Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri ne zaman başlayacak? Atama tercihi nasıl yapılır? İşte öğretmen atamasında son durum

Güncelleme Tarihi:

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri ne zaman başlayacak Atama tercihi nasıl yapılır İşte öğretmen atamasında son durum
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 25, 2022 17:56

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri için geri sayım sürüyor. MEB tarafından açıklanan mülakat sonuçları ile adaylar atama tercih başvurularını yapabilecekler. Mülakat sonucunda atama tercihi hakkı elde eden adaylar kontenjan dağılımını göz önünde bulunduracaklar. Yapılacak atama işleminde 2021 KPSS puanı ile başvuru alınacak. Sözleşmeli öğretmen atama tercihi hafta sonu başlayacak. Peki, sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, atama tercihi tarihi.

Haberin Devamı

20 bin sözleşmeli öğretmen alımında mülakat sonuçlarının açıklanmasının ardından süreç atama tercihlerine geldi. Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak duyuru sonrası başlayacak. İşte, öğretmen atamasında son durum...

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TERCİHLERİ NE ZAMAN?

20 bin sözleşmeli öğretmen atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Atama sonuçları ise 1 Eylül 2022'de açıklanacak.

ATAMA TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

1. Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih başvuruları kişisel e-devlet kullanıcı adı ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

Haberin Devamı

3. Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü saat 16.00’ya kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.” “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

Haberin Devamı

8. Ön Başvuru aşamasında hangi alana başvuru yapılmışsa Tercih Başvurusu aşamasında o alanda tercih yapılabilecektir.

Haberle ilgili daha fazlası: