Ramazan Bayramı'nda dikkat edilmesi gereken 10 kural

Güncelleme Tarihi:

Ramazan Bayramında dikkat edilmesi gereken 10 kural
Oluşturulma Tarihi: Haziran 21, 2017 10:39

Ramazan ayında oruç tutanların uzun süre aç kalması nedeniyle metabolizma hızının yavaşladığını belirten Diyetisyen Ezgi Mumcu, bayram boyunca dikkat edilmesi gereken 10 kuralı açıkladı.

Haberin Devamı

Ramazan ayında oruç tutan her 4 kişiden 3'ü kilo veriyor ancak bayram tatilinde verilen bu kiloların genellikle geri alınıyor.

HAFTADA 3 GÜN EGZERSİZ YAPILMALI

Düzenli beslenen ve hareket düzeyini normal seviyede tutan bireyler Ramazan ayında normal kilolarını koruyarak ya da kilo vererek bu ayı tamamlayabilmektedir. Bayram ve sonrasında eski yemek düzenine geçişte, metabolizma hızının artması ve sağlıklı yaşam için mutlaka haftada 3 gün düzenli egzersiz yapılması önem kazanmaktadır. Çünkü düzenli egzersizler hem alınan kiloların geri verilmesine, hem de verilen kiloların tekrar geri alınmasına engel olmaktadır. Egzersizler aynı zamanda kan şekeri kontrolünün de sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Ramazan Bayramında dikkat edilmesi gereken 10 kural

Haberin Devamı

SÜTLÜ TATLI YA DA DONDURMAYI TERCİH EDİN

Ramazan bayramı boyunca şerbetli tatlı ve çikolata ikramları nedeniyle zararlı besinlerin tüketimi artacaktır. Şeker ve kalori bakımından yoğun yiyeceklerin yüksek glisemik indeksi nedeniyle kan şekeri kontrolünü sağlamakta zorluklar yaşanmasına neden olur. Ayrıca fazla miktarda çikolata ve tatlı tüketimi mide yanması, bağırsak sistem bozuklukları gibi birçok sağlık problemine de neden olmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar tatlı tüketmemeye özen gösterilmeli, eğer ikram edildiyse porsiyonlarına dikkat edilerek sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Dondurma da hem hafif hem de serinletici bir ikram alternatifi olarak öne çıkmaktadır.

 

Ramazan Bayramında dikkat edilmesi gereken 10 kural
 

BAYRAM BOYUNCA BU 10 KURALA DİKKAT

Bayram süresince 10 kurala uyulduğu takdirde kilo almamak için 10 kurala dikkat çeken Diyetisyen Ezgi Mumcu, bu kuralları şöyle sıraladı:

  1. Sağlıklı bir şekilde tamamladığınız ramazan ayından sonraki ilk günden itibaren kendinize 3 ana, 1-2 ara öğün olmak üzere beslenme planı hazırlayın.
  2. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Öğünlerde az ve iyi çiğneyerek tüketeceğiniz yiyecekler ile mide yükünüzü azaltın.
  3. Kabızlık problemi ile karşılaşmamak için porsiyonlarına dikkat ederek sebze ve meyve tüketimini artırın.
  4. Kızartma ve kavurma yerine; haşlama, ızgara ve fırında pişirilen hafif yemekleri tercih edin.
  5. Ağır hamur tatlılar, şekerler, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin. İkram edilen tatlılardan sütlü ve meyveli olanları tercih edin.
  6. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çaylar ve su tüketmeyi tercih edin.
  7. Ramazan ayında su tüketiminin azalması, vücutta su kaybına neden olur. Ayran, şekersiz limonata, komposto, soğuk bitki çayı veya maden suyu tercih edin.
  8. Diyabet, kalp, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa hastalığınıza göre beslenme programınızı uygulamaya devam edin.
  9. Eğer tatildeyseniz açık büfe yiyeceklerden doğru miktarlarda ve fazla karıştırmadan tüketmeye özen gösterin.
  10. Bayram günlerinde de bol bol hareket etmeye özen gösterin.

[fotogaleri=3153,3408,3319]

BAKMADAN GEÇME!