Avrupa Parlamentosu'nda 'Ermeni Soykırımı' tasarısı kabul edildi

Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu (AP), 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelediği ve Türkiye’ye geçmişiyle yüzleşerek “tanıma” çağrısı yaptığı kararı ezici çoğunlukla kabul etti. Tasarının kabul edilmesine tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz. AP’nin bir dirayeti, gücü, vizyonu varsa tarihi safsataları bıraksın günümüzde yaşanan hadislerle ilgili bir tavır takınsın” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

AP’nin herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan kararına ilişkin oturumda Türkiye’ye yönelik sert eleştiriler gündeme gelirken başından bu yana “soykırım” ifadesini kullanmamaya özen gösteren Avrupa Birliği Komisyonu ve üye ülkeler arasında konsensüs olmaması nedeniyle net pozisyon almamaya çalışan AB Konseyi tutumundan taviz vermedi.

Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi
TÜRKİYE’DEN AP’YE JET YANIT

Oturumun başında ve sonunda söz alan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, parlamenterlerden gelen yoğun eleştirilere rağmen “soykırım” ifadesini kullanmadı. “100 yıl önceki trajik olaylar” ifadesini tercih eden Georgieva, “Olaylar için kullanılan kelime ne olursa olsun gerçeğin tarihi açıdan inkarı mümkün değil” demekle yetindi. Georgieva ana vurguyu Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşıya odaklarken “önkoşulsuz normalleşme” çağrısı yaptı.

Haberin Devamı

ÜYELİK BAĞLANTISI YOK

Son dönemde Türkiye ile yıldızı bir türlü barışmayan AP’nin Ermenistan’ın ve Ermeni diasporasının tezleri temelinde hazırladığı ve Türkiye’den gelen telkinlere kulaklarını tıkadığı kararla ilgili süreçte en olumlu gelişmeyi ise “tanıma” konusunun Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilişkilendirilmemesi oluşturdu.

Oturumda söz alan 64 parlamenterin önemli bölümü metin paralelinde konuşarak “Bu kararla bir soykırımı soykırım olarak tanıyoruz ve Türkiye’den de aynı adımı bekliyoruz” tezini işledi. Oylamada karara destek vermekle birlikte “orta yol” bulmaya çalışan parlamenterler ise 1915 olaylarının hangi kelimeyle tanımlanması gerektiğinden çok “tarihin siyaset için kullanılmaması gerektiği”, “bu tür kararların sorunun çözümüne katkı sağlamadığı” ve “Osmanlı İmparatorluğu’yla Türkiye arasında ayrım yapılması gerektiği” vurgularıyla Ankara ile Erivan arasındaki ilişkilerin en kısa zamanda normalleştirilmesine odaklandı.

PAPA VURGUSU

Karar metninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen yıl yaptığı açıklamalardan olumlu şekilde bahsedilirken Papa Françesko’nun açıklamalarına verilen tepki yoğun şekilde eleştirildi. Verilen iki değişiklik önergesiyle Papa’nın yaptığı açıklamaya da metinde atıf yapılması sağlandı. Bu bağlamda yapılan açıklamalarda ise “Papa’ya verilen cevap Türkiye’nin bizden ne kadar farklı olduğunu gösteriyor”, “Erdoğan inkarcı. Papa’yı tehdit etti” ve “Kimse Papa’ya karşı mafyavari açıklamalarda bulunamaz, bulunmamalı” ifadeleri öne çıktı.

Haberin Devamı

AB’DE HERKES TANIMIYOR

AP, “Ermeni soykırımı” iddialarını tanıyan bir kararı 1987’de kabul etti. Bazı metinlerde 1987 kararına atıf yapılırken AP’nin Türkiye raporlarına yıllardır “soykırım” ifadesi girmedi. Geçtiğimiz haftalarda ise insan hakları konulu bir raporda tek maddeyle AB üyelerine, “bu iddiaları tanıma ve bu iddiaların tanınması için daha fazla çaba harcama” çağrısı yapıldı.

28 AB ülkesinden 11’i de 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyor.

AKDOĞAN'DAN AP KARARINA TEPKİ

AVRUPA Parlamentosu’nun Ermeni tasarısını kabul etmesine bir tepki de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Akdoğan, “AP kıymet-i harbiyesi olmayan son kararıyla sözünün ağırlığını ortadan kaldırıyor. Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz. AP’nin bir dirayeti, gücü, vizyonu varsa tarihi safsataları bıraksın günümüzde yaşanan hadislerle ilgili bir tavır takınsın” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi
Akdoğan: Goygoyculuk yaparak ciddi konular ele alınamaz

Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi
Vatikan'dan Papa'nın 'soykırım' ifadesine ilişkin ilk resmi açıklama

İŞTE TASLAKTAKİ 8 MADDE

1-Osmanlı İmparatorluğu’nda 1.5 milyon masum Ermeni’nin hayatını kaybettiği vurgulanarak yaşanan olayların ‘soykırım’ olduğunun altı çiziliyor. İnsanlığa karşı tüm suçlar ve soykırımlar kınanırken bunların inkârına yönelik her teşebbüs esefle karşılanıyor.
2-Türkiye, 100. yıl anmalarını fırsat olarak değerlendirerek arşivlerini açmaya, geçmişiyle yüzleşmeye ve “Ermeni soykırımını” tanımaya yönelik çabalarını sürdürmeye böylelikle Türk ve Ermeni halkları arasında gerçek uzlaşma yolunu açmaya teşvik ediliyor.
3-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun taziye içeren ve Osmanlı Ermenilerine yönelik zulümleri tanıyan açıklamaları doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor.
4-Türkiye ve Ermenistan, Avrupa ulusları arasındaki başarılı uzlaşma örneklerini kullanmaya ve halklar arası işbirliğini odağa yerleştiren bir gündem izlemeye davet ediliyor. Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollerin ön koşulsuz şekilde onaylanıp uygulanması ısrarla tavsiye ediliyor.
5-Türkiye’nin kültürel mirasın korunmasına ilişkin yasal yükümlülüklerine saygı göstermesi talep ediliyor. Geçen yüzyılda yıkılan ya da harabeye dönen kültürel mirasın envanterinin çıkarılması isteniyor.
6-Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik sivil toplum inisiyatiflerine destek veriliyor.
7-Soykırımların ve insanlığa karşı suçların zamanında önlenmesinin ve etkili şekilde cezalandırılmasının uluslararası toplumun ve AB’nin ana önceliklerinden olması gerektiği belirtiliyor.
8-Soykırımlar İçin Uluslararası Avrupa Anma Günü oluşturulması öneriliyor.

Haberin Devamı

Avrupa Parlamentosunda Ermeni Soykırımı tasarısı kabul edildi
Türkiye'den AP'ye jet yanıt

AP BİNASI ÖNÜNDE TÜRKLERDEN PROTESTO

Avrupa Parlamentosunda (AP) sözde Ermeni soykırımı tasarısı görüşmeleri sürdüğü sırada, AP karşısındaki Lüksemburg meydanında toplanan bir grup Türk vatandaşı ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Avrupa Parlamentosu’nu protesto etti.

Protestoya Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, Vatan Partisi Avrupa temsilcileri, Talatpaşa Komitesi, Atatürkçü Düşünce Dernekleri (ADD) üyeleri ve bir grup Türk katıldı.

AVRUPA ADALET DİVANI TEHCİR SOYKIRIM İÇİN YETERLİ SEBEB DEĞİLDİR DİYOR

Luksemburg meydanında yapılan protestoda, grup adına konuşan, Vatan Partisi Avrupa Temsilcisi Beyhan Yıldırım Ey Türk Milleti bu gün burada AP sözüm ona sözde soykırımı kabul ettiğini ilan edecektir, biz bu kararları tanımıyoruz, ayaklarımızın altına atıp çiğniyoruz. Avrupa’ya buradan şunu söylüyoruz, ey Avrupa hukuku ayaklar altına almaktasın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararı tanı, bu konu Parlamentoların işi değildir, bu konu tarihçilerin, ilim insanlarının işidir. Lahey Adalet Divanı şunu demiştir ’Tehcir soykırım için yeterli bir sebep değildir’ soykırım olabilmesi için İmha kasıtı aranıyor İmha. Avrupa’ya buradan bir mesaj vermek istiyoruz, 24, 25 Nisan’da Türk bayraklarıyla, Frankfurt’ta, Berlin’de Türk Bayraklarıyla, Atatürk posterleriyle meydanlara çıkacaktır dedi.

Haberin Devamı

Lüksemburg meydanında sessiz protestoda bulunan Türk Vatandaşları basın bildirisini okuduktan sonra dağıldı.

Haberle ilgili daha fazlası: