Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor!

Çocukları kakaolu süt, kakaolu gevrek, kakaolu kek ve pasta gibiher tür kakaolu gıdadan uzak tutun.

Haberin Devamı

Sevgili anne babalar, uzun zamandır çocuk reflüsü ve öksürük ilişkisi üzerine konuşuyoruz. Sizlerden aldığım geri bildirimler çok umut verici. Bunu sizinle de paylaşmak istedim. Birçok anne baba yazılarımda anlattığım, ses kısıklığı, köpek havlaması şeklinde öksürükle seyreden “Krup hastalığı”, iştahsızlık, kusma, ağız kokusu, diş gıcırdatma, hıçkırık, geğirme gibi reflü belirtilerini kendi çocuklarında bulup, öksürükleri önerdiğim “Reflü Diyeti” ile tedavi yoluna gitmiş. Duyduğum cümle hep aynı, “Hocam, ben reflünün öksürük, ateş yapabileceğini hiç bilmezdim. Çocuğuma sizin yazılarınızı okuyup çikolata, kakao vermemeye ve gece yatmadan önce yemek yedirmemeye başladım, hiç başka bir şey yapmaya gerek kalmadan öksürükleri, hastalıkları yarı yarıya azaldı.”

Haberin Devamı

ÇOCUKLARDA REFLÜ ATEŞ NEDENİ

Evet, reflü alerjinin ve virüslerin yaptığı her üst solunum yolu hastalığı belirtisini yapıyor. Çikolata, gofret, cips vb abur cubur ağırlıklı bir beslenme sonrası çocuklarda ateş, öksürük, ses kısıklığı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, balgam görülebiliyor. Birçoğunuz bunu mikrobik enfeksiyona bağlıyor ama çoğu zaman öyle olmuyor. Olay, tamamen mide asidinin burun boğaz yoluna çıkması, o bölgedeki dokulara zarar vermesi ve aynı yanık doku bekleyince nasıl iltihaplanırsa, burun boğaz yolunda da öyle iltihap gelişmesi sonucu oluyor.

KAKAO, BAĞIMLILIK YAPIYOR

Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor

Bu durumda, sorun net. Çocuk midesi reflüye yatkın, alerjik çocuklar reflüye daha da yatkın ve reflü çocuklarda sık tekrarlayan ateşe, öksürüklere, orta kulak iltihaplarına, bronşite, geniz eti büyümesine neden oluyor. Çocuk beslenmesindeki kakao ise içeriğindeki, kahveye yakın düzeyde bulunan kafein sayesinde reflüyü tetikliyor. O zaman çözüm ne? Çözüm, en azından birinci basamak koruyucu önlem olarak, çocukları reflüye neden olan kakaolu süt, kakaolu gevrek, kakaolu fındık ezmesi, kakaolu kek, pasta ve her tür kakaolu gıdadan uzak tutmak. Bu kolay bir şey değil, çünkü kakao bağımlılık yapıyor. Sabırla çocuğun alıştığı kakaolu gıdaların yerine bir alternatif koymak ve onların ağlamalarına ve istemelerine karşı sağlam durmak gerekiyor.

Haberin Devamı

KAKAO YERİNE KEÇİBOYNUZU

Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor

İşte bugün size, dünyada yaygın olarak kakao alternatifi olarak kullanılan “Keçiboynuzu tozu”ndan söz edeceğim. Keçiboynuzu, fasulye ailesinden bir Akdeniz bitkisi. Öğütüldüğünde kahverengi bir toz elde ediliyor ve bu toz birçok tatlı ve hamur işi üretiminde “kakaolu”ya benzer bir görüntü ve tat oluşturuyor. “Carob” olarak da bilinen Keçiboynuzu’nun geçmişi Eski Mısır ve Yunan kültürlerine dayanıyor. Carob yani Keçiboynuzu’nun tohumları o kadar sabit büyüklükte ve ağırlıktaymış ki, eski Mısır ve Yunan’da mücevher alınıp satılırken “Karat” olarak Carob, yani Keçiboynuzu tohumları kullanılıyormuş. Bunun yanı sıra keçiboynuzu yüksek besleyici değeri yüzünden manastırlarda azizlerin tükettiği St John’s Bread adı altında, o günden bugüne gelmiş. Uzun yıllar, özellikle ishal ve öksürükte yardımcı tedavi olarak ve ses sanatçıları tarafından ise sesi berraklaştırdığı gözlenerek, ses açmada kullanılmış.

Haberin Devamı

Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor

İşte keçiboynuzuna ait birkaç özellik:

1- Keçiboynuzu’nun içinde “Kafein” yok. Bu nedenle reflüsü olan çocuklara kakaoluya benzer görüntüde tatlı yapmak için bire bir.
2- Keçiboynuzunda kalsiyum oranı süte oranla 3 kat fazla ve içeriğinde kalsiyum emilimini bozan “Oxalik asit” bulunmuyor. Bu nedenle, kalsiyumun büyük önem taşıdığı büyümekte olan çocuk beslenmesine çok uygun bir besin.
4- Kakaoda yağ oranı yüzde 23 iken Keçiboynuzu’nda yüzde 7, şeker ise Kakao’da yüzde 5 iken, Keçiboynuzu’nda yüzde 45. Diğer bir deyişle yağı az, şekeri yüksek.
5- Keçiboynuzu, yağ oranı az olduğu için kakaonun üçte biri kadar kalori içeriyor. Bu da Keçiboynuzunu yağsız, az kalorili ve tatlılara uygun bir besin haline getiriyor.
6- Keçiboynuzu; bol magnezyum, demir, fosfor, gibi mineraller ve A, B, D vitamini gibi besleyici ve vücudu hastalıklardan koruyan maddeler içeriyor.
7- Bağışıklık sistemini güçlendiren ve az hastalanmayı sağlayan çinko oranı da keçiboynuzunda oldukça yüksek.

Haberin Devamı

Bu durumda sıra geliyor, siz anne babaların mutfağa girip doğanın bu güzel armağanını değerlendirmesine. Ben “Çocuklar ve Alerji” kitabımda bu amaçla pek çok sağlıklı ve reflüye uygun tatlıyı kendim bizzat mutfağa girip hazırlayıp, çocuklarımızın ve sizlerin kullanımına sundum. Aşağıda onlara benzer bir kek tarifi bulacaksınız. Bu tarifi de ben hazırladım. Muhteşem oldu. Tadınca kakaolu pastadan hiç farkı olmadığını anlayacaksınız. Çocuğunuzun önüne koysanız kesinlikle anlamaz. Ama size önerim bu pastayı çocuğunuza kakaolu olarak tanıtmayın. Gerçeği söyleyin. Böylece kakaonun zararlı olduğunu fark etmiş olur. İleride kendisi de bu ayrımı yapabilir.

Haberin Devamı

İşte keçiboynuzlu ıslak cevizli pasta; hafta sonu en kısa sürede yapıp çocuklarınızın ağız tadını daha sağlıklı tatlara alıştırmanız dileğiyle,

Kakaoyu kestim, çocuğum artık ateşlenmiyor

KEÇİBOYNUZLU ISLAK CEVİZLİ PASTA

 • 2 yumurta
 • ¾ su bardağı (150 gr) şeker
 • 1 su bardağı zeytinyağı
 • 4 tepeleme yemek kaşığı keçiboynuzu tozu
 • 1 yemek kaşığı saf keçiboynuzu özü
 • 1 paket vanilya
 • 2 paket kabartma tozu
 • 2 bardak kaynar su
 • 120 gr iri kıyılmış ceviz

ISLATMA SOSU

 • 1 su bardağı sıcak su
 • 3 yemek kaşığı saf keçiboynuzu özü

HAZILANIŞI

 • 2 yumurta ile şekeri beyazlaşana kadar çırpın.
 • İçine keçiboynuzu tozunu, Keçiboynuzu özünü, zeytinyağını, vanilya, kabartma tozu ve cevizi ekleyin. Yeniden çırpın.
 • Daha sonra birer birer, 2 bardak kaynar suyu ekleyin ve yeniden çırpın. En son unu ekleyin. Keki kalıbına boşaltın.
 • 170 derece fırında 35-40 dakika pişirin.(Keki fırından çıkarmadan önce bir bıçak ile pişip pişmediğini kontrol edin. Hamur keke soktuğunuz bıçağa yapışmamalı)
 • Çıkınca yaklaşık 15 dakika keki dışarıda bekletin. Derin bir kaba alın. Üzerine keçiboynuzu özü içeren sıcak suyu bir kaşık yardımı ile kekin üzerinde gezdirerek yavaşça emdirin. Biraz sos kabın dibinde kalabilir. Sonra kek bunu emecektir. Keki ıslak ve sıcak olarak üzerini örterek buzdolabına koyun. En az 12 saat bekletin. Soğuk olarak keserek servis yapın.

NOT: Bu tarifin içeriği, Prof. Dr. Yonca Tabak’a aittir.

Yazarın Tüm Yazıları