"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Fenerbahçe 'kozu' Özdemir'i kendi elektrik şirketinden koparır mı

BURSA’daki üretime ara veren BİS Enerji’nin iştiraki Bisen Elektrik Satış A.Ş., perakende elektrik pazarında payını artırma çabasıyla Fenerbahçe Kulübü’nün kapısını çaldı:

- “Serbest tüketici” sınıfına giren Bursaspor taraftarlarına indirimli elektrik projemiz var. Aynı kampanyayı Fenerbahçe ile yapmak isteriz.

Fenerbahçe yönetimi teklifi inceleyip kabul etti. Bisen Elektrik Satış, GSM şirketlerinin toplu mesaj hizmetiyle 300 bin Fenerbahçe taraftarına sms gönderdi:

- Kulüp üyelerine indirimli elektrik öneriyoruz.
Bisen Elektrik Satış, taraftara kulübün kuruluş yılına denk gelen bir rakamı fiyat olarak belirlemişti. Mesaj Fenerbahçe Kulübü’nde 17 yıl Başkanvekilliği görevinde bulunan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in cep telefonuna da ulaştı.

Özdemir, mesajı Cengiz ve Kolin gruplarıyla ortak olduğu CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. CEO’su İbrahim Gümüşlü’ye gösterdi:

- Bu mesaj nedir?

- Rakiplerimizden Bisen’in yaptığı kampanya.

Bu bilgiyi Bisen Elektrik Satış CEO’su Mesut Alparslan ve Genel Müdür Yardımcısı Arif Akşam’dan öğrendim. Gümüşlü, Akşam’a mesaj göndermişti:

- Fenerbahçe taraftarına dönük mesajınız Nihat Bey’e de ulaşmış.

Alparslan araya girdi:

- Nihat Bey, rakip şirketin ortağı da olsa Fenerbahçe’nin önde gelen bir taraftarı. Mesajın kendisine gitmesi çok doğal.

Konuyu CLK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış Kurumsal İletişim Müdürü Ünsal Ereke’ye sordum, şu yanıtı aldım:

- O mesaj Nihat Bey’e ulaştı. Genel Müdürümüz, kendisine konuyla ilgili kısa bir not sundu.

Bu örnek, elektrikte perakende şirketleri arasındaki kapışmayı gösteriyor. Ancak, “serbest tüketici” sınırı henüz ayda 125, yılda 3 bin 600 kilovatın altına indirilmediği için, vatandaşın çoğu bu yarışın sağladığı indirimden yararlanamıyor.

Şu anda yıllık elektrik tüketimi 3 bin 600 kilovatı geçen 4.5 milyon abone, “serbest tüketici” hakkından yararlanıp, isterse hizmet aldığı perakende şirketini değiştirebiliyor.

Şimdilik 2 milyon abone bu haktan yararlanıyor. Onlara sağlanan indirim yılda 2 milyar lirayı buluyor.

Elektrik aldığı şirketi seçme hakkına sahip tüketiciye mevcut abone olduğu kurum da indirim yapabiliyor.

İndirimli elektrik fırsatını yakaladıysanız 202 şirket arasından seçiminizi yapın...


İRAN'DA LİDER OLDUK
KANDİLLİ Kulübü Başkanı Onur Soysal aradı:

- Ramsey’in vefat eden CEO’su Hüseyin Doğan’ı anma toplantımız var.

Buluşma mekanında katılanlara göz gezdirdim: Abdullah Kiğılı, Mustafa Taviloğlu, Mehmet Büyükekşi, Hüsamettin Kavi, Fuat Tosyalı, İbrahim Çağlar, Ahmet Akbalık, Vahap Küçük, Abdurrahman Gürsoy, Mehmet Ziylan, Tahsin Öztiryaki, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Ekrem Akyiğit, Sami Kariyo, Yılmaz Yılmaz, Erkan Aydın, Ömer Faruk Çelik, Ahmet Çelik, Ramazan Kaya, Remzi Gür, Aziz Torun, Zafer Yıldırım, Oğuz Satıcı, Coşkun Bayraktar, Ethem Sancak, Haydar Sancak, Nail Olpak, Hasan Hüseyin Yavuz, Ayhan Erdoğan, Abdullah Kavukçu, Vedat Aşçı...

Kur’an-ı Kerim, Hüseyin Doğan belgeseli ve dua sonrası sohbette LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’ten dış yatırımlarını dinledim:

- Yakında Endonezya’da mağaza açacağız. Hindistan için görüşüyoruz. İran’da 1.5-2 yılda hazır giyim perakendesinin bir numarası olduk.

- İran’da kaç mağaza var? Cironuz ne kadar?

- 12-13 mağaza oldu. Yakında 20’ye çıkar. Bu yıl ciro 100 milyon doları bulur.


NEW MEKSİCO'DA 10 MİLYON DOLARLIK DESTEK ALDIK
İSTANBUL Tahkim Merkezi (İSTAC) Başkanı Prof. Ziya Akıncı’nın düzenlediği buluşmada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcısı Halim Mete, Yönetim Kurulu Üyeleri Çamur Ali Kopuz, Cengiz Günay, Bülent Karakuş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu’yla birlikteyiz.

TOBB adına İSTAC Yönetim Kurulu Üyesi olan Müjdat Keçeci’ye şirketi Er-Bakır’ın ABD’nin New Meksico eyaletindeki yatırımını sordum:

- 70-80 milyon dolarlık yatırımla New Meksico’da yüksek katma değerli ürünleri üretiyoruz. Nasa ve otomotiv şirketleri o ürünlerimizi kullanıyor. Memnunuz.

- Yatırım için teşvik aldınız mı?

- Sağlanan teşvikler 8-10 milyon doları buluyor.

“Süper güç” olmak ABD’yi yatırım teşviklerinden alıkoymuyor...

X