Lübnan’a Beyaz Saray’dan büyük ABD elçiliği

Güncelleme Tarihi:

Lübnan’a Beyaz Saray’dan büyük ABD elçiliği
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 14, 2023 07:00

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ABD başkanının konutu olan Beyaz Saray’dan 2.5 misli büyüklükte bir büyükelçilik binası inşa edilmesi tartışma konusu oldu.

Haberin Devamı

ABD’nin Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta inşaatı devam eden yeni büyükelçilik kompleksi sosyal medyada tartışma konusu oldu. Büyükelçilik geçen hafta, devam eden inşaattan fotoğraflar paylaştı. Ağaçlık arazinin yanı başında yükselen dev bina, hem Lübnanlıların hem de Amerikalıların tepkisini çekti. Twitter’da fotoğraflara 1500’den fazla yorum yapılırken çoğu kullanıcı “ABD Lübnan’a mı taşınıyor”, “Beyaz Saray buraya mı gelecek” gibi sorular sordu.

ASKERİ AMAÇLI MI

Yaklaşık 21 futbol sahası büyüklüğündeki tesis, ABD Başkanı’nın ev ve ofis olarak kullandığı Beyaz Saray’dan 2.5 kat daha büyük. İnşaatı 2015’te duyurulan ve bu yıl içinde tamamlanması planlanan binanın maliyeti 1 milyar doların üzerinde. Tesisin askeri ya da casusluk amaçla kullanılacağını iddia eden Lübnanlılar kadar, vergilerin sorumsuzca harcandığını savunan Amerikalılar da eleştirel yorumlar yaptı.

Haberin Devamı

SEYAHAT UYARISI VAR

Nüfusu 6 milyon olan ülkeye ABD’li turistlerin ilgisi de sınırlı. ABD Dışişleri Bakanlığı, zorunlu olmadıkça vatandaşlarına bu ülkeye seyahat etmemelerini tavsiye ediyor. ABD’nin Beyrut’taki büyükelçiliğine 1983 yılında bombalı saldırı düzenlenmiş, olayda 52’si Lübnanlı 63 kişi yaşamını yitirmişti. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!