Suriye lideri Esad'dan af teklifi

Suriye lideri Esaddan af teklifi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, önümüzdeki üç ay içerisinde silah bırakıp teslim olacak muhaliflerin affedileceğini açıkladı.

Haberin Devamı

Konuya ilişkin kararnameyi, Suriye resmi haber ajansı SANA duyurdu.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, uzun süredir Suriye rejiminin kuşatması altında bulunan Halep'teki sivillerin ve silahlı grupların tahliyesi için koridor oluşturacaklarını duyurdu.

Şoygu, katıldığı bir televizyon programında Suriye hükümetiyle birlikte kuşatma altındaki Halep'teki insanların tahliyesi için dört koridor oluşturacaklarını, bunlardan üçünün sivillerin kullanımı için, birinin ise Kastillo yolu yönünde, silahlı grupların kenti boşaltması için tahsis edileceğini söyledi.

AB'DEN ÇAĞRI

Bu arada Avrupa Birliği (AB), Esad rejiminin uluslararası hukuka aykırı davrandığını ve şehirlerdeki kuşatmaları derhal kaldırması gerektiğini bildirdi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Suriye’nin Halep şehrindeki insani duruma ilişkin ortak açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre açıklamada, son ana ikmal yolunun kapatılmasıyla Doğu Halep’in fiilen kuşatma altına alınmış olduğu ve 300 bin insan için hayati önem taşıyan yardımların kesildiği belirtildi.

Haberin Devamı

Yardım malzemelerinin ve görevlilerin 7 Temmuz’dan bu yana Halep’e girişine izin verilmediğine dikkat çekilen açıklamada, "AB, insani durumun dramatik olarak kötüleştiği Doğu Halep'te savaşın derhal durması, yaralıların tahliye edilmesi, bölgeye ilaç, gıda ve su sevk edilmesi çağrısında bulunuyor" ifadeleri kullanıldı.

“BU DURUM KABUL EDİLEMEZ”

Açıklamada, acilen gıda ulaştırılmaması durumunda önümüzdeki birkaç haftada Halep’in bu çatışmanın en büyük insani trajedisi durumuna dönebileceğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu durum kabul edilemez. Kalabalık nüfuslu alanların, bir savaş taktiği olarak kuşatma altına alınmasının ve sivillerin aç bırakılmasının en büyük sorumlusu rejimdir ve bu uluslararası hukuka aykırıdır. Acilen Suriye’deki kuşatmalar kaldırılmalı ve ülke genelinde insani yardım engellenmemelidir.”

Esad rejiminin sağlık merkezleri, okullar, marketler ve kamplar gibi sivil altyapıya yönelik kasıtlı saldırılarının uluslararası insani hukuku ihlal ettiği vurgulanan açıklamada, "Çatışmaların sona ermesi dahil bu süreci raya sokmak için uluslararası toplum ortaklaşa ve zor kullanarak harekete geçmeli" ifadelerine yer verildi.

Haberle ilgili daha fazlası: