Almanya ekonomisi tarihin en ağır krizini yaşıyor

Almanya ekonomisi tarihin en ağır krizini yaşıyor

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier korona krizinin Alman ekonomisine tarihinin en ağır krizini yaşatacağını söyledi. Altmaier “Bu yıl ekonomimiz yüzde 6.3 oranında küçülecek” dedi.

Haberin Devamı

EKONOMİ Bakanı Peter Altmaier, ekonomide 2020 tahmin ve beklentilerini açıkladı ve Alman ekonomisinin korona krizi yüzünden bu yıl yüzde 6.3 oranında küçüleceğini kaydetti. Altmaier gelecek yıl tekrar ekonomide büyümeye geçeceklerini, ancak zararı telafi edemeyeceklerini, 2022 yılı başında kriz öncesi seviyeye ulaşacaklarını kaydetti. Altmaier, “Korona pandemisinin etkileri ekonomimizi 10 yıl büyümenin ardından resesyona soktu. Krizin ekonomik sonuçlarını mümkün olduğunca düşük tutabilmek için bir trilyon Euro’nun üzerinde bir kurtarma paketi hazırladık” dedi.

Almanya ekonomisi tarihin en ağır krizini yaşıyor
İHRACAT YÜZDE 11.6 DÜŞECEK
Bakan Altmaier, 2020 ekonomik tahminleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “Gayrisafi milli hasıla 2020’de yüzde 6.3 azalacak. 2021’de yeniden büyümeye geçecek ve yüzde 5.2 oranında büyüyecek. 2022 yılı başında kriz öncesi seviyeye ulaşacak. İhracat 2020’de yüzde 11.6 küçülecek. 2021’de ihracat yüzde 7.6 oranında artacak. İthalat 2020’de yüzde 8.3 oranında düşecek, 2021’de yüzde 6.5 yükselecek. Tüketim 2020’de yüzde 7.4 oranında azalacak, 2021’de yüzde 6.5 artacak.

İŞSİZLİK ARTACAK
Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, kısa çalışanlar sayısının bugüne kadar hiç olmadığı ölçüde artarak 3 milyonu bulacağını söyledi. İşsizliğin ise yıllık ortalama yüzde 5.8 oranında olacağını belirten Bakan Altmaier, en çok restoran, ticaret ve hizmet sektöründe işsizliğin artacağını kaydetti. Altmaier, mayıs ayından itibaren yılın ikinci çeyreğinde ekonomik etkinliği canlandırmaya başlayacaklarını söyledi ve virüsle mücadelenin böyle iyi gitmesi halinde mayıs ayı sonuna doğru restoran ve kafelerin de kademeli olarak açılmasına izin verileceğini ifade etti.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: