Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar’dan Türkiye’ye minnettarız mesajı

Güncelleme Tarihi:

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar’dan Türkiye’ye minnettarız mesajı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 06, 2020 17:27

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, yaptığı açıklamada,Türk devletinin Ukraynanın toprak bütünlüğünü destekleme yönündeki resmi duruşu bizim için çok değerli. Türkiyeye, hem Ukrayna hem de Kırım Tatarlarlarına yönelik desteklerinden ötürü minnettarız dedi.

Haberin Devamı

Yaklaşık 1.5 ay önce göreve başlayan Ukrayna Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) Türkiye-Ukrayna ilişkilerini değerlendirdi. Kırım Tatarı olan Ceppar, Türkiyenin, Kırım meselesi ve Kırım Tatarlarına yönelik desteklerinin altını çizdi.

Ceppar, Ukrayna devleti adına ve Kırım Tatarlarının temsilcisi olarak kendi adıma, Türk devletine, Kırım ve Kırım Tatarlarıyla ilgili desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Türk devletinin Ukraynanın toprak bütünlüğünü destekleme yönündeki resmi duruşu bizim için çok değerli. Siyasi mahkumların serbest bırakılması için bizzat aracı olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana çok minnettarız dedi.

"RUSYA KIRIM’I İLHAK EDEREK BİZLERİN MİRASINI YOK ETME GİRİŞİMİNDE BULUNDU"

Haberin Devamı

Rusya tarihte birçok kez bugün olduğu gibi Kırımı ilhak ederek, Kırım Tatarlarının mirasını yok etme girişimlerinde bulundu diyen Ceppar, sözlerini şöyle sürdürdü: Kırım Tatarlarının yeniden yurtlarına dönmesi çok zorlu bir süreçti ve Türkiye, tüm bu etaplarda Kırım Tatarlarının yanındaydı. Bugün de Türkiyenin desteğiyle Herson ilinde 500 konut inşa edilmesi planlanıyor. Bu girişimlerin Ukraynanın diğer bölgelerine de yayılması gerektiğini düşünüyorum diye konuştu.

RUSYA HİBRİT SAVAŞI YÜRÜTÜYOR

Rusyanın Kırımın işgali sonrası hibrit savaşına başvurduğunu belirten Ceppar, Kırımı işgal eden Rusya Federasyonu, hibrit savaşı yöntemiyle, suçlarını meşrulaştırmak istiyor. İşgal altındaki Kırımda, uluslararası konferanslara milyarlarca dolar harcıyor. Farklı ülkelerden insanları getirerek, illüzyon yaratmak için, Kırımda hayatın ne kadar güzel olduğunu anlattırıyor ifadelerini kullandı.

KARADENİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN İŞ BİRLİĞİMİZ ÖNEMLİ

Karadenizin güvenliğini sağlama konusunda Türkiye ile Ukrayna arasında iş birliğinin önemini vurgulayan Ceppar, şunları söyledi: Rusya, Azak Denizini bugün kendi gölü yapmak istiyor. Edindiğimiz bilgilere göre, Rusya bugün Karadenizde 6 denizaltına sahip. Kırım, Rusyanın askeri üssü haline geldi. Bu üssün etrafında yer alan tüm ülkeler, Rusyanın bölgeyi kontrol etmeye yönelik agresif politikalarının farkında olmalı. Bu nedenle, Kırım Platformunun kurulması için girişimde bulunuyoruz. Türkiyenin, bu platforma katılmayı en fazla arzu eden 5 ülkeden biri olduğunu düşünüyorum. Her yıl Kievde, ülke liderlerinin bir araya geleceği Kırım Zirvesi düzenlemeyi planlıyoruz. Kırımın işgali Ukraynanın iç meselesi değil, Karadeniz bölgesi ve Akdeniz ülkelerini de ilgilendiren bir konu. Rusyanın askeri stratejisi, Orta Doğu ve Kuzey Afrikaya yönelik. Kırım, onlar için bu yolda bir askeri üs.

STRATEJİK ORTAKLIĞIN KİLİT UNSURU ASKERİ İŞ BİRLİĞİ

Haberin Devamı

Ceppar, Türkiye ile Ukrayna arasında güvene dayalı stratejik ortaklığın kilit unsurunun askeri alandaki iş birliği olduğunun altını çizerek, Ortaklığımızın bugünkü seviyesinin gerçekten stratejik olduğunu düşünüyorum. Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklık güven temeline dayanıyor dedi. Türkiye ile Ukraynanın savunma sanayi alanında birçok büyük çaplı ortak projeyi hayata geçirildiğini hatırlatan Ceppar, Bunlar içinde en büyük olanlardan biri, Aselsan şirketi tarafından Ukrayna ordusunun telekomünikasyon ekipmanlarının geliştirilmesi. Ayrıca, Ukrayna teknolojisi ile üretilen reaktif zırh ve aktif koruma sistemleri ile Türk tanklarının modernizasyonu. Donbas bölgesinde askeri operasyonlarını sürdüren Ukrayna, Türkiye ile insansız hava araçlarının (İHA) üretimi konusuna da büyük ilgi duyuyor diye konuştu.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İÇİN SİYASİ İRADE VAR

Haberin Devamı

Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) imzalanması yönünde en üst seviyede siyasi irade olduğunu vurgulayan Ceppar, Burada önemli olan, bu konudaki kararın verilmiş olması. Detaylarla ilgili mutabakata varılması gerekiyor. Ukrayna tarafı, tarım ürünleri de dahil olmak üzere tüm mal grupları için pazarın açılmasından yana. Anlaşmanın imzalanacağı tarihle ilgili net bir şey söylemek doğru olmaz. STA anlaşmasının imzalanmasının, cumhurbaşkanlarımızın da ifade ettiği stratejik ortaklığı bir kez daha ortaya koyacağını düşünüyorum ifadelerini kullandı.

TÜRKLER İÇİN UKRAYNADA EMLAK YATIRIMI CAZİP

Türkiye ile Ukrayna arasında ekonomi ve yatırım alanlarındaki gerçek iş birliği potansiyelinin hayata geçirilmediğine inandığını belirten Ceppar, Ukrayna 6 yıldır büyük çaplı yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Donbas bölgesinde savaş ve Kırımın işgali sürerken, bir yandan da ülkede onlarca önemli reform hayata geçiriliyor. Türk yatırımcıları için gayrimenkul piyasası cazip olabilir. Türk iş dünyasının emlak yatırımlarıyla yakından ilgilendiğini biliyorum. Ukrayna tarafı da gayrimenkul pazarına Türk yatırımlarını çekmek istiyor ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar’dan Türkiye’ye minnettarız mesajı

UKRAYNA, KRİZDEN İSTİKRARLA ÇIKIYOR

Haberin Devamı

Ukraynanın, pandemi şartlarına rağmen, tarihte ilk defa ekonomik krizden çıkarken milli para biriminde ve bankacılık sisteminde istikrar yakaladığının altını çizen Ceppar, Yabancı iş insanlarının, ülkenin perspektifini anlamak açısından bu göstergeyi dikkate almaları gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası kuruluşların Ukraynadaki reform sürecini desteklemesi de makroekonomik iklime olumlu yansıyor ve yatırım potansiyelini geliştiriyor dedi. Ceppar, Ukrayna devletinin geniş kapsamlı özelleştirme hamlesi başlattığına işaret ederek, Türk yatırımcılar için bu alanda da önemli fırsatlar olduğunu vurguladı. Ceppar ayrıca Ukraynada yabancı yatırımcılar için bürokratik engellerin kaldırılmasına yönelik atılan adımların önemine dikkati çekti.

UKRAYNA, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN MİRASÇISI

Haberin Devamı

Koronavirüs (Covid-19) salgını sırasında alınan önlemler sayesinde Türkiye ve Ukrayna vatandaşlarının bugün birbirlerinin ülkesine rahatça giriş yapabildiklerini söyleyen Ceppar, sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye, Ukrayna vatandaşları arasında en sevilen tatil ülkelerinden biri. Geçen sene yaklaşık 1,5 milyon Ukrayna vatandaşı Türkiyeyi ziyaret ederken, 350 bin Türk vatandaşı Ukraynaya geldi. Ukrayna, Türkiyeden, özellikle tarihi öneme sahip olan, Osmanlı’nın izlerini taşıyan bölgelere daha fazla turist çekme potansiyeli taşıyor. Ukraynalı turistler Türkiyede plaj turizminin yanı sıra, artık tarih turizmine de ilgi duyuyor. Biz iki komşu ülkeyiz. Ukrayna, Türk kültürünün mirasçısı. Kırım Tatarları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki köprü. Ceppar, Ukraynanın, Türk dünyasının çatı kuruluşu olan, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistanın üye olduğu Türk Keneşinde (Konseyi) gözlemci statüsünde yer almak için girişimlerde bulunduğu bilgisini de paylaştı.

UKRAYNADAKİ TÜRK BABALARIN SIKINTISI

Ukraynalı eşleri tarafından ülkeye getirilen çocuklarını göremeyen Türk babaların yaşadığı sıkıntılarla ilgili soru üzerine ise Ceppar, Ukrayna Medeni Kanunu her iki ebeveynin de haklarını gözetiyor. Her ebeveyn, çocuklarıyla zaman geçirme ve yetiştirilmelerine katkıda bulunma hakkına sahip. Bu tür anlaşmazlıklarla ilgili hukuki süreçte birçok farklı etken göz önünde bulunduruluyor. Türkiye ve Ukrayna, Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşmeye dahil olan ülkeler. Bu sözleşmenin şartlarının yerine getirilmesinden sorumlu başlıca kurum, Adalet Bakanlığı ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!