İlk 'kadın camisi' Danimarka’da açılıyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Şubat 11, 2016 12:22

İskandinavya’nın kadınlara özel ilk camisi Danimarka’nın Kopenhag kentinde önümüzdeki günlerde açılacak. Sadece kadınların ibadetine açık olacak camide kadın imamlar görev yapacak. Yeni açılacak kadın camisinin bazı Müslüman çevrelerden tepki gördüğü öğrenildi.

Haberin Devamı

Kadın camisi projesinin öncülerinden imam Sherin Khankan, kadın camisi girişimini “feminist bir proje” olarak nitelendirerek kadınların eşitlik haklarını savunmayı, Müslüman kadınların eşlerinden ayrılmayı kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

İmam Sherin Khankan kadın camisi projesinin gerekçelerini açıklarken,  “Mevcut camilerde kendimi hiçbir zaman evimde hissetmedim. Bu camiler çok güzel ve büyük. Ancak buralarda kendimi hep yabancı hissettim. Biz kadınlar bu camilerde balkonlarda oturuyor ve aşağıda ne olduğunu izliyoruz. Birçok kadın ve genç insan camilerin erkeklerin söz sahibi olduğu, erkek egemen yerler olması nedeniyle camilere gitmiyorlar. Bu nedenle kadınların koşullarına uygun bu camiyi kurduk” dedi.

Güney Danimarka Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi öğretim görevlisi Mehmet Ümit Necef kadın camisi girişimini, olumlu bulduğunu söyleyerek bunu İslam’ın modernize edilmesi olarak değerlendirdiğini belirtti. M. Ümit Necef,  “Dışardan gelen eleştiriler Müslümanlar arasında kuşku ve savunma mekanizmalarını harekete geçiriyor. Eleştiri ve yeni düşünceler içerden geldiği zaman olumlu oluyor. Olasıdır ki bu kadınlar batıcı olmak, İslam’ı bölmek ve İslami kurallara uymamakla suçlanacaklardır” dedi.

Haberin Devamı

İslam Merkezi Camii başkanı İmam Waseem Hussein de Kadın camisinin Danimarka’daki Müslümanlar arasında kabul göreceğini düşünmediğini belirterek,“İstediklerini yapabilirler. Ancak teolojik temelleri yanlış. Sadece erkekler için de mi camii açacağız. Böyle bir şey olsa bu Danimarka halkı arasında tepki ile karşılanırdı” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: