Avrupa’da kırmızı alarm! Aşırı sıcak ormanları yakıyor

Güncelleme Tarihi:

Avrupa’da kırmızı alarm Aşırı sıcak ormanları yakıyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 17, 2022 07:00

Kavurucu sıcaklarla mücadele eden Avrupa, bir yandan orman yangınlarıyla savaşıyor. Fransa ve Portekiz’de günlerdir süren orman yangınları henüz söndürülemezken, İspanya’da su rezervleri azalıyor. İngiltere’de ise ülkenin iç bölgelerinde ilk kez ‘kırmızı uyarı’ yayınlandı.

Haberin Devamı

Avrupa günlerdir kavurucu sıcakların etkisi altında. Sıcakla birlikte Fransa, İspanya ve Portekiz’de çıkan orman yangınları ile mücadele sürüyor. Portekiz ve Fransa’da 40 derece üstü sıcaklıklar sebebiyle orman yangınları devam ederken, İngiltere’de ilk kez en yüksek uyarı olan ‘kırmızı uyarı’ yayınlandı. Portekiz’de perşembe günü 47 derece sıcaklık kaydedildi, Fransa’nın güneyinde ise sıcaklığın 40 dereceyi bulacağı ifade edildi.

FRANSA’DA 11 BİN TAHLİYE

Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux bölgesinde 5 gündür süren yangınlar nedeniyle 11 binden fazla kişi tahliye edildi. Kuvvetli rüzgârlar ve kuru hava, çam ormanlarında çıkan yangını kontrol altına almaya çalışan Fransız itfaiyecilerin işini bir hayli zorlaştırıyor. Fransa meteoroloji yetkilileri, hafta sonu Akdeniz kıyılarında 36 ila 40 derece sıcaklık beklendiğini açıkladı. Ülkede 7 bin hektardan fazla ormanlık alanın kül olduğu belirtildi.

Haberin Devamı

Avrupa’da kırmızı alarm Aşırı sıcak ormanları yakıyor

Fransa

PORTEKİZ’DE UÇAK DÜŞTÜ

Portekiz’de de sıcak hava dalgası sebebiyle orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Ülkenin kuzeyindeki Pinhao kentinde ise önceki gün 47 derece rekor sıcaklık kaydedildi. Portekiz meteoroloji yetkilileri, bir önceki rekorun 23 Temmuz 1995 tarihinde, 46.5 derece olduğunu belirtti. Kuzeydeki Vila Nova de Foz Coa’da bir yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu pilot hayatını kaybetti.

İSPANYA’DA RİSK

İspanya meteoroloji yetkilileri, hafta başından itibaren ülkede sıcaklıkların düşmeye başlayacağını ancak Katalonya kıyılarında, yarımadanın güneydoğusunda ve La Coruna’da 35 ila 36 derece, Guadiana ve Mino de Orense vadilerinde ise 44 derecenin üzerinde sıcaklık beklendiği konusunda uyardı.

Avrupa’da kırmızı alarm Aşırı sıcak ormanları yakıyor

İspanya

İNGİLTERE’DE BİR İLK

İngiltere meteoroloji yetkilileri, ülkede sıcaklıkların 40 dereceye ulaşacağını belirterek ülkenin iç bölgelerinde ilk defa en yüksek uyarı olan ‘kırmızı uyarı’ yayınladı. Buna göre, demiryollarında hız kısıtlamaları, okulların erken kapanması ve hastane randevularının iptallerinin söz konusu olduğu belirtildi. Asfalt yollarda erimenin önüne geçebilmek için kum serpilmesinin planlandığı da duyuruldu.

Haberin Devamı

HAVALAR NEDEN BU KADAR SICAK

İngiliz Daily Mail gazetesi, ülkeyi  etkileyen sıcak hava dalgasında ‘Azor yüksek basıncına’ işaret etti. Uzmanlar rüzgârların Kuzey Afrika ve Sahra Çölü’nden kuzeye sıcak hava taşıdığını belirtiyor. İklim değişikliği nedeniyle sıcak daha kuzeye tanışabiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!