Merkel'den flaş 'Türkiye' açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Merkelden flaş Türkiye açıklaması
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 23, 2016 15:49

Almanya Başbakanı Angela Merkel Cumhurbaşanı Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından Türkiye'nin vize serbestisi için tüm koşulların yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Görüşmede Türkiye'nin hassasiyetlerinin dikkate alınacağı bir değerlendirme için AB kurumlarıyla görüşmeler yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Dünya İnsani Zirvesi sırasında ikili temaslarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Almanya Başbakanı Angela Merkel başta olmak üzere zirve sırasında yaptığı ikili görüşmelerde, Suriye meselesi, terörle mücadele, mülteci dramı, Türkiye-AB Eylem Planı gibi konular ele alındı.

Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasından dolayı Türkiye’ye teşekkür eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İstanbul’da New York dışındaki en büyük BM zirvesinin gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

Suriye konusunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturmanın önemini hatırlattığı, Ban’ın da Cenevre görüşmelerinden netice almak için ateşkesin korunması gerektiğine işaret ettiği öğrenildi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmelerde, Türkiye’nin terörle mücadelesinde herhangi bir tavizin söz konusu olmayacağını da vurguladı. Türkiye’nin Suriye’deki kaostan en fazla etkilenen ve başta DAİŞ olmak üzere terörle mücadelede ön safta yer alan ülke olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu yükün ve sorumluluğun adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini belirtti.

MERKEL İLE VİZE VE TERÖRLE MÜCADELE KONUŞULDU

Merkel ile yapılan görüşmede de, vize serbestisi çerçevesinde terörle mücadele konusunda Türkiye’nin hassasiyetlerini ve önceliklerini de dikkate alacak ayrıntılı bir değerlendirme için AB kurumlarıyla görüşmeler yapılması konusunda mutabakat sağlandı.

Erdoğan ve Merkel, Beşar Esad rejiminin saldırılarının ve Halep’teki son gelişmelerin mülteci meselesini daha da kronikleştireceğine değinerek, Suriye konusunda işbirliğini daha da güçlendirmenin önem arz ettiğini söylediler.

Türkiye-AB Eylem Planı’nın meyvelerini vermeye başladığı, yasadışı geçişlerde azalma yaşandığı, bu konuda işbirliğini sürdürmek gerektiği de dile getirildi.

    

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!