Murat Karayalçın kimdir, nereli, kaç yaşında? CHP Genel Başkanlığı için adı geçen Murat Karayalçın'ın biyografi bilgileri

Güncelleme Tarihi:

Murat Karayalçın kimdir, nereli, kaç yaşında CHP Genel Başkanlığı için adı geçen Murat Karayalçının biyografi bilgileri
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 03, 2023 17:34

Murat Karayalçın, kariyeri ve hayatı ile merak edilen isimler arasında yer alıyor. CHP Genel Başkanlığı için düşünülen isimlerden birisi olan Murat Karayalçın, bir dönem Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) bünyesinde genel başkanlık görevinde bulundu. Peki, Murat Karayalçın kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte, CHP Genel Başkanlığı için adı geçen Murat Karayalçın'ın biyografi bilgileri

Haberin Devamı

Murat Karayalçın, 1943 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulu’nda, lise öğrenimini ise Ankara Gazi Lisesi’nde yaptı. 1963-1964 döneminde ODTÜ'de İngilizce hazırlık eğitimi gördü. 1964 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden 1968 yılında mezun oldu.

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI'NDA UZMAN YARDIMCISI OLARAK ÇALIŞTI

Mezuniyetten sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman yardımcısı ve uzman olarak çalıştı, İngiltere'de kalkınma ekonomisi üzerine lisans derecesi aldı. 1978-1979 yılları arasında Köy İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

ULUSLARARASI İSKAN KONSEYİ YÖNETİMİNDE BULUNDU

Batıkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliğinin (Kent-Koop) kurucuları arasında yer alan Karayalçın, burada sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981-1991 yılları arasında Genel Başkanlık görevlerini üstlendi. 1986-1987 yılları arasında Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği, kurulduğu tarih olan 1988-1993 yılları arasında Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (TÜRKKENT) Genel Başkanlığı görevlerini sürdürdü. 1986 yılında İngiltere'de Dünya Konut Yılı Ödülünü alan Karayalçın, aynı yıl Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçildi. 1987 ve 1991 yıllarında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle Türk Tanıtma Vakfı ödülüne, 1993 yılında ise Fransız Hükümeti tarafından Legion d'honneur nişanına layık görüldü.

Haberin Devamı

SHP GENEL BAŞKANLIĞI YAPTI

26 Mart 1989 tarihinde yapılan yerel seçimlere Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak giren Karayalçın, seçildiği bu görevini Eylül 1993 tarihine kadar sürdürdü. Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin 11-12 Eylül 1993 tarihinde yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkan seçildi. 50. T.C. Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1995 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesi sebebiyle genel başkanlıktan ayrıldı. 1995 genel seçimlerinde Samsun Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

Haberin Devamı

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLDU

1999 yılında yapılan yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu fakat kazanamadı. 1999'da CHP kurultayında genel başkanlığa adaylığını koydu fakat burada da başarısız oldu. Daha sonra CHP'den istifa etti ve Fikri Sağlar ile birlikte 2002 yılında Sosyal Demokrat Halk Partisi adında yeni bir parti kurdu. 2004 yerel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halk Partisi, 2009 yerel seçimlerinde ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tekrar aday oldu ancak kazanamadı.

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI YAPTI

Murat Karayalçın, 2012-14 arasında CHP Parti Meclisi üyeliği yaptı. 2014 yılının Aralık ayında CHP İstanbul il başkanlığına atandı ve bu görevi 2015 yılının Aralık ayına kadar sürdürdü.