Son dakika haberler: Putin'den flaş Erdoğan açıklaması!

Son dakika haberler: Putinden flaş Erdoğan açıklaması

Son dakika...Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, devam eden koronavirüs salgını nedeniyle 2020 "Direkt Hat" Soru-Cevap oturumunun iptal edilmesinin ardından video konferans yöntemiyle gazeteci ve vatandaşların sorularını cevapladı.

Haberin Devamı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin dört bir yanından gazeteciler ve vatandaşların sorularını Novo-Ogaryovo'daki konutundan yanıtladı.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili olarak, “Her zaman aynı fikirde olduğumuz söylenemez ama kendisi sözünün eri bir insan” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilişkileri hakkında yorum yapan Putin, her zaman aynı fikirde olmadıklarını kabul etmekle birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sözünün eri" olduğunu vurguladı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bazı konularda farklı görüşlere sahip oluyoruz hatta bazen karşıt görüşler bile oluyor ama sözünü tutan bir insan. Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkesinin yararına bir şey gördüğü zaman sonuna kadar gidiyor.” diye ekledi.

DAĞLIK KARABAĞ YORUMU

Putin, başkent Moskova'da video konferans yoluyla düzenlediği yıllık basın toplantısında, Dağlık Karabağ meselesiyle ilgili açıklamalarda da bulundu.

Haberin Devamı

Dağlık Karabağ'da çatışmaların yaşandığını anımsatan Putin, "Dağlık Karabağ’daki durum da sonunda kontrol altından çıktı. Bu gerginlik senelerce yaşandı. Bunun dışardan müdahaleyle olduğunu düşünmüyorum. Bu bölgede defalarca ufak temaslar oldu, küçük çapta çatışmalar. Sonunda da (son) çatışmalar meydana geldi." dedi.

Rusya'nın çatışmaların yaşanmasına ve kanın dökülmesine her zaman karşı çıktığına değinen Putin, bu pozisyonu, Rusya’nın eş başkan olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu kapsamında savunduklarını kaydetti.

Azerbaycan’a Dağlık Karabağ'da 7 bölgenin verilmesi ve Dağlık Karabağ’ın statüsünün değişmemesi yönünde pozisyon sergilediklerini belirten Putin, "Mevcut statükonun, Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasında iletişimin sağlanması şartıyla kayda alınması ve geleceğe taşınması gerekiyor. Bunun için Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ı bağlayan Laçin koridorunun oluşturulması planlandı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Dağlık Karabağ meselesindeki pozisyonunu değerlendiren Putin, "Türkiye'ye göre, Azerbaycan, kendi topraklarını işgalden kurtarılmasıyla ilgili haklı davasını yürüttü." dedi.

Haberin Devamı

Putin, "Uluslararası hukuk açısından, tüm topraklar Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadı. Bu açıdan da uluslararası hukuka göre, Dağlık Karabağ Azerbaycan’ındır." yorumunda bulundu.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın 10 Kasım'da Dağlık Karabağ'da ateşkesi sağlayan ortak açıklama yaptığını hatırlatan Putin, yapılan anlaşmayla çatışmaların sona erdiğine değinerek, "Bununla tarafların çatışmaların ardından bulundukları yerde kalması yönünde anlaştık. Bu bağlamda, teknik sorunlar oluşabiliyor." dedi.

Putin, Dağlık Karabağ'da ateşkes sürecinin şimdiye kadar bir kez ihlal edildiğine vurgu yaparak, "Bunun tekrarlanmayacağını ve tarafların masaya oturacağını umuyorum. Bu Rusya'nın mı AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının mı arabuluculuğunda olur, fark etmez." diye konuştu.

Haberin Devamı

Dağlık Karabağ'da geçici olarak bulunan Rus asker sayısının yükseltilmesi ihtimalini değerlendiren Putin, bunun ilgili tarafların anlaşmasıyla olabileceğini belirtti.

"YENİ START ANLAŞMASINA İLİŞKİN ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

ABD ile Rusya arasında 2010'da imzalanan Yeni START anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Putin, bu anlaşmanın Şubat 2021'de sona ereceğini anımsattı.     

Putin, anlaşmanın uzatılması konusunda ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ile çalışmaya hazır olduklarını belirtti.     

"RUS ASKERLERİNİN TRANSDİNYESTER'DEN ÇIKARILMASINDAN YANAYIZ"

Moldova'nın yeni Cumhurbaşkanı Maia Sandu'nun, Transdinyester bölgesinden Rus askerlerinin çıkarılması yönündeki açıklamalarını değerlendiren Putin, Sandu'nun belirli bir siyasi gücün temsilcisi olarak yeni bir şey söylemediğini belirtti.     

Haberin Devamı

Batılı ortakların da benzer açıklamalar yaptığına dikkati çeken Putin, "Bunun için uygun şartların oluşması, Transdinyester ile Moldova'nın diğer parçası arasında iyi diyalog kurulması ve herkesin barış yolunda yürümesi durumunda, Rus askerlerin bölgeden çıkarılmasından yanayız." ifadelerini kullandı.     

 "RUS EKONOMİSİ YÜZDE 3,6 ORANINDA KÜÇÜLDÜ  "

Rus ekonomisinin Kovid-19 salgını nedeniyle yüzde 3,6 küçüldüğünü aktaran Putin, "Ekonomimiz, neredeyse tüm Avrupa’dan ve ABD’den daha az küçüldü. Sanayi üretimimizde yaşanan yüzde 3’lük düşüş ise ağırlıklı olarak petrol üretim kesintisine yönelik Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile yaptığımız anlaşmadan kaynaklanıyor." dedi.     

Haberin Devamı

Ülke ekonomisinde petrol ve doğal gaz ihracat payının azaldığını belirten Putin, "Rus bütçesinin yüzde 70’i petrol ve doğal gaz dışı gelirlere dayanıyor. Bu, petrol ve doğal gaza dayalı ekonomiden uzaklaştığımız anlamına geliyor. Bizi hala benzin istasyonu gibi görmek isteyenler varsa bu artık gerçeklikle bağdaşmıyor." diye konuştu.     

Rusya’daki işsizlik oranının da artığına işaret eden Putin, "İşsizlik oranı yıl başlarken yüzde 4,7’ydi, şimdi yüzde 6,3’e çıkmış durumda. Yetkililerin salgın sırasında zarar gören ekonomiyi desteklemek için attığı tüm adımlar istihdamı ve üretimi artırmaya yönelik. İşsizlik noktasında 2021’de geçen yılın oranlarına tekrar geri döneceğimizi umuyorum." ifadelerini kullandı.     

Putin, ülkedeki yoksulluk durumuna da değinerek şöyle konuştu:     

"Yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısını azaltmak için bir planımız var. Bu plana göre, bugün yüzde 13,5 seviyesinde bulunan yoksulluk sınır altında yaşayanların oranını 2030’a kadar yüzde 6,5'e düşürmek hedefleniyor. Söz konusu hedefin iddialı ama aynı zamanda gerçekçi olduğunu düşünüyorum.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dakika haber... Putin ile görüşen başhekim koronavirüse yakalandı
Haberle ilgili daha fazlası: