Prof. Dr. Erkan Soylu, rinoplastide sonucu etkileyen faktörleri anlattı

Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Erkan Soylu, rinoplastide sonucu etkileyen faktörleri anlattı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 03, 2023 12:09

Rinoplasti ameliyatı, hastaların yüzlerine uygun ve daha estetik bir burun elde etmeyi hedefleyen bir cerrahi müdahaledir. Prof. Dr. Erkan Soylu, rinoplastide sonucu etkileyen faktörleri ve etkilerini açıklarken önemli bilgiler sunuyor.

Prof. Dr. Erkan Soylu, rinoplasti ameliyatı sonucu etkileyen faktörleri 8 maddede sıralıyor. Prof. Dr. Erkan Soylu'nun belirttiği bu faktörler: Cilt faktörü, alın ve yanakların çok küçük ve düz olması, yüz asimetrisi, ileri düzeyde deformiteler, iyileşme performansı, geçirilen ameliyat sayısı ve sigara kullanımı başlıklarından oluşuyor.

Cilt faktörü: Rinoplastide arzu edilen cilt normal cilttir. Normal cilt ameliyat sonrası ufak tefek pürüzleri kapatabilecek kadar kalın, buruna verilen güzel şekli tam yansıtabilecek kadar ince olmalıdır. Kalın cilt iyi bir kamuflajdır fakat buruna verilen güzelliği tam olarak yansıtmayabilir. İnce cilt ise yapılan güzellikleri de ufak tefek pürüzleri de tümüyle yansıtacak kadar transparandır.

Alın ve yanakların çok küçük ve düz olması: Bu durum gerçekten bir şanssızlıktır. Bu hastalarda alından burna ahenkli ve kavisli bir geçiş elde etmek zordur. Daha iyi sonuçlar elde edilse de kendisini gösteren mükemmel sonuçlar elde edilemez.

Yüz asimetrisi: Bütün insanlarda az veya çok yüz asimetrisi vardır. Ancak bazı hastalarda bu çok belirgindir. Örneğin yüzün bir tarafı daha küçük ve geride olduğunda burun da o tarafa doğru meyleder. Bu hastalarda daha düzgün burunlar elde edilebilse de cetvelle çizilmiş gibi dümdüz sonuçlar elde edilemez.

İleri düzeyde deformiteler: Fonksiyonel ve estetik olarak ileri düzeyde deformitesi olan hastalarda elde edilen değişim mükemmel olabilir ancak kusursuz sonuca ulaşılamayabilir. Bazen de yeterli düzeltme için iki aşama gerekebilir.

İyileşme performansı: Altta yatan diyabet, immün yetmezlik gibi hastalıkları olanlarda iyileşme diğer hastalara göre daha sorunlu olma eğilimindedir. Esasen her hastada iyileşme performansı birbirinden farklıdır.

Geçirilen ameliyat sayısı: Burundan geçirilmiş ameliyat sayısı arttıkça sorun yaşama ihtimali artacaktır. Ben ameliyattan sonra nefesi tamamen düzelmiş ve görüntüsü de daha iyi olmuş hastaların revizyon ameliyatı istemelerini önermiyorum. Defalarca açılıp kapatılan cilt ve kıkırdak yapılarının ameliyat sayısı arttıkça kalitesi bozulur ve başarılı sonuç alma ihtimali düşer.

Sigara kullanımı: Sigara, maalesef insan ırkının başına gelmiş en büyük felaketlerden biridir. Tepeden tırnağa her şey için zararlı olduğu gibi iyileşme performansını da olumsuz etkiler. Sigara içen hastalarda enfeksiyon ve cilt beslenmesi ile ilgili sorunlarla daha sık karşılaşılmaktadır. Hastalarımızın mümkün mertebe sigarayı bırakması, en azından ameliyattan bir ay öncesi ve sonrasına kadar iki ay boyunca içmemesi uygun olur.

Negatif kişilik yapısı: Hayata ve olaylara olumlu ve pozitif yaklaşım bütün hayatımızı kolaylaştırdığı gibi ameliyat sonrası iyileşme sürecini de olumlu etkiler. Negatif yaklaşım ise tam tersi etki gösterir.

Prof. Dr. Erkan Soylu, rinoplasti ameliyatının sonucunu etkileyen faktörler hakkında bilgilendiriyor. Bununla birlikte, her bireyin anatomik özellikleri ve iyileşme süreci farklıdır, bu nedenle her ameliyatın sonucu da kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat öncesinde doktorla detaylı bir şekilde konuşmak, beklentileri açıkça ifade etmek ve kişisel sağlık durumu hakkında bilgilendirmek önemlidir.

İlandır 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!