Son dakika: Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi kargo gemisiyle çarpıştı

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi kargo gemisiyle çarpıştı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 27, 2017 14:27

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişi açıklarında Rus savaş gemisiyle Togo bayraklı, canlı hayvan taşıyan bir yük gemisi çarpıştı. Mürettebatın kurtarılması için olay yerine Kıyı Emniyetine ait tahlisiye botları ve römorkörler intikal etti. Bölgede sis yüzünden kurtarma çalışmaları güçlükle yapılırken Kıyı Emniyeti ve Rusya Savunma Bakanlığı 78 personelin tamamının tahliye edildiğini duyurdu. Çarpışmanın ardından Rus istihbarat gemisi battı.

Haberin Devamı

Kilyos'da Karadeniz açıklarında  Rus istihbarat gemisi ile canlı hayvan yüklü kargo gemisi çarpıştı. 78 Rus askerinin Türk kıyı emniyeti tarafından kurtarıldığı belirtildi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Tass haber ajansına yapılan açıklamada, "27 Nisan’da Moskova saatiyle 11:53’de Karadeniz’in güneybatısında İstanbul Boğazı’nın 40 kilometre uzaklığında Karadeniz Filosu’nun Liman gemisi yük gemisi ile çarpıştı" denildi. Yapılan açıklamada, mürettebattan yaralananın olmadığı ve mürettebatın kazadan sağ kurtulduğu belirtildi. Olay yerine Rus Karadeniz Filosu’nun gemileri yönlendirildi. Aynı zamanda An-26 uçağı da bölgeye gönderildi.

KIYI EMNİYETİ AÇIKLAMA YAPTI

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 'Liman' adlı Rus gemisinin saat 14.48 sularında battığı, 78 personelin kurtarıldığı belirtildi.

Haberin Devamı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, canlı hayvan taşıyan Togo bayraklı "Youzarsıf H." adlı 81 metre uzunluğundaki gemi ile "Liman" isimli Rus bayraklı istihbarat gemisi çarpıştı.

Yardım çağrısı üzerine İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, kurtarma 3 römorkörü ile "KIYI EMNİYETİ 3", "KIYI EMNİYETİ 8" ve "KIYI EMNİYETİ 6" hızlı tahlisiye botları olay yerine sevk edildi.

Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 63'ü Kıyı Emniyeti ekipleri, diğer 15'i ise "Youzarsıf H" gemisindeki mürettebat tarafından kurtarıldı. Rus askeri gemisinin bir süre sonra battığı bildirildi.

Kıyı Emniyeti ekiplerince Sahil Güvenlik gemilerine teslim edilen Rus mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM, RUS MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Binali Yıldırım , Karadeniz'de meydana gelen gemi kazasına ilişkin Rus mevkidaşı Medvedev ile saat 19.00'da telefonla görüşerek Rus mürettebatın durumuna ilişkin bilgi verdi.

"RUS MAKAMLARA TESLİM EDİLECEKLER"

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Karadeniz'de İstanbul Boğazı açıklarında çarpıştıktan sonra batan Rus askeri gemisinde yaralı veya can kaybı olmadığını, tüm personelin kurtarıldığını söyledi. Arslan, A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, kazanın ilk belirlemelere göre sis nedeniyle meydana geldiğini belirterek, "Rus personelin tamamı kurtarılmış durumda, herhangi bir yaralı söz konusu değil. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mız marifetiyle Rus makamlara teslim edilecek... Yük gemisinde küçük bir hasar var, ama seyre engel bir durum söz konusu değil" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika: Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi kargo gemisiyle çarpıştı

RUS ASKERİ GEMİSİ BATTI

Çarpışma sonrası Rus istihbarat gemisinin yan yattığı belirtilmişti. Rus gemisi saat 14.48 itibarıyla battı. Gemicilik Acentası'nın verdiği bilgiye göre Türk römorkör Rus gemiye yardım sağlıyor. 

BATAN GEMİNİN PERSONELİ TÜRK GEMİSİNE NAKLEDİLDİ

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü,  Rus gemisinden kurtarılan personelin, Türk askeri gemisine nakledildiğini duyurdu.

1970'DE GÖREVLENDİRİLMİŞTİ

 'Liman' Polonya'da Sovyet döneminde inşa edildi ve 1970'de görevlendirildi. Genellikle silahsız. Bir radar istasyonu, bir hidroakustik dedektör ve diğer keşif ekipmanı ile deniz gemileri ve denizaltıları izlemek için kullanılıyor. Liman gemisi, 21 Ekim 2016'da İstanbul Boğazı'ndan geçmişti. Sovyetler Birliği döneminde Polonya'da inşa edilen ve 1970 yılında göreve başlayan geminin 1.580 ton ağırlığında olduğu belirtiliyor.

Haberin Devamı

Son dakika: Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi kargo gemisiyle çarpıştı

Türk savaş gemisi olay yerine giderken böyle görüntülendi.

Son dakika: Kilyos açıklarında Rus savaş gemisi kargo gemisiyle çarpıştı

Kazanın yaşandığı bölgede yoğun sis etkili oluyor.

Haberin Devamı

Ayrıntılar geliyor...

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!