Atölye Açılışı ve Aile Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Bakan Özer, son 20 yılın, Türkiye’nin beşeri sermayesinin, insan kaynağının niteliğini artırmada eğitimin en verimli kullanıldığı bir döneme tekabül ettiğine işaret ederek şunları söyledi:

“Son 20 yıl 81 ilde, tüm ilçelerde hiçbir bölge ayrımı yapılmaksızın, gerçekten devasa yatırımlar yapıldı. Okullar, derslikler yapıldı. Düşünün, bir eğitim sisteminde 19 yılda derslik sayısı 300 binden 900 bine çıkıyor. Öğretmen sayısı 20 yılda 500 binden 1.2 milyona çıkıyor. Sadece bunlar yapılmadı. Özellikle sosyoekonomik seviyesi dezavantajlı olan, garip gureba dediğimiz kesimin eğitime erişebilmesi için çok ciddi sosyal politikalar devreye girdi. Şartlı eğitim yardımları, özellikle kız çocuklarının eğitime erişmesi için burslar, pansiyonlar, ücretsiz taşımalı eğitim, ücretsiz ders kitabı, ücretsiz kaynaklar gibi. İstikrarlı bir şekilde hiç vazgeçilmeden eğitime erişimi güçlendirecek politikalar yürürlüğe sokuldu. Son 19 yıldaki bu sosyal politikaların 2022 yılı fiyatlarıyla karşılığı 525 milyar liradır.”

Haberin Devamı

ORTAÖĞRETİMDEKİ KIZLARIN OKULLAŞMA ORANI YÜZDE 95.06
Uygulanan sosyal politikalarla birlikte iki kazananın ortaya çıktığını bildiren Özer, birinci kazanımın garip gureba kesim, ikincisinin de kız çocukları olduğunu kaydetti. Özer, “Cumhuriyetin ilk yüzyılında ilk kez kız çocuklarının eğitimdeki okullaşma problemi son 20 yılda çözüldü. 2000’li yıllarda orta öğretimdeki okullaşma oranı yüzde 44 dedik. Ortaöğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı yüzde 39.2 idi. Bugün kız çocuklarının orta öğretimdeki okullaşma oranı yüzde 95.06. Yani ilk kez bu toplumun ayrım yapmadan herkesin eğitime erişebildiği bir döneme tekabül ediyor” diye konuştu.

Hane sayısı 10’un üzerindeki tüm köy okulları açılacak
KÖY YAŞAM MERKEZLERİ, HALK EĞİTİM MERKEZİ GİBİ HİZMET VERİYOR
Özellikle COVID-19 salgını sonrasında insanların artık yavaş yavaş metropollerden şehirlere, şehirlerden ilçelere, ilçelerden köylere dönmeye başladığını anlatan Özer, gıda tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle tarım ve hayvancılığın kritik bir alana dönüştüğünü de hatırlattı. Bu iki eğilimi dikkate alarak atıl durumdaki köy okullarını tekrar eğitim birimi olarak bölgede yaşayanların hizmetine sunmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Özer, “İlk kez yetişkinlerle torunları ve çocukları aynı eğitim çatısı altında bir araya geldiler. Onun için köy yaşam merkezi dedik. Şu ana kadar son 4 ay içerisinde 2 bin 200 tane köy yaşam merkezimizi hizmete aldık ve Külliye’de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılışını yaptık” dedi.

Haberin Devamı

KÖY OKULLARI VATANDAŞIN HİZMETİNE SUNULACAK
Bakan Özer, Sultandere Köy Yaşam Merkezi’nin açılışı sırasında önümüzdeki 3 ay içerisinde Türkiye’deki hane sayısı 10’un altında olmayan ama köy okulu kapalı olan tüm okulların  açılacağı bilgisini de verdi. Özer bu okullar aracılığıyla köylerde yaşayanların tamamının köy yaşam merkezlerinde eğitime erişim imkanına sahip olacaklarını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!