EKSTRA
MENÜ

Peter Altmaier

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 314 haberi bulunmuştur.

Peter Altmaier Haberleri

Altmaier’in pantent gafı

Altmaier’in pantent gafı!

CDU’lu Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Federal Meclis’te yanlışlıkla Sol Parti’nin aşılarda telif hakkının kaldırılması önergesine destek verdi.

7.05.2021Avrupa
Almanya’da 65 bin usta açığı var

Almanya’da 65 bin usta açığı var

Almanya’da kalorifer ve su tesisatçısı, elektrikçi ve duvar ustası gibi meslek alanlarında kalifiye açığı giderek büyüyor. Federal Ekonomi Bakanlığı’nın yaptırdığı bir araştırmaya göre bu alanlarda yaklaşık 65 bin kalifiye eleman açığı bulunuyor.

3.05.2021Avrupa
İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

İklim Koruma Yasası anayasaya aykırı

Federal Anayasa Mahkemesi, Almanya’da 2019 yılında hayata geçirilen İklim Koruma Yasası’nın özellikle gelecek nesillerin özgürlük haklarını gereken şekilde göz önünde bulundurmadığına dikkati çekerek Anayasa’ya ‘kısmen aykırı’ olduğuna hükmetti.

30.04.2021Avrupa
Almanyada hükümet 2021 büyüme tahminini yüzde 3,5e yükseltti

Almanya'da hükümet 2021 büyüme tahminini yüzde 3,5'e yükseltti

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier "Ekonomimiz güçlü, dirençli ve yeni bir başlangıca hazır" dedi.

27.04.2021Ekonomi
Altmaier: ‘2022’de eski gücümüze ulaşacağız’

Altmaier: ‘2022’de eski gücümüze ulaşacağız’

Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Almanya’nın eski ekonomik gücüne 2022 yılında ulaşacağı müjdesini verdi.

27.04.2021Avrupa
Merkel de ifade verdi

Merkel de ifade verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede yaşanan en büyük mali skandallardan birine imza atan ve 2020 yılında iflas eden elektronik ödeme sistemleri şirketi Wirecard’la ilgili Federal Meclis soruşturma komisyonuna ifade verdi.

23.04.2021Avrupa
Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Ekonomi Bakanlığı konferansını Ali Aslan yönetti

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından düzenlenen Dış Ticaret Konferansı’nda, salgın döneminde Almanya’nın dış ticaretteki durumu masaya yatırıldı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in gerçekleştirdiği dört günlük konferansı gazeteci ve TV sunucusu Ali Aslan yönetti.

19.04.2021Avrupa
Dünya borsalarında rekorlar bu hafta da devam etti

Dünya borsalarında rekorlar bu hafta da devam etti

Bu hafta, uzun zamandır piyasalarda tedirginliğe neden olan enflasyon verilerinin korkulacak boyutta olmadığının anlaşılması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama çalışmalarında sağlanan ilerleme ve ekonomik aktiviteye ilişkin iyimserlikle pay piyasalarında yükseliş eğilimi ve rekorların devam ettiği görüldü.

17.04.2021Ekonomi
Almanya Ekonomi Bakanı Altmaier: Hükümet 2021 büyüme tahminini önemli oranda artıracak

Almanya Ekonomi Bakanı Altmaier: Hükümet 2021 büyüme tahminini önemli oranda artıracak

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Alman hükümetinin bu yıl için gayrisafi milli hasılada (GSYH) yüzde 3’lük önceki büyüme tahminini kayda değer bir oranda artıracağını bildirdi.

15.04.2021Ekonomi
Saatlerinizi ileri aldınız mı

Saatlerinizi ileri aldınız mı?

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için her yıl yapılan yaz saati uygulaması Avrupa’da başladı.

26.03.2021Avrupa
Yardımları bakanlık kontrol etmeden ödemiş

Yardımları bakanlık kontrol etmeden ödemiş!

Korona yardımlarında dolandırıcılık olduğu iddiasıyla hükümet yardımları geçici olarak durdururken, ekonomi bakanlığının yardım başvurularını kontrol etmeden yardım paralarını belirtilen banka hesabına havale ettiği ortaya çıktı.

