Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı!

Güncelleme Tarihi:

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 30, 2014 14:00

İşte, beslenmenizde tükettiğiniz esmer ekmeğin 6 faydası…

Haberin Devamı

Diyet yaparken ekmeği hayatımızdan çıkarmanın en büyük yanlışlardan biri olduğunu vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, kilo kontrolü için beyaz ekmek yerine tam tahıllı, ruşeymli veya çavdarlı esmer ekmeklerin tercih edilmesini önerdi ve esmer ekmeğin yararlarını sıraladı.

Diyet yapanlar genellikle ekmek yemekten çekiniyor ancak İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’ya göre, son yıllarda yapılan birçok araştırma bu bilginin doğru olmadığını gösteriyor. Ekmeği tamamen kesmenin en büyük diyet hatası olduğunu belirten Dr. Kaya, “Yemeğin yanında pilav, makarna, börek yerine ekmek tercih edenler daha iyi ve daha nitelikli kilo kaybı sağlıyor” diyor ve esmer ekmeğin 6 faydasını şu şekilde sıralıyor:


1. Zayıflarken çok yardımcıdır. Çiğnemesi beyaz ekmeğe göre daha zordur, çiğneme duygusunu tatmin edeceği için daha az yemeye neden olur.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı

EKMEĞİNİ KENDİ ELLERİYLE YAPMAYI TERCİH EDENLER İÇİN BİRBİRİNDEN LEZZETLİ EKMEK TARİFLERİ BURADA!


2. Esmer ekmek çiğneme sürecinde de leptin hormonu görevini tam yapar. Nöropeptid Y düzeyini azaltır. Bu yolla da iştahı baskılar.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı


3. Posa bakımından zengindir. Posa, mide bağırsak sisteminde şişerek daha çok doygunluk oluşturur. Aynı zamanda bu posa, bağırsakta hacim oluşturduğu için bağırsaklarda süpürge etkisi yapar ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı


4. Esmer ekmeğin içindeki bu posa diğer yiyeceklerin ve kendisinin içerdiği şekerin kana karışmasını yavaşlattığı için daha uzun süre tokluk sağlar. Bu nedenle kişi çabuk acıkmaz.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı


5. Ruşeymli ekmeğin ve tam tahıl ekmeğinin içindeki B gurubu vitaminler özellikle çocuklarda öğrenme ve kavrama fonksiyonunu geliştirir.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı


6. Günlük tuz tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü günlük tükettiğimiz tuzun %32’si ekmekten geliyor. 100 gram ekmek, 1,5 gram tuz içeriyor. Günlük ortalama 4-6 gram arasında tuz tüketmek yeterli vücut için. Fazlasının kemiklerimiz, damarlarımız ve böbreklerimiz için zararlı olduğunu biliyoruz. O nedenle beraberinde ekmek tüketilen öğünlerde mümkünse yemeyi tuzsuz tercih etmek daha doğru olur. Bununla beraber tansiyon, kalp ve damar hastalarının, böbrek hastalarının ekmek yerken dikkatli olması gerekiyor. Mümkünse tuzsuz esmer ekmek seçmeleri daha doğru olur.

Esmer ekmek zayıflamaya yardımcı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!