GeriDünya Rus muhalif Navalni'den flaş açıklama: Ülkeme dönüyorum!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus muhalif Navalni'den flaş açıklama: Ülkeme dönüyorum!

Rus muhalif Navalni'den flaş açıklama: Ülkeme dönüyorum!
Abone Olgoogle-news

Rus muhalif Navalni, 17 Ocak'ta, zehirlendiği iddiasıyla tedavi gördüğü Almanya'dan ülkesine döneceğini bildirdi. Navalni'nin Putin tarafından zehirlendiği iddiaları dünya gündemini aylarca meşgul etmişti. Navalni geçtiğimiz günlerde bir anda askeri kamuflajlar giyinmiş bir şekilde ortaya çıkmış ve “Rusya’ya dönmek gibi bir niyetim yok” şeklinde konuşmuştu.

Rus muhalif Aleksey Navalni, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, daha önce zehirlendiği gerekçesiyle Almanya'ya tedavi için özel ambulans uçakla nakledildiğini hatırlattı.

Her zaman ülkesine dönmek istediğini vurgulayan Navalni, "17 Ocak'ta evime döneceğim." ifadesini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 15 Eylül 2020'de Navalni'nin Rusya'ya dönmekte "özgür" olduğunu söylemişti.

"NAVALNİ'NİN ZEHİRLENDİĞİ" İDDİASI

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos 2020'de uçağa binen Navalni'ın uçuş esnasında fenalaşması üzerine uçak, Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalni’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. 44 yaşındaki Navalni, 22 Ağustos 2020'de Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Hastanesine nakledilmişti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020'de Navalni'ın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasalla kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Seibert, 14 Eylül 2020'de de Navalni'ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Charite Hastanesi 7 Eylül 2020'de, Navalni'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Navalni'ın ekibi de Noviçok grubuna ait kimyasalın daha önce Navalni'ın Tomsk kentinde kaldığı otel odasındaki su şişesinde bulunduğunu ileri sürmüştü.

Rus muhalif Navalniden flaş açıklama: Ülkeme dönüyorum

Aleksey navalni, 23 Eylül 2020'de Berlin'de tedavi gördüğü Charite Hastanesinden taburcu edilmişti.

NAVALNİ KİMDİR?

Rus muhalif aktivist Navalni, ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle biliniyor.

"Aleksey Navalni" ve "Navalni Live" Youtube kanalını yöneten Navalni, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yolsuzlukla Mücadele Vakfını 2011’de kuran Navalni, "Kremlin'in aşçısı" olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in yemek şirketinin hizmet verdiği okullarda, öğrencileri hastalandırdığını iddia etmişti.

Navalni, Prigojin'in kendisine, vakfa ve vakfın avukatı Lubov Sobol'e yönelik toplam 88 milyon rublelik (yaklaşık 1 milyon 240 bin dolar) dava açması nedeniyle vakfını kapatma kararı aldığını bildirmişti.

Moskova belediye başkanlığı seçimlerinde, 2013'te Halkın Özgürlüğü Partisi (PARNAS) tarafından desteklenen Navalni, mevcut Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'e karşı seçimleri kaybetmişti.

Navalni'ın Rusya'da 2018'de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığı, sabıka kaydı gerekçesiyle Rusya Merkez Seçim Komisyonunca kaydedilmemişti.

Navalni, 2012'de Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak kabul edilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle