Şah Fırat Operasyonu dış basında

Güncelleme Tarihi:

Şah Fırat Operasyonu dış basında
Oluşturulma Tarihi: Şubat 22, 2015 09:31

Süleyman Şah Saygı Karakolu'na yapılan 'Şah Fırat' operasyonu dış basın ve yabancı ajanslar tarafından son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. İran basınında operasyon, "Suriye topraklarının ihlali" olarak yankı buldu.

Haberin Devamı

"Şah Fırat Operasyonu", uluslararası haber ajanslarının yanı sıra yabancı televizyon, gazete ve medya kuruluşlarında geniş yer buldu. Operasyon BBC, France 24, Euronews gibi önemli kanallarda birinci haber oldu.

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından İngiliz Reuters ajansı, "Türk ordusu, askerleri tahliye etmek, türbeyi boşaltmak için Suriye'ye girdi" başlığıyla yayımladığı haberde, operasyonun ayrıntılarına ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarına yer verildi.

Amerikan haber ajansı Associated Press de operasyonla ilgili haberi, gündemde öne çıkan gelişmelerin ilk sırasına yerleştirdi.

Fransız haber ajansı Agence France-Press de haberi, "Türk birlikleri, Suriye'nin IŞİD kontrolündeki bölgesinde yer alan Osmanlı türbesini koruyan askerlerini tahliye etti" şeklinde verdi.

Şah Fırat Operasyonu dış basında
TÜRKİYE PAZAR SABAHINA BU HABERLE UYANDI

Haberin Devamı

AVRUPA BASINI
İngiliz yayın kuruluşu BBC, operasyonu "Türkiye Süleyman Şah türbesini kurtarmak için Suriye'ye girdi" başlığıyla duyurdu. Haberde, yüzlerce Türk askerinin zırhlı araçlarla Suriye'nin kuzeyinden giriş yaparak türbeyi ve ona muhafızlık eden askerleri kurtardığı belirtildi. BBC ayrıca eşzamanlı olarak Suriye Eşmesi köyüne Türk bayrağı dikildiğini vurguladı.

BBC, haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın operasyonla ilgili yaptığı yazılı açıklamaya da yer vererek "operasyonun amacının Süleyman Şah Türbesi'ni, savaş şartlarının hakim olduğu Suriye'de daha güvenli bir yere nakletmek olduğunu" belirtti.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden "The Guardian" da haberi okuyucularına "Türk ordusu türbeyi koruyan askerleri kurtarmak için Suriye'ye girdi" başlığıyla duyurdu. Haberde, Türk askerinin kurtarma operasyonu sırasında herhangi bir çatışmaya girmediği, bir askerin kaza sonucunda şehit olduğu belirtildi. The Guardian, haberinde, Başbakan Davutoğlu'nun operasyonun son derece başarılı geçtiği yönündeki açıklamalarına da yer verdi.

France 24, "Türk ordusu askerlerini tahliye etmek ve türbeyi nakletmek için Suriye'ye girdi" başlığını kullandı.

Haberin Devamı

Euronews, haberi "Türkiye'den kritik Suriye operasyonu" başlığıyla verirken, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye sınırları içindeki toprakları olan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerini gece yarısı operasyonuyla tahliye etti. Suriye'deki iç savaşın başından bu yana güvenlik durumunun bozulması yüzünden tehdit altında olan türbe boşaltıldı, kullanılamaz hale getirildi. Osmanlı hanedanının büyük babası Süleyman Şah'ın naaşı sınıra daha yakın bir noktaya nakledilecek" bilgisini verdi.

Le Monde gazetesinin haberinde, Süleyman Şah Türbesi'nin Türkiye için önemi vurgulanırken türbenin bulunduğu alanın uluslararası anlaşmalar kapsamında Türk toprağı kabul edildiği belirtildi.

Haberin Devamı

Le Figaro gazetesi de AK Parti iktidarının Osmanlı konusundaki hassasiyetine işaret ederek Süleyman Şah'ın mezarının Türkiye sınırına daha yakın bir bölgeye taşındığını kaydetti.

Alman Spiegel dergisinin internet sitesinde, "Türk Özel Kuvvetleri arkadaşlarını özel bölgeden kurtardı" başlığını kullandı. Sitede ayrıca “Türk ordusu yüzlerce özel harekat askerini Suriye'ye gönderdi. Misyonları 38 arkadaşlarını emniyet altına almaktı” ifadesine yer verildi.

Alman Bild gazetesi de haberi “Türk özel kuvvetler birliği arkadaşlarını IŞİD'den kurtardı” başlığıyla yayınladı. Gazete ayrıca Anadolu Ajansı'nın Twitter adresindeki operasyonla ilgili linki okuyucularına sundu.

Haberin Devamı

Alman Stern dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, IŞİD'in kuşatması altında bulunan bölgede görev yapan Türk askerlerinin operasyonla kurtarıldığı belirtildi.

Operasyonu görüntüler eşliğinde haberleştiren Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Türkiye'nin türbeyi güvenliğe alarak Suriye'deki askerlerini tahliye ettiğini duyurdu. 38 askerin koruduğu türbenin taşınması ve askerlerin tahliyesinin ardından geride kalanların kullanılamaz hale getirildiğine vurgu yapılan haberde, operasyonda 600 asker, 39 tank ve 100 askeri aracın görev aldığı kaydedildi. Başbakan Davutoğlu'nun operasyona ilişkin değerlendirmelerine de yer verilen haberde, bir Türk askerinin kaza sonucu hayatını kaybettiği ifade edildi.

Haberin Devamı

Hollanda haber ajansı ANP de haberi, "Türkiye Suriye'deki askerlerini tahliye etti" başlığıyla verdi. Türkiye'nin büyük bir askeri birlik ve tanklar eşliğinde Suriye sınırını geçtiğine işaret edilen haberde, Süleyman Şah Türbesi'ni koruyan birimlerin tahliye edildiği belirtildi. Haberde, herhangi bir çatışmanın çıkmadığı ama bir askerin kaza sonucu hayatını kaybettiği, operasyondan sonra geride kalanların terör örgütü IŞİD'in eline geçmemesi için imha edildiği kaydedildi. Ajans, tarihi geçmişine ilişkin bilgiler de verdiği Süleyman Şah'ın naaşının Suriye'de Türkiye'nin kontrolündeki başka bir bölgeye nakledileceğini duyurdu.

Avusturya devlet televizyonu ORF'nin haberinde, operasyonun başarılı olduğu ancak bir askerin hayatını kaybettiği belirtildi. Haberde operasyonun, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in dedesi Süleyman Şah'ın türbesinin, kabirlere saygıyı putperestlik olarak gören IŞİD ve diğer militanlardan korumak üzere gerçekleştirildiği belirtildi. Haberde, türbenin bulundu toprağın 1921'de Fransa ile yapılan anlaşmayla Türkiye'ye devredildiği ifade edildi.

Avusturya Haber Ajansı APA da "Türkiye, Suriye'deki muhafızları tahliye etti" başlığını kullandı. Türk askerlerinin, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu bölgeyi kuşattığı, bölgedeki emanetler ve 40 kadar askerin güvenli bir şekilde ülkeye getirdiğine vurgu yapıldı.

Yunan basını da operasyona geniş yer verirken "Proto Thema" gazetesi, "Türk ordusu Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerleri tahliye etti" başlıklı haberinde, Başbakan Davutoğlu'nun Süleyman Şah Türbesi'ndeki 38 Türk askerininTürk birlikleri tarafından gece saatlerinde başlatılan büyük operasyonla tahliye edildiğini açıkladığını yazdı.

Yunan "Naftemboriki" gazetesi de "Türk birlikleri Osmanlı türbesinde Operasyon düzenledi" başlıklı haberinde, Başbakan Davutoğlu'nun Osmanlı türbesini koruyan askerlerin dev bir operasyonla tahliye edildiği yönündeki açıklamalarına geniş yer verdi. Haberde, Davutoğlu'nun türbenin Suriye'de başka bir bölgeye nakledileceğini de açıkladığı kaydedildi.

"Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerler tahliye edildi" başlığını kullanan "In.gr" internet sitesi de Başbakanı Davutoğlu'nun Türk birliklerinin Suriye'de bulunan ve Süleyman Şah Türbesi'nde görev yapan askerleri dev bir operasyonla tahliye ettiğini açıkladığını duyurdu. Davutoğlu'nun açıklamalarına geniş yer verilen haberde, Türk medyasının Süleyman Şah naaşının nakledileceği bölgeyi görüntülediği kaydedildi.

ABD VE KANADA BASINI
New York Times, Türk medyasına dayandırdığı haberde, Türk ordusunun IŞİD'in ablukaya aldığı Süleyman Şah Türbesi'ni koruyan askerleri tahliye etmek için Suriye'ye askeri operasyon başlattığını belirtti.

USA Today gazetesi, "Türk askeri, türbedeki birliklerini tahliye etmek için Suriye'ye girdi" başlığıyla verdiği haberde, bölgede çatışmaların devam ettiğini vurguladı.

Amerikan yayın kuruluşu ABC, Başbakan Davutoğlu'nun Suriye'deki askeri birliğin bu ülkeden tahliye edildiğini açıkladığını yazdı.

Amerikan FOX kanalı ve Huffington Post da Türkiye'de yapılan resmi açıklamalara yer verdi.

Kanada'nın CBC kanalı, Türkiye'nin askeri birliklerini Osmanlı türbesini koruyan askerleri getirmek için Suriye'ye gönderdiğini duyurdu.

İRAN BASINI: SURİYE TOPRAKLARININ İHLALİ
İran resmi haber ajansı IRNA, "Türk ordusu Suriye topraklarını ihlal etti" başlığıyla duyurduğu haberinde, "Türk ordusu, Suriye topraklarındaki Süleyman Şah Türbesi'nin kuşatılması gibi asılsız bir sebeple, Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu sabah operasyon hakkında yaptığı açıklamalara yer verilen haberde, "Türkiye, türbenin bulunduğu toprakların uluslararası anlaşmalar esasınca kendisine ait olduğunu iddia ediyor" denildi.

İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV de operasyonu "Türkiye Suriye topraklarına askeri müdahalede bulundu" başlığıyla duyururken haberinde, "Türk ordusu Süleyman Şah Türbesini koruma bahanesi ile Suriye topraklarını ihlal etti" ifadesini kullandı.

RUS BASINI
Rus haber ajansı İtar-Tass, "Türkiye, Suriye topraklarında askeri operasyon yaptı" başlığıyla duyurduğu haberde, "Operasyonla Süleyman Şah'ın türbesini koruyan askerler güvenli bölgeye çıkartıldı" ifadesi kullanıldı.

Ria Novosti ajansı, operasyonla ilgili birden fazla haber yayımladı. Ajans haberlerinde, operasyona katılan asker ve mühimmat sayısına yer verilirken, Başbakan Davutoğlu'nun açıklamaları aktarıldı.

Haber kanalı "Rossiya 24", Süleyman Şah Türbesi'nden görüntülere yer verdiği haberinde, "38 askerin tehlikeli bölgeden çıkartılması için yapılan operasyona, tanklar, hava unsurları ve özel tim katıldı" denildi. Haberde, "Türkiye, Suriye'de ilk askeri operasyonunu düzenledi" ve "Operasyonda, 100 zırhlı araç kullanıldı" spotları kullanıldı.

Russia Today televizyonu, "Türk ordusu askerlerini kutsal mekandan tahliye için kara operasyonu yaptı" başlığını kullandı. Haberde, "Türk tank konvoyu Osmanlı İmparatorluğu'nun atasının türbesini ve onu koruyan küçük garnizonu tahliye için Suriye'ye girdi. Kutsal mekanı kurtarmak için başlatılan operasyon Kürtler ile koordinasyon içinde yürütüldü" ifadesi yer aldı.

ÇİN VE AVUSTRALYA BASINI
Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, “Türkiye, Süleyman Şah Türbesi'nden askeri birliğini çekiyor” başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin Suriye'ye askeri operasyon yaptığı belirtilerek Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi Süleyman Şah'ın türbesinde görev yapan Türk askerlerinin tahliye edildiğine dikkati çekildi. Terör örgütü IŞİD'in türbenin bulunduğu bölgede etkinliğini arttırdığı ve ortaya çıkan güvenlik tehlikesinden dolayı böyle bir operasyonun düzenlendiği, tahliye operasyonunda bir Türk askerinin şehit olduğu kaydedildi.

Avustralya'daki ABC yayın kuruluşu, Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarına yer vererek haberi, "Türk askerleri Suriye'de IŞİD'in hakim olduğu bölgedeki anıt mezarı koruyan askerleri tahliye etti, bir asker öldü" başlığıyla verdi.

The Sydney Morning Herald, Şah Fırat Operasyonu haberini, "Türk tankları Suriye'ye girdi, anıt mezarı koruyan askerleri tahliye etti" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

ABC ve The Sydney Morning Herald, operasyonun başarıyla tamamladığı ifade edilen haberin sonunda, Selefi görüşe sahip IŞİD ve diğer grupların mezarları putperestlik olarak görmeleri yüzünden, anıt mezarın, tahrip edilmesi tehlikesi sebebiyle taşındığı görüşüne yer verdi.

KAZAKİSTAN VE AZARBAYCAN BASINI
Kazakistan basını, Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun taşınması için yapılan operasyonu flaş haber olarak verdi.

Kazakistan devlet ajansı Kazinform haberinde, “Türk askeri Süleyman Şah Türbesi'ni korumak için Suriye sınırını geçti” başlığıyla duyurdu. Haberde “zırhlı araçların da dahil olduğu Türk tanklarının Suriye sınırını geçerek Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu efsanevi atasının gömülü olduğu Türk toprağı olan yerleşim bölgesine ulaştığını ve tahliye operasyonunu gerçekleştirdiği” belirtildi. Operasyonun yapıldığı bölgeye dikkati çekilen haberde, bölgede aralarında Kürt milisler, Suriyeli isyancılar ve terör örgütü IŞİD'in de bulunduğu çok sayıda grubun çatıştığına dikkati çekildi.

Azeri "Musavat" gazetesi haberi "Türk ordusunun Şah Fırat Operasyonu" başlığıyla duyurdu. Başbakan Davutoğlu'nun değerlendirmesinin de yer aldığı haberde, operasyona ilişkin bilgiler fotoğraf ve görüntüler eşliğinde aktarıldı.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!