Depremzede çocukların eğitimine destek

Güncelleme Tarihi:

Depremzede çocukların eğitimine destek
Oluşturulma Tarihi: Nisan 20, 2023 11:42

Depremden etkilenen çocukların eğitim hayatlarının yarıda kalmaması için QNB Finansbank, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Eğitim Derneği (TED) iş birliğiyle 36 milyon liralık Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu hayata geçti. TEV ve TED tarafından belirlenecek depremzede 350 öğrenciye tüm eğitim hayatları boyunca toplamda 2 bin 400 adet burs desteği sağlanacak.

Haberin Devamı

QNB Finansbank Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu çerçevesinde TEV’e 25 milyon 400 bin TL, TED’e 10 milyon 600 bin TL fon aktarılıyor. TEV bu fondan her yıl 250 adet ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencisi olmak üzere toplam bin 600 adet burs verecek. TED ise her yıl, 100 adet ilk-ortaokul, lise öğrencisi olmak üzere toplam 800 adet burs verecek.

Minik Eller Büyük Hayaller Eğitim Bursu hakkında değerlendirmede bulunan QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan şunları söyledi; “Deprem nedeniyle bu seneki öncelikli hedefimiz deprem bölgesindeki çocuklar, onların eğitimleri ve onlara verilecek psiko-sosyal destekler olacak. Hep birlikte özveriyle üstesinden geleceğimiz bu süreçte çocuklarımızı yalnız bırakmıyoruz. Bu kapsamda çocuklar ve gençler için hayata geçirilecek projelerde kullanılmak üzere ayırdığımız 50 milyon TL’nin 36 milyon TL’sini bu burs için ayırdık. Burs alan çocuklarımızın tüm eğitim hayatları boyunca yanlarında yer almak istiyoruz.” dedi

Haberin Devamı

Deprem bölgesinde, temel eğitim seviyesinde her 5 öğrenciden 1’inin afetten etkilendiğinin altını çizen TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, “Afetin getirdiği kayıplar hepimizi derinden sarstı. Bunun etkisini en çok hissettiğimiz alanlardan biri de eğitim oldu. Türk Eğitim Vakfı olarak bu belirsizlik ortamının afetzede öğrencilerimiz açısından getirdiği zorluklara ve ihtiyaçlara cevap verebilmek için gayretle çalışıyoruz. Bu uzun soluklu, zorlu ve umutlu yolculuğumuzda evlatlarımızın hayata daha sıkı tutunması için eğitim hayatları boyunca yanlarında olacağız. Bu büyük felaketin yaralarını hep birlikte saracağız” dedi.

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Sivil toplum demek gönülden yapılan yardım demek. Uluslararası arenada gönüllü yapılan işler onur kabul edilir ve insanlar öz geçmişlerinde bunu öne çıkarırlar. Bu onuru biz yaşıyoruz. 95 yıllık bir kurum olarak ülkemizin en zor anlarında elimizi taşın altına koymayı bildik. Bugün, Türkiye yine zorlu bir süreçten geçiyor. Bizler de işi gençlik ve onların nitelikli eğitimi olan Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olarak eğitim yaşamları boyunca evlatlarımızın yanında olmayı bir sorumluluk ve görev biliyoruz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!