İsviçre'de 'AB ile serbest dolaşımı sonlandırma' teklifine ret kararı

İsviçrede AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifine ret kararı

İsviçre'de halk, Avrupa Birliği (AB) ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifi için bugün sandık başındaydı. Halk, AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini yüzde 61,7 oranında "hayır" oyuyla reddetti. Yeni savaş uçaklarının alımına ilişkin teklif ise kabul edildi.

Haberin Devamı

İsviçre'de halk, yeni bir referandum için sandıklara gitti. Ülke çapında yapılan 5 halk oylamasının sonuçları ise bugün belli oldu. Referandumda sürpriz yaşanmazken, katılım yüzde 60'lar civarında gerçekleşti. Seçmenler, AB ile serbest dolaşımı sonlandırma teklifini yüzde 61,7 oranında "hayır" oyuyla reddetti.

Sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) ve göçmen karşıtı grupların desteklediği teklif, ülkedeki 26 kantonun sadece 4'ünde destek gördü. Referandum öncesi teklifin kabul edilmesinin Brexit'ten daha kötü bir sonuç doğuracağı uyarısında bulunan İsviçre Adalet Bakanı Karin Keller-Sutter, referandum sonucundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

2040'A KADAR SAVAŞ UÇAĞI ALINACAK

Yeni savaş uçaklarının alımına ilişkin teklif ise yüzde 49,8'lik "hayır" oyuna karşı yüzde 50,2 ile (9 bin oy farkla) kabul edildi. Böylelikle, İsviçre Hava Kuvvetlerine 2040 yılına kadar milyarlarca franklık onlarca savaş uçakları alınmasının önü açılmış oldu.

Referandumda 2 haftalık babalık izni de yüzde 60,3 "evet" oyuyla kabul edildi. Seçmenler, yeni avlanma yasasını yüzde 51,9, vergi beyanında "çocuk indirimi" miktarının yükseltilmesini öngören teklifi de yüzde 63,2 "hayır" oyuyla reddetti. İsviçre'de yaklaşık 5,4 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası: