Her gelen mülteci Avrupa’da kalamaz

Her gelen mülteci Avrupa’da kalamaz

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya-Almanya Hükümetlerarası Zirvesi’nde bir araya gelirken, iki lider göçmen krizinde Avrupa’nın her geleni kabul edemeyeceğine dair ortak mesaj verdi.

Haberin Devamı

İTALYA Başbakanı Renzi ve Alman mevkidaşı Merkel, Maranello kentindeki Ferrari’nin tesislerinde beraberlerindeki bakanlarla İtalya-Almanya Hükümetlerarası Zirvesi’nde bir araya geldi. İki liderin gündemini, İtalya’da son yaşanan ve 290’ın üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği deprem felaketi, iki ülke ilişkileri, terör, güvenlik ve göçmen krizi oluşturdu.

Zirvenin ardından, düzenlenen basın toplantısında konuşan Renzi, ülkesine Akdeniz üzerinden ulaşan göçmen sayısında son dönemde bir artış olsa da İtalya’nın bu konuda bir çöküş içerisinde bulunmadığını belirtti. Almanya’nın geçen yıl bu zamanlar büyük bir cömertlik yaparak, 1 milyon sığınmacı kabul ettiğini anımsatan Renzi, İtalya’ya denizden gelen göçmenlerin sayısı bu kadar olmasa da bir hayli gelen olduğunu bu nedenle Avrupa içinde yeniden yerleştirme ve geri dönüş mekanizmalarının işler hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Haberin Devamı

GERİ DÖNÜŞLERİ SAĞLANMALI

Göçmen krizinde ileriye dönük adımlar atıldığını bununla beraber son günlerde kendi kıyılarına ulaşan göçmen sayısında artış olduğuna dikkati çeken Başbakan Renzi, “Biz denizde insanların hayatını kurtarmaya devam edeceğiz ama bunların da bir sınırı var. AB geri kabul sürecini de ilerletmeli” dedi. Renzi, AB’nin, Afrika’da savaş ve yoksulluktan kaçan bu insanların ülkelerine geri dönmesini sağlayacak kendisinin garanti edeceği projeler üretmesi gerektiğini bildirdi.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA ÖNEMLİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Avrupa’ya her gelenin kalamayacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “Yasa dışı göçü durdurmak için AB ile Türkiye arasındaki anlaşma önemli. Biz insani bakımdan doğan yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz ancak, kalma hakkı olmayan ülkelerine geri dönmeli. Yasa dışı göçü engellemek doğru olan şey, ancak bu şekilde ihtiyacı olanlara yardım edebiliriz, bu şekilde insan kaçakçılarını yenilgiye uğratabiliriz.”

MERKEL, LEO İLE TOKALAŞTI

Zirvenin yapıldığı Ferrari tesislerini de gezen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amatrice’deki depremde arama-kurtarma çalışmalarına katılan ‘Leo’ isimli polis köpeğiyle de tokalaştı.

Haberle ilgili daha fazlası: