Suriye Büyükelçisi'nin suçlamalarına Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Çevik'ten sert yanıt

Güncelleme Tarihi:

Suriye Büyükelçisinin suçlamalarına Türkiyenin BM Daimi Temsilcisi Çevikten sert yanıt
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2015 07:16

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak Şah Fırat Operasyonu'nu gerçekleştirdiğini söyledi.

Haberin Devamı

Çevik, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "Uluslararası Barış ve Güvenliğin Sürdürülmesi: Tarihten Yansımalar" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Süleyman Şah Operasyonu'na ilişkin bilgi verdi.

Suriye Büyükelçisinin suçlamalarına Türkiyenin BM Daimi Temsilcisi Çevikten sert yanıt
EŞME SÜRECİ

Kendisinden önce konuşan Suriye Büyükelçisi'nin Türkiye'ye yönelik iddialarını ve operasyon nedeniyle Türkiye'yi suçlamasını kabul etmediğini dile getiren Çevik, bu iddiaların "mesnetsiz" olduğunu vurguladı.

Çevik, "Süleyman Şah Türbesi, IŞİD tehdidi altındaydı. Türkiye dokuz saat süren bu operasyonda uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmıştır. BM Güvenlik Konseyi Başkanı, BM Genel Sekreteri ve diğerleri, konuya ilişkin aynı gün operasyonun tamamlanmasının ardından bilgilendirildi" ifadesini kullandı.

Suriye Büyükelçisinin suçlamalarına Türkiyenin BM Daimi Temsilcisi Çevikten sert yanıt


BM DAHA ETKİN OLMAK İÇİN ÇABA HARCAMALI

BM reformuna ilişkin de Çevik, "Uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturan konularla mücadelede başarısız olunması bu kurumun güvenilirliğine zarar veriyor" dedi.

Çevik, BM'nin daha etkin olması için çaba harcanmasını isteyerek, "Daha demokratik, temsiliyetçi, şeffaf, etkin ve hesap verebilir bir BM Güvenlik Konseyi arayışı öncelik olmalı" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!