Boğaziçi Üniversitesi’nin çocuk internet sitesi yayında

Güncelleme Tarihi:

Boğaziçi Üniversitesi’nin çocuk internet sitesi yayında
Oluşturulma Tarihi: Nisan 01, 2020 12:02

Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ‘cocukboğazici’ internet sitesi, Kovid-19'dan korunmak için Sağlık Bakanlığı’nın da vurguladığı 14 kuralı çocukların anlayabileceği bir dile uyarladı. ‘Kukla ve Canlandırma’, ‘Matematik’, ‘Okuma-yazma ve Kitaplar’, ‘Oyun’, ‘El Becerileri’, ‘Fen ve Doğa’, ‘Sosyal Bilgiler’, ‘Müzik ve Hareket’ ve ‘Sanat’ olmak üzere dokuz farklı başlıkta eğitici projeler de sitede çocuklar ve anne-babalarla buluşuyor.

Haberin Devamı

Boğaziçi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ve çocukları yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korumanın yollarının anlatıldığı ‘cocukboğazici’ internet sitesi yayına girdi. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, ‘Önce Çocuk’ sloganıyla hazırlanan site, Kovid-19 salgınından korunmak üzere evde zaman geçiren çocuklar ve ailelerine rehber olacak. Anne ve babalara çocukları güvende tutmanın yollarını anlatan site, Kovid-19'dan korunmak için Sağlık Bakanlığı’nın da vurguladığı 14 kuralı çocukların anlayabileceği bir dile uyarladı. Boğaziçili öğrenciler, gönüllü olarak 14 kuralın her birini çocuklara uygun bir dille hazırladıkları videolarda anlattı. Ayrıca sitede, ‘Kukla ve Canlandırma’, ‘Matematik’, ‘Okuma-yazma ve Kitaplar’, ‘Oyun’, ‘El Becerileri’, ‘Fen ve Doğa’, ‘Sosyal Bilgiler’, ‘Müzik ve Hareket’ ve ‘Sanat’ olmak üzere dokuz farklı başlıkta eğitici projeler de çocuklar ve anne-babalarla buluşuyor. Sitede, çocukların evde aileleriyle birlikte yapabilecekleri etkinlikler ve oyunlar da yer alıyor.

Haberin Devamı

Siteyi öğrencileriyle birlikte hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mine Göl Güven, şunları söyledi:
“Kovid-19 ile mücadelede Sağlık Bakanlığı’nın vurguladığı 14 kuralı çocuklara çeşitli videolar ve aktivitelerle onların anlayabileceği bir dilde anlatmak üzere bu projeyi oluşturduk. Yetişkinlerin salgınla ilgili kaygıları çocukları etkililiyor. Anne ve babaların olumsuz beden dili, mimik ve ses tonu bile çocukları olumsuz yönde etkileyebilir. Çocukları bu dönemde gereksiz bilgi bombardımanına tutmamak gerekiyor. Çocuklarla evde zaman geçirirken gerektiğinden fazla aktivite sunmak yerine özgür kalacakları alanların oluşturulmasında fayda var.”

Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mine Göl Güven’in salgın döneminde evde birlikte vakit geçiren çocuklu aileler için önerileri şöyle:

- Öncelikle çocuklarımızın neyi ne kadar bildiğini bilmeliyiz. Onları gereksiz bilgi bombardımanına tutmak hem kafalarının karışmasına yol açar hem de kaygılarını arttırır. Merak etmedikleri ve soru sormadıkları müddetçe açıklama yapılmaması gerekiyor.

Haberin Devamı

- Çocuklar bazen ne hissettiklerini ve bu hislerini bizlerle paylaşmanın uygun olup olmayacağını kestiremeyebilirler. Onların kaygılarını yüzlerinden veya sordukları küçük sorulardan mesela "Hiç mi dışarı çıkmayacağız?" gibi anlayabiliriz. Bu sırada "Bu aralar çok farklı şeyler yaşıyoruz değil mi? Evde kalıyoruz mesela. Sen ne hissediyorsun bununla ilgili?" gibi kapı açıcı bir soru sorabiliriz.

- Eğer çocuğumuz bizim kaygımızın en yüksek olduğu noktada bize sorular sormaya başlarsa, yapacağımız en güzel şey öncelikli olarak kendimizi yatıştırmak. Birden 10'a kadar saymak, birkaç derin nefes alıp vermek işimize yarayabilir.

- Dürüst ve samimi bir konuşma onlara kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. "Ben biraz endişeliyim işin açıkçası. Ama bir yandan da evimizde güvendeyiz ve uzmanların söylediklerini yaparak önlemlerimizi alıyoruz." gibi bir paylaşım güven duygusu için ilk adım olabilir.

Haberin Devamı

- Alınan önlemlere katkısı olabilecek her şey için bunu onunla konuşmak çok iyi olabilir. "Elimizi çok sık yıkıyoruz. Sabunluğu sen doldurur musun?", "Havlularımızın her gün değiştirilmesi gerekiyor, birlikte yapalım mı?" gibi öneriler kendini iyi hissetmesini sağlayabilir.

- Korku ve kaygıyı yenmek için küçük boyamalar, hikaye oluşturmalar, bilmeceler, oyunlar işe yarar. Birçok ebeveyn çocuklar gündemden etkilenmesin diye günü etkinliklerle dolduruyor. Ama bu eve kapanma durumundan önce de olabiliyordu. Bırakın çocukların canı sıkılsın. Can sıkıntısı yaratıcılığı tetikler. Bir de biraz çocuk yetişkinden özgür olmalı. Çocuklar bizle oyun oynarken dürtülerini ve duygularını sansürleyebiliyor.

Haberin Devamı

- Çocuklarla dürüst ve açık iletişim kurmak, bilmediğimizi de kabul ederek ama ailenin hep birlikte olacağı ve birlikte güvende oldukları mesajını vermek faydalı olacaktır.Salgınla ilgili haberleri çocuklarla birlikteyken izlemeyin veya dinlemeyin. Eşimizle konuşurken dikkatli olalım. Sürekli hastalık ve ölüm haberi güncellemelerini paylaşmanın ne bize ne çocuklarımıza faydası olur.

- Sosyal platformları takip süremizi azaltarak kendi ruh sağlığımızı korumak için kitap okumak, film ve belgesel izlemek bize iyi gelecektir. Kendimiz için bunu yaparsak hem bizler hem çocuklarımız bunun faydasını görür.

BAKMADAN GEÇME!