11.03.2021Avrupa
‘Aşıda telif hakkı kaldırılsın’

‘Aşıda telif hakkı kaldırılsın’

Almanya’nın başkenti Berlin’de birçok sivil toplum örgütünün yer aldığı bir inisiyatif tarafından düzenlenen gösteride, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının küresel dağıtımının daha hızlı yapılması ve başka ülkelerde üretiminin sağlanması için telif kurallarının askıya alınması istendi.

11.03.2021Avrupa
13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

13. Milli Uyum Zirvesi yapıldı: Daha çok işimiz var

Bu yıl korona salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekeleşen 13. Uyum Zirvesi Başbakan Angela Merkel başkanlığında yapıldı. Zirveye, federal ve eyalet temsilcilerinin yanı sıra ekonomi, kültür, medya ve spor branşlarından gelen sivil toplum temsilcileriyle göçmen dernek temsilcilerinden oluşan yaklaşık 120 kişi katıldı.

9.03.2021Avrupa
Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Kovid-19 hükümete güveni sarstı

Almanya’da CDU/CSU ile SPD oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti Kovid-19’la mücadelede sınıfta kaldı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına infratest-dimap tarafından yapılan son kamuoyu yoklamasında Almanların yarısının hükümete artık güvenmediği saptandı.

5.03.2021Avrupa
Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Korona gerilimi tırmanıyor: ‘Merkel koordinasyonda başarısız’

Hükümet ortağı SPD’nin Eş başkanı Norbert Walter-Borjans, Başbakan Angela Merkel ile CDU’lu bazı bakanları sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemekle suçladı. Walte-Borjans, “Bizim hükümetin başı bu krizin koordinasyonunda gereken başarıyı gösteremedi” dedi.

2.03.2021Avrupa
Ekonomi Zirvesi’nden umut çıkmadı

Ekonomi Zirvesi’nden umut çıkmadı

Koronavirüs nedeniyle kapatılan küçük işletmelerin iflas etmelerinin engellenmesi ve söz verilen devlet yardımının daha hızlı yapılması için düzenlenen ‘Ekonomi Zirvesi’ beklentilerin çok gerisinde kaldı.

16.02.2021Avrupa
‘Öfke şiddete dönüşebilir’

‘Öfke şiddete dönüşebilir’

Korona kısıtlamaları ve hükümetin aldığı tedbirler hafta sonu tartışma yarattı. Federal Meclis Başkan Yardımcısı FDP’li Wolfgang Kubicki’nin sözleri ise tartışmalara damga vurdu.

15.02.2021 Avrupa
Korona yardımları neden ödenmiyor

Korona yardımları neden ödenmiyor?

Almanya’da federal hükümet ile eyalet hükümetleri Kovid-19 salgınıyla mücadelede önlem kavgası yaparken, pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çeken işletme sahiplerine ve çalışanlara vaadedilen devlet yardımının haftalardır ödenmemesi tepkiye yol açtı.

10.02.2021Avrupa
Son dakika... İlk sonuçlar geldi Vuhana giden DSÖ ekibinden Kovid-19un kaynağıyla ilgili açıklama

Son dakika... İlk sonuçlar geldi! Vuhan'a giden DSÖ ekibinden Kovid-19'un kaynağıyla ilgili açıklama

Koronavirüsün ilk kez görüldüğü Vuhan'a giden Dünya Sağlık Örgütü uzmanları yaptıkları araştırma sonuçlarını düzenledikleri bir brifingle açıkladı. Koronavirüsün kökenini belirlemeye yönelik çalışmaların herhangi bir hayvana işaret etmediği ve bulguların salgının Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'dan önce tespit edilmediği belirtildi. DSÖ yetkilileri virüsün laboratuvardan yayıldığı yönündeki komplo teorilerini de cevapladı.

9.02.2021Dünya
‘Kalbim kan ağlıyor’

‘Kalbim kan ağlıyor’

Almanya’da Kovid-19’la mücadele çerçevesinde uygulanan kısıtlamaların kaldırılması tartışmaları yoğunlaşırken, Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, şu aşamada bunun mümkün olmadığı sinyalini verdi.

7.02.2021Avrupa
Almanya’da 150 euroluk ek çocuk yardımı

Almanya’da 150 euroluk ek çocuk yardımı

Almanya’da hükümet ailelere çocuk başına 150 euroluk ek yardımı da içeren yeni bir ekonomik destek paketi açıkladı. Şirketlere sağlanan vergi indirimlerinin miktarı ve süresi de uzatıldı.

5.02.2021Avrupa
Otomotive teknolojik darbe

Otomotive teknolojik darbe

Pandemi döneminde çip üreticileri hızlı tüketim elektronik sektörüne yönelirken, dijitalleşen otomotiv sektörüne stok yetiştiremez hale geldi. Bu durum ise büyük üreticilerin üretimlerini yavaşlatmasına sebep oluyor. Çip krizi sebebiyle dünyada fabrikalar birbiri ardına üretimi yavaşlatırken, Türkiye’nin de durumdan etkilenmesi söz konusu.

5.02.2021Ekonomi
Alman hükümeti büyüme tahminini düşürdü

Alman hükümeti büyüme tahminini düşürdü

Almanya'da hükümet, bu yıl için daha önce yüzde 4,4 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini Kovid-19’da ikinci dalga ve bununla gelen sert kısıtlamalardan dolayı aşağı yönlü revize etti.

27.01.2021Ekonomi
İkinci kez kaybetti ama bırakmıyor

İkinci kez kaybetti ama bırakmıyor

CDU liderliğine iki kez aday olan ve ikisinde de kaybeden Friedrich Merz, hemen bakan koltuğu talep etti. Ama Merkel’den “Kabine değişikliği planı yok” diyerek ‘hayır’ yanıtı aldı.

17.01.2021Avrupa
‘Gerekli kaynaklarımız var ve onları kullanacağız’

‘Gerekli kaynaklarımız var ve onları kullanacağız’

Alman Maliye Bakanı Olaf Scholz, uzun süren korona salgını krizine rağmen, ülke kaynaklarının yeterli olduğunu söyledi. Scholz “Ekonomiye güvenin. Gerekli kaynaklara sahibiz. Bunları da kullanacağız” dedi. Bakanın topluma güven aşılamak istemesine karşın iş yeri sahipleri kasım ayının yardımını almamaktan şikayetçi.

15.01.2021Avrupa
Almanya elektrikli araç yatırımında gaza bastı

Almanya elektrikli araç yatırımında gaza bastı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanında büyük bir değişim yaşıyoruz. Elektrikli araçlar da bunlardan sadece biri. Elektrikli araçlara olan yatırımlar hızla artarken Almanya da devlet tarafından sağlanan teşviklerin bir yılda 7 kat arttığı belirtildi.

30.12.2020Teknoloji
Elektrikliye teşvik 7 kat arttı

Elektrikliye teşvik 7 kat arttı

Almanya’da elektrikli araçlar için devlet tarafından sağlanan teşviklerin değeri 2020’de bir önceki yıla göre yaklaşık 7 kat (yüzde 665) artarak 652 milyon euroya ulaştı.

29.12.2020Avrupa
‘İflaslar yakındır’

‘İflaslar yakındır’

Almanya’da Orta Ölçekli İşletmeler Birliği, çok sayıda küçük ve orta ölçekli şirketlerin iflasın eşiğinde olduğunu açıkladı. Birlikten yapılan açıklamada, nakit sıkıntısı yaşayan işletmelerin iflasını vereceğine işaret edildi. Federal Çalışma Ajansı ise birliğin aksine büyük bir iflas dalgasının beklenmediğini duyurdu.

20.12.2020Avrupa
‘10 Ocak’tan sonra geniş bir yumuşama, ihtimal dışı’

‘10 Ocak’tan sonra geniş bir yumuşama, ihtimal dışı’

Yarından itibaren Almanya genelinde günlük ihtiyaçlara cevap veren iş yerleri dışında her yer 16 Aralık - 10 Ocak tarihleri arasında kapanıyor. Peki bu tarihten sonra Almanya tekrar açılacak mı? Bu konuda ne hükümet ne de muhalefet umutlu konuşmuyor.

14.12.2020Avrupa
‘Bu kez ekonomi tamamen durmayacak’

‘Bu kez ekonomi tamamen durmayacak’

Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, alınan kapanma kararlarına rağmen ülkede ekonomik durgunluk yaşanmayacağını söyledi.

14.12.2020Avrupa
Esnafın yüzünü güldüren gelişme: On binlerce yardım başvurusu onaylandı

Esnafın yüzünü güldüren gelişme: On binlerce yardım başvurusu onaylandı

Almanya’da 2 Kasım’dan beri uygulanan sıkı önlemler çerçevesinde iş yerini kapatan esnafı ve serbest meslek erbabını sevindiren gelişmeyi hükümet duyurdu. Buna göre zor durumda olan başvurusu tamamlanan işletmeler ocak ayından itibaren yardımları alacak.

6.12.2020Avrupa
‘Önümüzde 3 ila 4 uzun ayımız var’

‘Önümüzde 3 ila 4 uzun ayımız var’

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında günlük hayata yönelik alınan kısıtlayıcı tedbirler devam ediyor. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ülkede yürürlükte olan kısmi karantina tedbirlerinin koronavirüs enfeksiyonların kontrol altına alınamaması halinde 2021’in bahar aylarına kadar uzatılabileceğini açıkladı.

29.11.2020Avrupa
Demokrasi havarisi kesildiler

Demokrasi havarisi kesildiler

Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu dünyayı kasıp kavuran ve COVID-19 olarak bilinen koronavirüs belasına karşı mücadelede daha da başarılı olabilmek için bu hafta ortasında yeni bir yasal düzenlemeye onay verdi.

21.11.2020Avrupa
Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Alman parlamentosunda bakana koronavirüs tacizi

Almanya’da aşırı sağcı AfD, korona önlemleri karşıtlarını parlamentoya soktu. Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier mecliste bir protestocunun hedefi oldu.

20.11.2020Dünya
Federal Meclis’te korona tacizi

Federal Meclis’te korona tacizi

Almanya’da ana muhalefet aşırı sağ AfD, korona önlemleri karşıtı göstericileri ziyaretçi listesinden içeri aldı. Göstericiler bakan ve milletvekillerini meclis koridorlarında taciz etti.

19.11.2020Avrupa
Elektrikliye destek dört yıl uzatılacak

Elektrikliye destek dört yıl uzatılacak

Almanya’da elektrikli otomobillerin üretimini ve satın alımını teşvik etmek için 2021 yılının sonuna kadar verilecek destek, 2025 yılına kadar uzatılmak isteniyor.

18.11.2020Avrupa
‘BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyuyoruz’

‘BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyuyoruz’

Prof. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin şirketi BioNTech’in olağanüstü çalışmalarından gurur duyduklarını belirten Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, “Şu sıralarda iyi bir gelişme. Ancak aşı olasılığını ihmal ve erken gevşeme için bir bahane olarak kullanmamalıyız” dedi.

15.11.2020Avrupa
İşletmelere önce avans ödenecek

İşletmelere önce avans ödenecek

Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, koronavirüs önlemleri kapsamında iş yerlerini kapatanlara ödenecek yardımların ay sonuna kadar yapılacağını duyurmuştu. İşletme sahiplerine acil yardım amacıyla bu ayın sonuna kadar önce bir miktar avanslar ödeneceği, ardından da tüm yardımların yapılacağı belirtildi.

13.11.2020Avrupa
Almanya’nın Biden sevinci

Almanya’nın Biden sevinci

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika’yla geleneksel köklü ilişkilerde büyük sorun yaşayan Almanya, seçimleri son anda Joe Biden’ın kazanmasıyla rahatladı. Ülkede bayram havası oluştu. Başbakan Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı Başkanı Biden’ın zafer konuşmasını beklemeden tebrik mesajı yayımladı.

8.11.2020Avrupa
İki bakan anlaştı: En üst sınır 1 milyon euro

İki bakan anlaştı: En üst sınır 1 milyon euro

Kasım ayında uygulanan sıkı kısıtlamalar nedeniyle kapanan işletmelere verilecek destek konusunda Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi Bakanı Peter Altmaier anlaşmaya vardı.

6.11.2020Avrupa
Türk işverenleri de ilgilendiriyor... Ödemeler kasım sonuna kadar...

Türk işverenleri de ilgilendiriyor... Ödemeler kasım sonuna kadar...

Almanya Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaeir, kısıtlamalardan dolayı kapanan işletmelere kasım ayı sonuna kadar para yardımında bulunmak istediklerini söyledi. Ay sonuna kadar en azında avans vereceklerini belirten Altmaier, desteğin bir an önce yapılabilmesi için Sparkasse ve Volksbank ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

4.11.2020Avrupa
Almanya terörü lanetledi

Almanya terörü lanetledi

Başbakan Angela Merkel başta olmak üzere Almanya’dan çok sayıda siyasetçi dün gece gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı ve Avusturya’nın yanında oldukları mesajını verdi.

3.11.2020Avrupa
Komplo teorisyenleri yine sokaklarda

Komplo teorisyenleri yine sokaklarda

Kovid-19 olarak bilinen koronavirüs salgını şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 222 bin, Brezilya’da 156 bin, Hindistan’da 118 bin, İngiltere’de 44 bin, İtalya’da 37 bin, İspanya’da 34 bin 750, Fransa’da 34 bin 600’den fazla can aldı. Almanya’da 10 binden, Türkiye’de de 9 bin 700’den fazla insan yaşamını yitirdi.

26.10.2020Avrupa
Kiracılara müjde: O ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar

Kiracılara müjde: O ücreti ödemek zorunda kalmayacaklar

Federal hükümet, ev sahiplerinin kiracılardan her ay tahsil ettiği kablolu televizyon ücretini kaldırmak için hazırlık başlattı. Hükümet, sürdürdüğü çalışmayı tamamlarsa kiracılar artık her ay ev sahiplerine kablolu televizyon için ödeme yapmak zorunda kalmayacak.

15.10.2020Avrupa
Kabinede ikinci karantina

Kabinede ikinci karantina

Almanya’da yükselen korona vakaları kabineye de sıçradı. Yakın korumasının Kovid-19 testi pozitif çıkan Dışişleri Bakanı Heiko Maas dün karantinaya girmişti. Bugün de Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ev karantinasında olduğunu duyurdu.

24.09.2020Avrupa
Altmaier: AB, yeşil üretimde çelik sektörünü destekleyecek

Altmaier: AB, "yeşil üretimde" çelik sektörünü destekleyecek

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Avrupa Birliği’nin (AB), daha maliyetli de olsa Avrupa çelik sanayisinin “yeşil” olarak yeniden yapılanmasında çelik işçilerini destekleyeceğini söyledi.

21.09.2020Ekonomi
Son dakika... Almanya çağrıda bulundu: Anlaşmaya uyulmalı

Son dakika... Almanya çağrıda bulundu: Anlaşmaya uyulmalı

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, İngiltere'nin Brexit ayrılık anlaşmasını tek taraflı olarak değiştirerek müzakerelere "ilave yük" getirmemesi gerektiğini belirterek, İngiliz hükümetinin ayrılık anlaşması hükümlerine uyması çağrısı yaptı.

9.09.2020Ekonomi
Almanyadan Brexit anlaşmasına uyulması çağrısı

Almanya'dan Brexit anlaşmasına uyulması çağrısı

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, İngiltere'nin Brexit ayrılık anlaşmasını tek taraflı olarak değiştirerek müzakerelere "ilave yük" getirmemesi gerektiğini belirterek, İngiliz hükümetinin ayrılık anlaşması hükümlerine uyması çağrısı yaptı.

9.09.2020Ekonomi
Alman ekonomisinde ‘V’ tipi toparlanma

Alman ekonomisinde ‘V’ tipi toparlanma

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ekonomide ‘V’ tipi bir toparlanma görmeye başladıklarını belirterek, Almanya’nın GSYH’sinin bu yıl yüzde 5.8 daralmasını ön gördüklerini bildirdi.

1.09.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

İngiliz mutasyonu süper bulaşıcı - ‘Uçurumun kıyısındayız’

İnsanlık tarihinde bazı olaylar vardır. Tarihin akışını değiştirir. ‘COVID-19 salgını’ da böyle bir şey sanırım. Bugüne kadar dünyada 3 milyon kişinin ölümüne yol açtı. Her geçen gün de daha çok can alıyor. Ülkemizde de vefat edenlerin sayısı 35 bini aştı. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz.

20.04.2021