Bu kez ikisine gitti! ‘Ne zaman öldüreceğimizi...’

Bu kez ikisine gitti ‘Ne zaman öldüreceğimizi...’

Almanya’da Yeşiller Partisi’nin Türkiye kökenli milletvekili Cem Özdemir ile Federal Meclis (Bundestag) Başkan Vekili Claudia Roth’a, aşırı sağcı bir grubun üyelerinin ölüm tehdidi içeren elektronik posta gönderdikleri bildirildi.

Haberin Devamı

FUNKE Medya Grubu’na bağlı gazetelerde çıkan haberlere göre, Özdemir ve Roth, ekim ayı sonunda, altında aşırı sağcı ‘Nükleer Silah Birliği’ (Atomwaffen Division Deutschland) adlı grubun imzası bulunan ve ölümle tehdit edildikleri elektronik posta aldı. Özdemir’e gönderilen elektronik postada, “Şu sıralarda sizi nasıl ve ne zaman öldüreceğimizi planlıyoruz. Bir sonraki kamuya açık etkinlikte mi veya biz sizi ikâmet ettiğiniz yerde mi yakalarız?” ifadesi kullanıldı. E-postada, Özdemir’in listenin ilk sırasında olduğu belirtildi.
Roth’a ulaşan elektronik postada ise ölüm listesinin ikinci sırasında olduğu ifade edildi. Özdemir’in elektronik postayı polis ve Federal Kriminal Dairesi’ne ilettiği bildirildi. Claudia Roth da yaptığı açıklamada, “Tehdit bu kez Cem’e ve bana yönelik olabilir ancak bu tehdit, yerel siyasetçilere ve sivil topluma, Yahudilere ve Müslümanlara, sanatçılara ve göçmen kökenlilere karşı yapılan yıldırma girişimleri arasında yer alıyor. Her kim bu karanlık nefret ve tarih körü kışkırtmalarla bizi çeşitlilik ve dünyaya açık bir toplumdan yana çalışmalardan alıkoyacağını sanıyorsa, çok acı yanılır” dedi.

HÜKÜMETE GÖRE ÖRGÜT DEĞİLMİŞ!
‘Nükleer Silah Birliği’nin ABD’de aşırı sağcı bir grup olduğu belirtildi. Alman hükümetinin, geçen yıl Sol Parti’nin bu gruba ilişkin soru önergesine verdiği cevapta, “‘Nükleer Silah Birliği’nin bir terör örgütü olduğuna ilişkin emare bulunmadığı” ifade edilmişti. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Mike Mohring de geçen ay aşırı sağcılardan ölüm tehdidi aldığını açıklamıştı.
Hessen Eyaleti’nde 5 ay önce Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke evinin bahçesinde aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülmüştü. Almanya’da Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütü davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız’ın da aşırı sağcılardan ölüm tehditleri aldığı biliniyor.

Haberle ilgili daha fazlası: