Adeta doğal bir şifa deposu

Güncelleme Tarihi:

Adeta doğal bir şifa deposu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 18, 2013 00:00

Romatizmadan soğuk algınlığına kadar birçok hastalığa çare oluyor.

Haberin Devamı

Mide rahatsızlıklarından migrene, romatizmadan soğuk algınlığına kadar birçok hastalığa karşı kullanılan zencefilin çok fazla yararı mevcut. İşte bu yararları Türk Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi) Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik anlattı.

Yemeklerde baharat olarak kullanılan zencefil aynı zamanda çay olarak da tüketiliyor. Deniz-araç tutmasına, kusmalara, mide ağrılarına, öksürüğe, çeşitli hastalıklara (grip, nezle soğuk algınlığı), romatizma ağrılarına, kalp çarpıntılarına karşı kullanılır.

Bulantı ve kusmayı gideriyor

Zencefilin bilimsel araştırmalar sonucu kabul edilen yararlı etkilerinden en önemlisi, bulantı ve kusmaya karşı olanıdır. Bu yüzden deniz ve vasıta tutmasını, hamilelerdeki ve kemoterapi sırasındaki bulantıyı önlemek için kullanılabileceği kabul edilir. Bu amaçla hazırlanmış bitkisel ilaçları da piyasada bulunmaktadır. Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da önemli sonuçlar elde edilmiştir. Enflamasyon giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi, bu kullanılışları destekleyen bulgulardır.

Kullanım önerileri

Yemeklerde ısının etkisi ile yararlı etkileri sağlayan maddelerin yapısı değişmekte veya bazı maddeler uçucu hale geçmektedir. Bu yüzden yemeklerde zencefili sadece lezzet için kullanın. Dilerseniz çayını yapabilir veya marketlerde bulunan poşet çayları alarak kullanabilirsiniz. Hamileler ve safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!