'Avantaj Erdoğan'da' Dünya Türkiye'deki seçimleri nasıl gördü?

Güncelleme Tarihi:

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 15, 2023 13:23

Türkiye'deki seçimleri dakika dakika takip eden dünya medyası, bugün yayınladıkları haberlerde Kılıçdaroğlu'nun kamuoyu yoklamalarını karşılayamadığını belirtirken, İngiliz yayın kuruluşu BBC ve AP haber ajansı avantajın Erdoğan'da olduğunu yazdı. Yaptığı skandal seçim kapağı ile günlerce konuşulan Economist ise geri adım atarak 'Erdoğan'ın partisi ve MHP liderliğindeki Cumhur İttifakı olarak bilinen blog, rahat bir çoğunluğu elinde tutmaya başaracak.' ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

13. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını belirleyecek seçim nefes nefese bir yarışa sahne oldu. Türkiye ile beraber dünyanın da gözü sandıktan gelen verilere çevrildi ancak kesin sonuç henüz belli olmadı.

Türkiye'deki seçimleri dakika dakika takip eden dünya medyası, ikinci tura kalacağı düşünülen seçimler için dikkat çeken ifadeler kullandı.

Bugün dış basında yer alan haberlerde Kılıçdaroğlu'nun kamuoyu yoklamalarını karşılayamadığı ve Sinan Oğan'ın ikinci turda belirleyici bir rol oynayacağı öne sürüldü. 

AFP:KILIÇDAROĞLU'NUN OY ORANI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

AFP haber ajansı Türkiye'nin en önemli seçiminin ikinci tura kalabileceğini belirttiği haberinde Erdoğan'ın gece yarısı alkışlar içerisinde halkın karşısına çıktığını ve "Önümüzdeki 5 yılda da halkımıza hizmet etmeye devam edeceğimize yürekten inanıyorum." dediğini belirtti.

Haberin Devamı

Kamuoyu yoklamalarından sonra Kılıçdaroğlu'nın aldığı oy oranının hayal kırıklığı yarattığını öne süren AFP, "Kılıçdaroğlu'nun içinde bulunduğu ittifak başlangıçta oy sayımına itiraz etmiş ve önde olduğunu iddia etmişti. Ancak 74 yaşındaki siyasetçi gazetecilerin karşısına çıktığında biraz umutsuz görünüyordu ve ikinci turun kaçınılmaz göründüğünü kabul etti." ifadelerini kullandı.

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü

AP: "ERDOĞAN İKİNCİ TURDA AVANTAJLI OLUR, TÜRK HALKI BÖLÜNMÜŞ HÜKÜMET İSTEMEYECEKTİR"

Associated Press (AP) haber ajansı St. Lawrence Üniversitesi'nden Amerikalı tarihçi Howard Eissenstat'ın sözlerine yer verdiği haberinde ikinci tur için dikkat çeken ifadeler kullandı.

Eissenstat AP'ye yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın partisinin parlamento seçimi sonuçlarının daha iyi olacağı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci turda avantajlı olmasının muhtemel olduğu vurguladı. Eissenstat'ta göre Türk seçmeni 'bölünmüş bir hükümet' istemeyecek.

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü


Haberin Devamı

TELEGRAPH GAZETESİ REKORA DİKKAT ÇEKTİ, BBC: AVANTAJ ERDOĞAN'DA

Türkiye'deki sıkı yarışın ikinci turda devam edeceğini belirten İngiliz Telegraph gazetesi "Resmi olmayan raporlar, rekor sayıda seçmenin oylamaya katıldığını ortaya koyarken, gözlemciler katılımın yüzde 90'a yakın olduğunu bildirdi." ifadelerini kullandı.

İngiliz BBC 'Gergin gecenin ardından Erdoğan'ın üstünlüğü var gibi görünüyor' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

'Çok zor geçen birkaç aya rağmen, Türkiye'nin cumhurbaşkanı üstünlüğü elinde tutuyor gibi görünüyor' diyen BBC avantajın Erdoğan'da olduğunu yazdı.

BBC haberinde 'Beklenen ikinci turun ne kadar yakın olacağı belli değil ve seçimde üçüncü aday olan milliyetçi Sinan Oğan'a giden %5'lik oyların ne olacağına dair şimdiden ciddi spekülasyonlar var. Her iki liderin de ona kur yapmaya çalışacağını ve bazı zorlu koşullar koyması kaçınılmaz görünüyor' ifadelerine yer verdi.

Haberin Devamı


Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü

ECONOMİST'TEN GERİ ADIM

İngiliz Economist 'Recep Tayyip Erdoğan rakibinin çok önünde' dedi.

'CHP'nin yaptığı ittifak sadece %35'lik bir oy oranıyla parlamento seçimlerinde daha da kötü bir performans sergiledi' diyen Economist haberinde şu ifadeye yer verdi;

'Erdoğan'ın partisi ve MHP liderliğindeki Cumhur İttifakı olarak bilinen blog, rahat bir çoğunluğu elinde tutmaya başaracak.'

WSJ: SEÇİM SONUÇLARININ KÜRESEL ETKİSİ OLUR

ABD'li Washington Post gazetesi dün gerçekleştirilen seçimin Türkiye'nin en başarılı siyasetçisi ve yirmi yıldır lideri olan Erdoğan'ın bugüne kadarki en zorlu sınavı olduğunu belirtti, yarışın tüm dünya tarafından yakından takip edildiğini vurguladı.

Haberin Devamı

Wall Street Journal gazetesi, 'Türkiye'de seçimler ikinci tura kalmış gibi görünüyor' ifadesini kullandığı haberinde Türkiye'nin gelecek vadeden bir küresel güç ve NATO üyesi olduğuna dikkat çekti ve seçim sonuçlarının geniş kapsamlı jeopolitik sonuçları olabileceğini yazdı.

CNBC: ERDOĞAN KENDİNDEN EMİN GÖRÜNÜYORDU

Resmi olmayan sonuçlarına göre siyasi üstünlüğün Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olduğunu vurgulayan CNBC, Erdoğan'ın performansına dikkat çekerek  "Erdoğan destekçilerine hitap ederken kendinden emin ve mücadeleci bir ruh içinde görünüyordu" ifadesini kullandı.

ABD'nin en büyük yayın organı CNN 'Türkiye'deki kıyasıya yarış ikinci tura kalacak gibi görünüyor' başlıklı haberinde Sinan Oğan'ın oylarının ikinci tur için belirleyici bir rol oynayabileceğini iddia etti.

Haberin Devamı

Seçimin ikinci tura gittiğini yazan New York Times 'Oylama sonucu 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur seçimde zaferi garantilemek için Erdoğan ile muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında iki haftalık bir mücadeleye zemin hazırladı' dedi. Gazete ayrıca oylamanın sonucunun Türkiye'nin siyasi manzarasını yeniden şekillendireceğini vurguladı

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü


ALMAN MEDYASI:KILIÇDAROĞLU SEÇİLİRSE BATI RAHAT BİR NEFES ALACAK

Alman medyası da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın performansına dikkat çekerken Tagesschau kanalı Almanya'da seçime katılımın her zamankinden daha yüksek olduğunu belirtti.

Welt gazetesi seçimin ikinci tura kalmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önde olduğunu belirtti, Almanya'nın en büyük gazetelerinden biri olan Bild ise Sinan Oğan'ın teraziyi değiştirebileceğini öne sürerek "Erdoğan'ı destekleyen MHP'nin eski bir üyesi olan Sinan Oğan, şaşırtıcı bir şekilde iyi bir performans gösterdi. Oğan'ın olası bir ikinci tur seçimde destekçilerine tavsiyede bulunup bulunmayacağı belli değil." ifadesini kullandı.

Öte yandan Alman kanalı ZDF'nin seçimin ikinci tura gittiğini vurguladığı haberinde "Kılıçdaroğlu'nun ikinci tur seçimleri kazanması halinde Batı rahat bir nefes alacak." ifadesi dikkat çekti.

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü


"İKİNCİ TUR İSVEÇ İÇİN HAYAL EDİLEBİLECEK EN KÖTÜ DURUM"

Seçim sonuçlarını merakla bekleyen ülkelerden biri olan İsveç'te bugün en önemli gündem maddesi Türkiye oldu.

Dagens Nyheter gazetesi 'Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde net bir kazanan yok' başlıklı haberinde ikinci turun muhtemel olduğunu belirtti. Gazete ikinci tur seçimlerde Sinan Oğan'ın belirleyici bir rol oynayabileceğini vurguladı.

Aftonbladet gazetesi de Türkiye'nin ikinci tur seçimlere hazırlanacağını belirterek, kritik bir öneme sahip Sinan Oğan'ın henüz kimi destekleyeceğine karar vermediğini vurguladı.

Svenska Dagbladet haber sitesi ise seçimlerin ikinci turunun Erdoğan lehine olacağını ve bu durumunda ülkenin NATO üyeliğini geciktireceğini belirterek 'Bu isveç için en kötü senaryo' ifadesini kullandı.

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü


YUNAN MEDYASI: ERDOĞAN HEM RAKİPLERİNE HEM DE DÜNYAYA KANITLADI

Bu pazar sandığa gitmeye hazırlanan Yunanistan Türkiye'deki seçim sonuçlarını dakika dakika takip etti.

Yunanistan'ın en büyük gazetesi Kathimerini, Kılıçdaroğlunun kamuoyu yoklamalarını karşılayamadığına dikkat çekti. İkinci tur için Sinan Oğan'ı işaret eden gazete, "İlk turda Erdoğan'a oy verenlerin ikinci turda tavır değiştirmesi ya da iki hafta sonra sandığa gitmeme ihtimali oldukça düşük. O halde sorulması gereken soru Erdoğan'ın oy kaybedip kaybedemeyeceği değil, Kılıçdaroğlu'nun oylarını artırıp artıramayacağıdır" ifadesini kullandı.

Protothema da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ön sonuçlara göre avantajlı olduğunu belirterek "Türkiye Cumhurbaşkanı, kariyerinin en kritik seçim mücadelesi için gerekli sermayaye sahip olduğunu rakiplerinin yanı sıra uluslararası topluma da kanıtladı." ifadesini kullandı.

CNN Türk Atina Temsilcisi Yorgo Kirbaki, Türkiye'deki seçimlerin sonuçlarının Yunanistan'da nasıl yankılandığını canlı yayında aktardı..

Komşu basını sonuçları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'nin zaferi olarak değerlendirildi.

Yunanistan'da seçim sonuçlarıyla ilgili olarak 'Erdoğan silip süpürdü', 'Erdoğan dokuz canlı', 'Rekor düzeyde katılım şaşırttı' ve 'Erdoğan ile seçmenleri arasındaki sevda kazandı' yorumları yapıldı.

Avantaj Erdoğanda Dünya Türkiyedeki seçimleri nasıl gördü


ÇİN BASININDA DA DİKKAT ÇEKTİ

Çin devlet haber ajansı Xinhua’da yer alan haberde, resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalabileceği ifade edildi. Sandıkların saat 17.00 itibarıyla kapanması ve oy sayımının başlamasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakipleriyle arasındaki farkı açtığı fakat açılan sandık sayısının artmasıyla Kemal Kılıçdaroğlu ile Erdoğan arasındaki farkın daraldığı ifade edildi.

Çin’de iktidardaki Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından Huanqiu Shibao gazetesinin haberinde, açıklanan ön sonuçlara göre sandıkların yüzde 99’unun açılmasının ardından adaylardan hiçbirinin yüzde 50’ye ulaşamadığı ve milletvekili seçimi sonucunda Cumhur İttifakı’nın toplam 322 sandalye, Millet İttifakı’nın ise 212 sandalyeye ulaştığı belirtildi. Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberinde ise “Türkiye’de seçim ikinci tura kalabilir, belirleyici isim o mu olacak?” başlığı altında Ata İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın seçimdeki rolüne dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun oylarının yüzde 50'ye ulaşamadığı kaydedilen haberde, Ata İttifakı’nın adayının son verilere göre oyların yüzde 5,2’sini aldığına dikkat çekildi. Haberde, Oğan’ın ikinci turda kimi destekleyeceğini net olarak açıklamadığına işaret edilirken, Ata İttifakı’nın desteğinin ikinci turda belirleyici olabileceği vurgulandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!