MENÜ

Peter Altmaier

Peter Altmaier ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Peter Altmaier haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 240 Peter Altmaier haberi bulunmuştur.

Peter Altmaier Haberleri

Sağlıkta yabancı yatırımcıya stratejik denetim

Sağlıkta yabancı yatırımcıya stratejik denetim

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun, bakanlığın, AB dışından bir yatırımcının aşı, ilaç, kişisel koruyucu ekipmanı ve vantilatör gibi tıbbi ürünler geliştiren veya üreten Alman şirketlerinden yüzde 10’dan fazla hisse satın almasını bildirme yükümlülüğü teklifini onayladığı bildirildi. Söz konusu değişikliğe tıbbi ham madde üreten ve önemli hizmet sağlayan şirketlerde dahil edildi.

21.05.2020Avrupa
Almanyadan sağlık sektöründe yabancı yatırımcılara stratejik denetim

Almanya'dan sağlık sektöründe yabancı yatırımcılara stratejik denetim

Almanya Bakanlar Kurulu, koronavirüs pandemisinden dolayı sağlık sektöründe faaliyet gösteren Alman şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) dışından bir yatırımcı tarafından satın alınması durumunda daha kolay müdahale etmek için dış ticaret yasasında değişiklik yapılmasını onayladı.

20.05.2020Ekonomi
Merkel hükümetine övgü yağdırdı

Merkel hükümetine övgü yağdırdı

"Tüm hükümet, Sağlık Bakanı ve Ekonomi Bakanı da, Başbakan Merkel de şu sıralar çok iyi iş yapıyor.” Başbakan Angela Merkel de, Federal Maliye Bakanı Peter Altmaier de, Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn da Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU). Koronavirüs krizinin aşılması için alınan önlemlere ve CDU’lu politikacılara övgüler yağdıran kim?Almanya’nın eski Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski Genel Başkanı Gerhard Schröder.

16.05.2020Avrupa
Lufthansa’ya yardım parketi ortakları böldü

Lufthansa’ya yardım parketi ortakları böldü

Korona krizi nedeniyle iflasın eşiğine gelen Alman havayolları Lufthansa’ya yardım koşulları hükümet ortaklarını fikir ayrılıklarına düşürdü.

11.05.2020Avrupa
Ekonomi çevreleri Merkel’i hedef aldı

Ekonomi çevreleri Merkel’i hedef aldı

Almanya’da ekonomik göstergeler ülke tarihinde olmadığı kadar kötü. Ekonominin yüzde 6.3 oranında küçülmesi, kısa süreli mesai için 10 milyondan fazla çalışanla ilgili başvuru yapılması, 50 bin şirketin iflasının beklenmesi ve nisan ayında işsizliğin artması, Başbakan Angela Merkel’in de önlemlerde ekstra bir gevşemenin olmayacağını açıklaması işverenleri kızdırdı.

3.05.2020Avrupa
Almanya ekonomisini ağır bir kriz bekliyor

Almanya ekonomisini ağır bir kriz bekliyor

Almanya koronavirüs kriziyle bu yıl ekonomisinde bugüne kadar hiç yaşamadığı ağır bir kriz bekliyor.

2.05.2020Ekonomi
Almanya ekonomisi tarihin en ağır krizini yaşıyor

Almanya ekonomisi tarihin en ağır krizini yaşıyor

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier korona krizinin Alman ekonomisine tarihinin en ağır krizini yaşatacağını söyledi. Altmaier “Bu yıl ekonomimiz yüzde 6.3 oranında küçülecek” dedi.

29.04.2020Avrupa
Almanya için umutlu ama zor bir hafta başlıyor

Almanya için umutlu ama zor bir hafta başlıyor

Korona gölgesinde yeni bir haftaya daha giriyoruz. Ekonomide önemli açıklamalar gelecek bu hafta. Perşembe günü Merkel eyalet başbakanlarıyla korona önlemleri ve geleceğini konuşacak. Bir yandan umutlu bir yandan zor bir hafta başlıyor.

26.04.2020Avrupa
Bazıları sevindi, bazıları kızdı

Bazıları sevindi, bazıları kızdı

Almanya’da federal hükümet eyalet başbakanlarıyla korona krizinde küçük adımlı bir yol haritası üzerinde anlaştı. Sosyal temas yasağına devam. Ama en fazla 800 metre kare büyüklüğündeki iş yerleri, otomobil galerileri, kitapçılar, bisikletçi gibi dükkânlar 20 Nisan’dan itibaren tekrar açılabilecek. Bu kararla İnsanlar için daha fazla alışveriş imkânı doğdu. Ancak büyük mağazalar, alışveriş merkezleri, oteller, restoran, kafe ve barlar, seyahat sektörü ise kapalı kalmaya devam edecek. Karar ekonomi çevrelerini ikiye böldü.

16.04.2020Avrupa
‘Kimsenin hayatını tehlikeye atamayız’

‘Kimsenin hayatını tehlikeye atamayız’

Almanya Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, küçük işletmelerin kepenklerini yeniden açmaları konusunda dikkatli konuştu. Salı günü konuyla ilgili katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Altmaier, eyalet bakanlarıyla yapacağı toplantı öncesi konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini söyledi.

14.04.2020Avrupa
‘Virüsle uzun süre daha yaşayacağız’

‘Virüsle uzun süre daha yaşayacağız’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararlar sayesinde yeni hasta sayısının artışında meydana gelen düşüş sonucunda önlemlerin hafifletileceği yönündeki beklentileri boşa çıkardı.

10.04.2020Avrupa
Merkel, Kovid-19 tedbirlerinin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duymuyor

Merkel, Kovid-19 tedbirlerinin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duymuyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ülkede yaklaşık 3 hafta önce alınan tedbirlerin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

9.04.2020Dünya
Yabancı sermayeye sıkı kontrol

Yabancı sermayeye sıkı kontrol

Bakanlar Kurulu, Dış Ticaret Yasası’nı sertleştirme kararı aldı. Buna göre stratejik alanlarda faaliyet gösteren Alman firmalarına ortak olacak yabancı sermaye, daha sıkı kontrol edilecek. Almanya’nın güvenliği ve insan yaşamını direkt etkileyen belli alanlarda Avrupa Birliği (AB) üye ülkeler dışında gelecek sermayenin faaliyet göstermesi zorlaştırılacak.

8.04.2020Avrupa
KfW Bankası yardım için 100 bin talep bekliyor

KfW Bankası yardım için 100 bin talep bekliyor

Hükümet koronavirüsle mücadele çerçevesinde aldığı önlemler nedeniyle zor günler geçiren esnafa ve büyük şirketlere yönelik yardım paketini açıkladı. Bu yardımlar arasında kredi desteği de var. Kredi talebini karşılayacak KfW Bankası yetkilileri, 100 binden fazla başvuru beklediklerini açıkladı.

27.03.2020Avrupa
Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Merkel oturumu karantinadan canlı izledi

Almanya’da Federal Meclis, korona krizine karşı eşi benzeri olmayan yüz milyarlarca Euro’luk yardım paketini görüşüyor. Meclis, çok duygulu anlar ve konuşmalara sahne oluyor. Oturuma korona uygulaması nedeniyle 1.5 metre mesafeyi korumak için 709 milletvekilinden sadece üçte biri katıldı. Diğer milletvekilleri oturumu bürolarından parlamento televizyonu üzerinden izledi.

25.03.2020Avrupa
Altmaier: Krizden sonra kemer sıkacağız

Altmaier: Krizden sonra kemer sıkacağız

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Alman hükümetinin koronavirüs krizi bittikten sonra tasarruf politikasına geri döneceğini bildirdi.

24.03.2020Avrupa
Almanya kemer sıkacak

Almanya kemer sıkacak

Alman Ekonomi Bakanı Altmaier "Almanya Koronavirüs krizinden sonra kemer sıkmaya dönecek" dedi.

24.03.2020Ekonomi
Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya, 750 milyar euroluk virüs yardım paketini onayladı

Almanya Bakanlar Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınının bireyler ve şirketler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar euroluk bir yardım paketini onayladı.

23.03.2020Ekonomi
‘Umarım ECB’nin teşvik hamlesi piyasaları ikna eder’

‘Umarım ECB’nin teşvik hamlesi piyasaları ikna eder’

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son parasal teşvikinin, piyasaları Avrupa’nın koronavirüs krizinin üstesinden gelmeye kararlı olduğu konusunda ikna etmesini umduğunu söyledi.

19.03.2020Avrupa
Almanya Ekonomi Bakanı: Umarım ECB’nin son teşvik hamlesi piyasaları ikna eder

Almanya Ekonomi Bakanı: Umarım ECB’nin son teşvik hamlesi piyasaları ikna eder

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son parasal teşvikinin, piyasaları Avrupa'nın koronavirüs krizinin üstesinden gelmeye kararlı olduğu konusunda ikna etmesini umduğunu söyledi.

19.03.2020Ekonomi
Hedefteki adam koronavirüse umut oldu

Hedefteki adam koronavirüse umut oldu

Almanya'da kulüp sahipliği konusunda mevcut teamüllere aykırı davrandığı için diğer kulüp taraftarlarının hedefi Hoffenheim'ın sahibi Dietmar Hopp, dünyayı etkisi altına koronavirüs (Covcid 19) aşısı konusunda umut oldu.

19.03.2020Avrupa
Korona, AB ile ABD’yi de birbirine düşürdü

Korona, AB ile ABD’yi de birbirine düşürdü

Son haftalarda dünyanın gündemine iyice yerleşen koronavirüs, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa Birliği (AB) arasında ciddi bir kriz yaşanmasına yol açtı. ABD’nin, İngiltere dışandaki Avrupa ülkelerine sınırlarını kapatması, AB’li politikacıları küplere bindirdi. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu radikal kararına adeta isyan etti. Macron, Trump’ı ‘Avrupa’ya ekonomik savaş’ açmakla suçladı.

18.03.2020Avrupa
Volkswagen’den iki hafta korona molası

Volkswagen’den iki hafta korona molası

Almanya Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, koronavirüs nedeniyle oluşan durumun yıllarca sürmeyeceğini, birkaç ay içinde durumun değişeceğini belirterek halka umut verdi. Küçük işletmelere destek verileceğini söyleyen Altmaier, “Milyar Euro’ya mal olsa bile bu durum geçecektir” dedi.

17.03.2020Avrupa
Almanya kesenin ağzını açtı 500 milyar Euro...

Almanya kesenin ağzını açtı! 500 milyar Euro...

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ekonomik olarak koronavirüs krizinin üstesinden gelmek için önlemler paketini açıkladı. Buna göre hükümet, iflasları ve iş yeri kayıplarını önlemek amacıyla şirketlere devlet bankası KfW üzerinden 500 milyar Euro kredi ayırdı. İlk planda 20 milyar Euro’nun hazır tutulduğunu belirten Maliye Bakanı Scholz, KfW’nin vereceği kredilerde, “Bir üst sınır yok” dedi.

13.03.2020Avrupa
Pizza çetesi yolda

'Pizza çetesi!' yolda

Almanya’da 1980 yılında kurulan ve doğa korunması, barış hareketine destek, nükleer santrallere karşı politikayla 1983 yılındaki genel seçimlerde yüzde 5.6 oranında oy alarak Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu’na giren Yeşiller’e köklü partiler yıllarca ‘öcü’ gözüyle baktı. Özellikle muhafazakar kanat olarak tanınan Hıristiyan Demokrat/ Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) Yeşiller’den hep uzak durdu.

29.02.2020Avrupa
‘Ekoloji ve ekonominin rakip olmadığını göstermeliyiz’

‘Ekoloji ve ekonominin rakip olmadığını göstermeliyiz’

Almanya’nın Brandenburg Eyaleti sınırları içinde elektrikli otomobil üretmek için fabrika kurma kararı alan ABD’li Tesla şirketinin tartışmalarına Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de katıldı: ‘Tesla iklim için önemli anlam taşıyor ve eyalette yapılan en önemli yatırım olacak.”

18.02.2020Avrupa
Elektrikliye 1.8 milyar Euro fon

Elektrikliye 1.8 milyar Euro fon

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, elektrikli otomobillerin satışının teşvikine yönelik tüketicilere ödemek için bu yıl 250 milyon Euro’luk fon ayrıldığını belirtti.

13.02.2020Avrupa
Hassas askeri ihaleler Alman firmalarla sınırlandırılıyor

Hassas askeri ihaleler Alman firmalarla sınırlandırılıyor

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından Alman savunma sanayisinin güçlendirmesine yönelik ve hemen yürürlüğe girecek yeni strateji belgesi yayımlandı. Buna göre, Almanya’nın elektronik savaş teknolojileri ve savaş gemisi gibi hassas silah sistemlerinin ihalelerine sadece Alman şirketleri katılabilecek.

13.02.2020Avrupa
‘Sen istihbaratçısın’ deyip kitabın yayımlanmasına izin vermediler

‘Sen istihbaratçısın’ deyip kitabın yayımlanmasına izin vermediler

Almanya’da Başbakanlık Dairesi, eski Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Gerhard Schindler’in anılarını yazdığı kitabın yayımlamasına izin vermedi.

5.02.2020Avrupa
Gıda ürünlerine zam mı geliyor

Gıda ürünlerine zam mı geliyor?

Almanya’da çiftçilerin tarım ürünlerindeki düşük fiyata karşı hükümete yaptıkları baskı, etkisini gösterdi. Başbakan Angela Merkel pazarın aktörleri arasında ‘adil ticari ilişkiler’ adı altında gıda sanayisi devleriyle bir zirve düzenledi.

3.02.2020Avrupa
Almanya’da batarya üretim fabrikası kuracak

Almanya’da batarya üretim fabrikası kuracak

Opel CEO’su Michael Lohscheller, Almanya’nın Kaiserslautern kentinde elektrikli araçlar için batarya fabrikası kurmayı planladıklarını duyurdu. Kaiserslautern’de kurulacak fabrikanın Almanya’nın en büyük batarya fabrikası olacağını belirten Lohscheller, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

31.01.2020Avrupa
Opel, Almanyada batarya üretim fabrikası kuracak

Opel, Almanya'da batarya üretim fabrikası kuracak

Opel CEO'su Michael Lohscheller, Almanya'nın Kaiserslautern kentinde elektrikli araçlar için batarya fabrikası kurma planladıklarını duyurdu.

31.01.2020Ekonomi
Silah satışlarından elde edilen gelir yüzde 65 arttı

Silah satışlarından elde edilen gelir yüzde 65 arttı

Almanya 2019 yılında yaklaşık 8 milyar Euro’luk silah satışına onay vererek bir rekora imza attı. Bir milyar 770 bin Euro’luk silah alma talebiyle Macaristan ilk sırada yer alırken, rekor seviyedeki artış muhalefet sözcülerini kızdırdı. Silah satışının kontrolünün iyi işlemediğinin göstergesi değerlendirmesi yapılırken, Yeşiller Askeri Politikalar Sözcüsü Katja Keul, yeni bir silah satış yasasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

27.12.2019Avrupa
Almanya işçi alımı hangi meslekler için yapılacak

Almanya işçi alımı hangi meslekler için yapılacak?

Almanya'da işçi alımı hangi meslekler için yapılacak sorusu, son günlerde binlerce kişinin araştırdığı konu olmaya başladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, işçi alımı için AB dışı ülkelerin değerlendirilebileceğini ifade etmişti. Peki, 2020 yılı Almanya işçi alımı hangi meslekler için yapılacak? İşte, Almanya işçi alımı için meslek detayları

19.12.2019Ekonomi
Almanya nitelikli işçi arıyor

Almanya nitelikli işçi arıyor

Almanya Başbakanı Merkel, "Almanya AB dışı ülkelerden de nitelikli işçi almalı." dedi.

17.12.2019Dünya
Almanya yabancı işçi alacak

Almanya yabancı işçi alacak

Başbakan Angela Merkel "Almanya'nın nitelikli elemanlar için diğer ülkelere kıyasla daha çekici koşullar sunması gerekir” dedi.

17.12.2019Ekonomi
Teslanın fabrika kararı Almanyada yankı uyandırdı

Tesla'nın fabrika kararı Almanya'da yankı uyandırdı

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, elektrikli araç üreticisi Tesla'nın ABD dışındaki ikinci fabrikasını Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurma kararına ilişkin, "Elektrikli hareketlilikte ve batarya uzmanlığının geliştirilmesinde bir kilometre taşıdır." ifadesini kullandı.

14.11.2019Teknoloji
Almanya’nın silah ihracatı rekora gidiyor

Almanya’nın silah ihracatı rekora gidiyor

Alman hükümeti bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon Euro değerinde silah ve teçhizat ihracatına onay verdi. Sol Parti Grup Başkan Vekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıt, bu yıl içinde yapılan satışın, 7 milyar 860 milyon Euro değerinde silah ve teçhizat ihracat izninin verildiği 2015 yılı rekoruna ulaştığını ortaya koydu.

13.11.2019Avrupa

Elektrikli otomobile teşvik artıyor

Almanya’da, Başbakan Angela Merkel başkanlığında ‘Elektrikli Otomobil Zirvesi’ düzenlendi. Zirveden çıkan sonuca göre, hükümet, elektrikli otomobil üretimini artırmak amacıyla tükecilerde elektrikli otomobil alımını teşvik edecek, sektörün en önemli sorunlarından biri olan şarj istasyonlarını da ülke geneline yayacak.

5.11.2019Avrupa
Avrupanın bulut ağı 2020de hizmete girecek

Avrupa'nın 'bulut ağı' 2020'de hizmete girecek

Alman hükümeti, Avrupa için bulut ağı kurulma çalışmalarını hızlandırdı. "Gaia X” adı verilen projenin 2020’nin sonunda faaliyete geçmesi ve ilk kullanıcılara hizmet vermesi hedefleniyor.

30.10.2019Teknoloji
Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Almanya Ekonomi Bakanı ölümden döndü: Zirvede düştü, burnu kırıldı

Dortmund’da katıldığı ‘Dijital Zirvede konuşma yaptıktan sonra podyumdan inerken düşen Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, ölümden döndü. Bilincini kaybeden Bakanın burnu kırıldı, vücudunda yırtıklar oluştu. Bakan hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

29.10.2019Avrupa
Zirvede korkutan kaza: Altmaier podyumdan yuvarlandı

Zirvede korkutan kaza: Altmaier podyumdan yuvarlandı

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Dortmund'da katıldığı ‘Dijital Zirve’ toplantısında konuştuktan sonra yerine oturmak üzere podyumdan inerken merdivenlerden yuvarlandı. Vücudunun çeşitli yerlerinde yarıklar oluşan bakan, hemen hastaneye kaldırıldı.

29.10.2019Avrupa
Mohring: ‘Ramelow ile görüşeceğim’

Mohring: ‘Ramelow ile görüşeceğim’

Thüringen seçimlerinin en büyük kaybedeni CDU’da, hükümette yer alıp almama tartışması başladı. CDU’nun liste başı adayı Mike Mohring, düzenlediği basın toplantısında Sol Parti’li Başbakan Bodo Ramelow ile görüşeceğini açıkladı.

28.10.2019Avrupa
Almanyada güvenli bölge çatlağı

Almanya'da güvenli bölge çatlağı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Ankara'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalar Almanya'da tartışmalara neden oldu.

27.10.2019Dünya
Almanyanın 2020 büyüme tahmini düşürüldü

Almanya'nın 2020 büyüme tahmini düşürüldü

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, büyüme rakamının yüzde 1'e indirildiğini açıkladı.

17.10.2019Ekonomi
Almanyadan BAEye silah satışına onay

Almanya'dan BAE'ye silah satışına onay

Alman hükümeti, Birleşik Arap Emirlikleri'ne hava savunma sistemleri için güç jeneratörü satılmasına onay verdi.

4.10.2019Dünya
Almanya sözünü tutmadı: BAE’ye silah satışına onay verdi

Almanya sözünü tutmadı: BAE’ye silah satışına onay verdi

Alman Haber Ajansı dpa’nın haberinde, Başbakan Angela Merkel başkanlığında toplanan Federal Güvenlik Konseyi’nin BAE’ye hava savunma sistemleri için güç jeneratörü satılmasına onay verdiği kaydedildi. Onay işleminin Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in konuya ilişkin Federal Meclis Ekonomi Komisyonu’na gönderdiği yazıyla ortaya çıktığı aktarıldı.

4.10.2019Avrupa
Almanyada Thomas Cook gelişmesi 380 milyon euro destek verilecek

Almanya'da Thomas Cook gelişmesi! 380 milyon euro destek verilecek

Thomas Cook'un Almanya'daki hava yolu iştiraki Condor'a 380 milyon avroluk devlet desteği verilecek.

25.09.2019Ekonomi
Almanya’dan Condor’a 380 milyon Euro’luk destek

Almanya’dan Condor’a 380 milyon Euro’luk destek

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasını açıklanmasının ardından Almanya’da federal hükümet ile Hessen eyalet yönetiminin, şirketin ülkedeki hava yolu iştiraki olan Condor’a 380 milyon Euro’luk destek vereceği bildirildi.

25.09.2019Avrupa
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor Doktor raporu...

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Doktor raporu...

Almanya’da Bakanlar Kurulu, hastalık nedeniyle işe gidemeyen çalışanların, doktor raporunu işverene ve sağlık kasalarına verme yükünü kaldırdı. Artık rapor, doktor tarafından işverene ve çalışanın bağlı bulunduğu sağlık kasasına bilgisayardan direkt gönderilecek.

18.09.2019Avrupa