Baş dönmenizin nedeni yastığınız olabilir

Güncelleme Tarihi:

Baş dönmenizin nedeni yastığınız olabilir
Oluşturulma Tarihi: Aralık 05, 2018 00:01

Çoğumuz sabahları bitkin ve sızılarla uyanmaktan şikâyet ederiz. Hemen ağrı kesicilere sarılmadan evvel uzmanlara kulak verin! Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Faik Üçüncü, “Yanlış yastık tercihi boyun omurgasını bozar. Bu da baş dönmesi, bitkinlik ve gününüzü kâbusa çeviren sızılara yol açar” dedi.

Haberin Devamı

Özellikle kış aylarında soğuk hava ile beraber boyun ve eklem sızıları çoğalır. Havanın da kararmasıyla kendinizi bitkin ve mutsuz sezebilirsiniz. Mışıl mışıl yattığınız halde sabahları neden tatsız uyandığınızı hiç düşündünüz mü? Yanıtı ‘yastığınız’ desek donakalırsınız değil mi! Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Faik Üçüncü, yalnızca yastığınızı değiştirerek güne nasıl mutlu başlayacağınızı anlattı.

YANLIŞ YASTIK SEÇİMİ BOYUN FITIĞI YAPIYOR

Hayatımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz. Bu sebeple iyi bir uyku yatmak son derece ehemmiyetli. Sabahları dinamik uyanmazsak gün boyu bitkin ve tedirgin oluruz. Kendimizi iyi sezmemiz için uyku pozisyonu, yatak ve yastığımızı iyi seçmeliyiz. Özellikle yanlış yastık tercihi boyun omurgasının natürel pozisyonunu bozacağı için boyun, baş sızısı, baş dönmesi, bitkinlik gibi şikâyetlere yol açabilir. Boyun adalelerinde oluşan kronik spazm miyofasyal sızı belirtiyi bedenin belirli bir yerini yakalayan sızı, boyun omurgasında servikal omurga biçim bozuklukları ve boyun fıtığı gibi hastalıklarının yaradılışını tetikleyebilir. Çene, boğaz, diş, kalp orijinli rahatsızlıklar da boyun sızısına neden olabilir.

Haberin Devamı

Baş dönmenizin nedeni yastığınız olabilir

YATIŞ POZİSYONUNUZA GÖRE YASTIK SEÇİLMELİ

Yastık tercihi, yatış pozisyonuna göre yapılmalıdır. İnsanların yüzde 80’i yan uyuyuşu seçim eder. Bu şahısların yan uyuyuşta omuz yüksekliğine göre yastık tercihi yapılmalıdır. Emel boyun omurgasını nötral pozisyonda yakalamak olmalıdır. Yan uyuyan insanlar orta veya yüksek yastıkları seçim etmelidirler. Sırt üstü uyuyanlar orta sertlikte, pespaye ve orta yükseklikte yastıkları seçim edebilirler.

BUNLARA DİKKAT

• Kitap okurken, TV, PC kullanırken dik oturulmalı, göz seviyesine göre ayarlanmalı.

• İnsanlarla başımızı sağa sola çevirerek değil, karşımızda olacakları pozisyonda konuşmalıyız. Fazla derecede kafamızı sallamamalıyız.

• Masa başında kalıyorsak yarım saatte bir ara verip boyun ve sırt adaleleri için kuvvetlendirme ve germe egzersizleri yapmalıyız.

Haberin Devamı

• Öte yandan ‘adale romatizması’ diye ifade ettiğimiz fibromiyalji, kireçlenme ve yerel adale spazmlarında kaplıca bereketli olabilir. Ancak cerahatli romatizma romatoid artrit, ankilozan spondilit, gut gibi geniş bir grup romatizmal hastalıklarda ise hastalığı tutuşturmaktadır. Bu sebepten doktora danışmadan kaplıcalara gidilmemelidir.

• Zinde bir beyin için sıhhatli bir boyuna gereksinimimiz olduğunu unutmayalım. Her gün kumpaslı egzersiz yapalım.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!