"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

Yol haritasının parametreleri

24 Mayıs 2017

Bugün MYK’nın açıklanması bekleniyor. Ama kabine değişikliğinin yapılması da sürpriz olarak karşılanmamalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir an önce değişiklikleri yapıp, hızla işe koyulmak istiyor. Ama önce MYK sonra kabine formülü konuşuluyor. Bu durumda Bakanlar Kurulu değişikliğinin cuma gününe kalma ihtimali var.

Bakanlar Kurulu’yla ilgili olarak şöyle bir denklemden söz ediliyor. Eğer kasım ayından sonra erken seçim düşünülüyorsa kabinede köklü değişiklikler beklenmiyor. Ama 2019’a kadar gidecek bir Bakanlar Kurulu düşünülüyorsa, köklü değişiklikler olacak. Bu sayının da 7-8’in altına düşmeyeceği söyleniyor.

Bir yandan da gözler, yeni yol haritasına çevrildi. Erdoğan, 2019’a kadar yeni bir hikâye yazmak istiyor.

Demokratikleşme ve ekonomi ayakları üzerine oturacak olan, yol haritasının bazı parametreleri belli olmaya başladı.

Yazının devamı...

Kaç bakan değişecek

23 Mayıs 2017

Önce AK Parti’nin başına geçti. Şimdi partinin vitrinini düzenliyor.

İkinci sırada ise Bakanlar Kurulu var.

Onu yerel yönetimlerdeki değişiklikler izleyecek.

Teşkilatlardaki değişiklikler ise kongre sürecine girilmesi nedeniyle kendi doğal mecrası içinde gerçekleşecek.

Tarih 18 Nisan Salı günü.

Anayasa referandumunun üzerinden 48 saat geçmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağında bir diyalog yaşanıyor.

- Tebrik ederim. Büyük bir değişimi gerçekleştirdiniz.

Yazının devamı...

Erdoğan’ın kafasındaki takvim

22 Mayıs 2017

998 gün sonra AK Parti Genel Başkanlığı’na tekrar döndü.

15 yıllık iktidarı boyunca AK Parti hem kendini dönüştürdü ve geliştirdi hem de Türkiye’yi değiştirdi. Erdoğan, Demirel ve Özal’ın yapmayı hayal edip yapamadığını başardı, partisinin başına geçti.

AK Parti, Özal sonrası ANAP’ın, Demirel sonrası DYP’nin yaşadığı “Fetret Dönemi”ni yaşamadıysa burada Erdoğan’ın liderliğinin payı büyük oldu. Siyasi yasakların kaldırılmasının ardından Demirel’in, Ecevit’in, Erbakan’ın partilerine dönüş kongrelerini izlemiştim. Lider farklı oluyor. O zaman da kalabalık ve coşkulu kongreler yapılmış, duygusal anlar yaşanmıştı. Erdoğan’ın yeniden dönüş kongresi de kalabalıktı, kavuşmanın heyecanı yaşanıyordu ama duygusal değil, coşkuluydu. Demirel, yasakları kalkıp başbakan olduğunda ilk sözü, “Nerede kalmıştık” olmuştu. Erdoğan da konuşmasına, “Nerede kalmıştık” diye başladı. Sözlerini, “Allah’ım zor olan işleri kolaylaştır ve hayırla neticelendir” anlamında “Rabbi Yessir” duasını okuyarak tamamladı.

Erdoğan, 27 Ağustos 2014 günü partisine veda ederken, “Bu bir hatime değil, Fatiha” demişti. 3 yıl aradan sonra çıktığı kürsüde, Fatiha suresini okurken duygusaldı, bir ara gözleri doldu.

AK PARTİ’YE EV ÖDEVİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında çok önemli mesajlar verdi. Kongre yoğunluğu içinde hak ettiği kadar tartışılmadı ama Erdoğan’ın, “Kimse kendini ötekileştirilmiş olarak görmesin” sözleri kucaklayıcıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında önemli bir mesaj da AK Partililere:

1-

Yazının devamı...

Erdoğan-Trump görüşmesinin satır arası

18 Mayıs 2017

Türkiye ile ABD ilişkilerinin nokta veya virgüle sığmayacağı görüldü.

Önce iki liderin vücut diline ilişkin gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güveni yansıtan kırmızı bir kravat takmıştı. Kırmızı aynı zamanda Cumhuriyetçilerin rengi. Trump seçim kampanyasında ve Obama ile yaptıkları devir teslim sırasında kırmızı renk kravatı tercih etmişti. Erdoğan, bu tercihi ile bir jest yaptı. Aynı jesti ortak açıklama sırasında Trump’ın seçim zaferine iki kez vurgu yapmak suretiyle gerçekleştirdi. O sırada Trump’ın yüzünde coşkulu bir mutluluk oluştu.

Beyaz Saray kapısında Erdoğan, ilk kez yüz yüze görüştüğü Trump’a karşı ölçülü bir yakınlık içinde olmayı tercih etmişti. Trump, Erdoğan’ı kapıda karşılamak suretiyle, “Gergin geçmesi beklenen” görüşme öncesinde jest yaptı.

Yazının devamı...

Normalleşme ve OHAL için kritik tarih

17 Mayıs 2017

Referandumda millet, sandıkta çok önemli mesajlar verdi. Kürt oyları ise adeta kişiye özel yazılmış bir mektup gibiydi. Bugün bölgedeki sonuçlar üzerine yapılan değerlendirmeleri ve ileriye dönük olarak belirlenmiş olan bir tarihi paylaşmak istiyorum.

1- Kürtler geleceklerini Türkiye’nin içinde aradıklarını bir kez daha ortaya koydular. Araştırmalarda, bölgenin geleceğini Türkiye’de aradığına ilişkin oranlar yüzde 85’in altına düşmüyor.

2-  Bölge halkı hendek ve barikatlardan PKK’yı sorumlu tutuyor. Kandil’in peşine takılması nedeniyle HDP ile arasına mesafe koydu. Ama halk tam olarak devlete yüzünü dönmedi.

3- Referandum sonuçları Kürt sorununun çözümü konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini güçlendirdi. Çözüm süreci yanlışlarına rağmen yararlı oldu. Devlet, Kürt sorununun sivil yöntemlerle çözümü yönündeki iradesini gösterdi. Ama örgüt barikat ve hendekler kurarak çözümü sabote etti.

4- Bölge halkı terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesini istiyor. Terörle mücadeledeki kararlılık oy artışında etken oldu. Kırsal kesimle şehir arasındaki örgütsel irtibatın kesilmesi etkili oldu. Bölgede ilk kez, oy kullanmayanların yerine başkaları oy kullanamadı.

5- Şehir savaşları sırasında yıkılan, tahrip olan yerleşim yerlerinin yeniden inşası, gençlerin istihdamına yönelik çabalar ve cazibe merkezleri projeleri yararlı oldu. Bölge ekonomik yatırımları bekliyor.

6- HDP’nin güçlü olduğu yerlerde oyları azalmasına rağmen gücünü korudu. Böylece bölgede bir kimlik ifade edildi. Bölge, HDP’yi hâlâ kendi kimliğinin bir ifadesi olarak görüyor.

ÖCALAN NASIL DEĞERLENDİRİYOR

Yazının devamı...

Erdoğan ile Trump restleşir mi?

16 Mayıs 2017

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bir yanında Rusya Devlet Başkanı Putin diğer yanında Erdoğan vardı...

Erdoğan’ın ayrıca Türkiye’den hareket ederken, Başkan Trump’la yapacağı görüşmenin bir milat olacağını belirterek, “Bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil, nokta mesabesinde olacaktır” demişti. Peki bu çıkıştan sonra Türkiye’nin talepleri dikkate alınmazsa ABD ile ipler kopacak mı?

Obama ile yaşanan olumsuzluklar nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump’la iyi ilişkiler kurma çabasında. “Şu anda Amerika hâlâ bir geçiş sürecini yaşamakta. Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekiyor” sözleri bu hassasiyeti yansıtıyor. Ancak Trump’ın YPG’ye silah yardımını onaylaması ilişkileri zehirleyici bir etki yaptı. Üstüne üstlük YPG’ye verilen silahların geri alınmayacağı yönündeki açıklama ile Erdoğan-Trump görüşmesi sabote edilmeye çalışıldı. Pentagon’un bu tavrı, DAEŞ’la mücadele bittikten sonra da ABD’nin YPG ile çalışmaya devam edeceği şeklinde değerlendirildi. Erdoğan, Pentagon’un restini gördü. Reste restle karşılık verdi. “Eğer stratejik müttefiksek, ittifak içinde karar almamız lazım. İttifaka gölge düşecekse başımızın çaresine bakmamız lazım” dedi.

Erdoğan’ın bu çıkışı, İsmet Paşa’nın ünlü, “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye onun içinde yerini alır” sözünü hatırlattı. Erdoğan, Türkiye’nin yeni kararlar arifesinde olduğu mesajını verdi.

Türk-Amerikan ilişkilerinde ciddi bir krizle karşı karşıyayız. O nedenle Erdoğan, Beyaz Saray’a adım atmadan önce elini güçlendirecek hamleler yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin’le, 11 gün içinde iki kez bir araya geldi. Çin Devlet Başkanı Şi ile görüştü. ABD’ye karşı alternatif bir denge oluşturdu. Suriye söz konusu olunca bir süredir sadece ABD ile yapılacak müzakerelerle hareket edilmiyor. Çünkü bölgede dengeyi tek başına ABD sağlamıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başkan Trump’la yapacağı görüşme YPG’ye silah yardımının gölgesi altında gerçekleşecek.

ABD’NİN ÖNERİLERİ

Bununla birlikte

Yazının devamı...

Yol haritası mı olacak yoksa yeni eksen mi

15 Mayıs 2017

Böylece başkanlık sistemine ilk adımımızı atmış olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Mayıs’tan yıl sonuna kadar olan dönemi değişim süreci olarak görüyor.

1- AK Parti’de değişim. Parti vitrini 2019 seçimlerine göre yeniden yapılandırılacak.

2- Hükümette değişim. Kabine, başta ekonomi, kalkınma ve uluslararası ilişkilerin tanzimi olmak üzere Türkiye’yi 2019 seçimlerine taşıyacak.

3- AK Parti’yi aşağıya çeken değil, hizmet üreten yerel yönetimler.

4- AK Parti teşkilatlarında heyecanını kaybedenler gidecek, sahada çalışacak heyecanlı kadrolar gelecek.

Ama değişim sürecinin bir de Türkiye’ye bakan yüzü var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti kongresinden sonra ‘yol haritası’ açıklayacak. Yol haritasının ekonomi, dış politika ve içe dönük normalleşme ve reformlar gibi sütunlar üzerine oturması bekleniyor. Erdoğan,yol haritasının ilk ipuçlarını kongre konuşmasında verecek. Ama asıl çalışmayı kongreden sonra oluşturulacak bir ekip yapacak. Erdoğan’ın açıklayacağı yol haritasına ilişkin AK Parti cephesinde değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Onları paylaşmak istiyorum

 

Yazının devamı...

2. Erdoğan döneminin kodları

11 Mayıs 2017

AK Parti Erdoğan’ın geri dönüşünü bir şölen havasında kutlamaya hazırlanıyor. Aynı zamanda 2. Erdoğan dönemine güçlü bir başlangıç yapmayı hedefliyor. Bunun için teşkilatlardan 1500 otobüsle partililerin Ankara’ya getirilmesi planlanıyor. Böylece 21 Mayıs kongresinin 100-150 bin kişinin izlediği, içeriye ve dışarıya mesaj veren bir platforma dönüşmesi amaçlanıyor.

KONGRE SÜRPRİZLERİ

21 Mayıs’taki kongre için farklı bir konsept düşünülüyor. Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kongre salonunun girişinde protokolün değil, 81 vilayeti temsilen gençlerin karşılaması gibi. Erdoğan’ın kürsüye 7 coğrafi bölgeyi temsilen, folklorik kıyafetli 7 çocuğun eşliğinde çıkması düşünülüyor.

Böylece tüm renkleri ile Türkiye’yle birlikteyiz mesajı verilecek. AK Parti’nin en başarılı seçim şarkılarından olan ve Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü vurgulayan “Yazımız bir, kışımız bir, aynı dağın yeliyiz biz” şarkısının çalması bekleniyor. Şarkının nakarat bölümü de Erdoğan’ın dönüşüne uygun düşüyor. “Haydi bi daha, bi daha, bi daha...”

Kongre için yeni bir parça bestelenir mi, orasını bilemiyorum ama salonun favori parçası Uğur Işılak’ın seslendirdiği Erdoğan’a göre uyarlanan “Dombıra” olacağı kesin.

21 Mayıs kongresinde daha öncekilere göre iki farklı davetli grubunun olması düşünülüyor. Biri 15 Temmuz şehitlerinin aileleri olacak. Diğeri ise hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’ye üyelik töreninde, Kars’ta “çat kapı ziyaret” ettiği iki aileden söz etmiş ve AK Partililere, “çat kapı siyaset”i hedef olarak göstermişti. Erdoğan’ın siyasi yaşamında bu tür çat kapı ziyaret örnekleri çok fazla. Bunların arasında durumu müsait olanların davet edilmesi planlanıyor.

Kongrenin coşkusu ve müziğinden daha önemlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği mesajlar olacak. Çünkü 21 Mayıs’ta sadece Erdoğan’ın yeniden dönüşü için bir kongre düzenlenmiyor. Cumhurbaşkanının parti genel başkanı olduğu, Türkiye’nin başkanlık sistemine ayak attığı yeni bir döneme geçiliyor. Yüzde 51-49 dengesinin oluştuğu yeni bir Türkiye var. AK Parti’nin kendini yeniden kodlaması gerekiyor.

MANİFESTO GİBİ BİR KONUŞMA

Yazının devamı...