"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

Kedicikler itirafçı oluyor

1 Ağustos 2018

Hatırlarsanız 15 Temmuz gecesi darbeyi Akıncı Üssü’nden yöneten FETÖ’nün TSK imamlarından Kemal Batmaz da Akıncı Üs Komutanı’nın kendisine selam durduğu görüntüler izletilince, kendisini inkâr etmiş, “O ben değilim” demişti. 15 Temmuz gecesi Meclis’i bombalayan FETÖ’cü pilot da kendini tanıyamamıştı.

İstanbul polisinin başarılı operasyonuyla kıskıvrak yakalanıp cezaevine konulan Adnan Oktar grubuyla ilgili iddianame hazırlanıyor. Devletin kararlılığını görünce ailelere güven geldi. Devlet, devletliğini yapınca etrafa korku salan Adnan Oktar grubu sindi. Adnan Oktar mağdurları harekete geçti. İstanbul Adliyesi’ne suç duyuruları yapılıyor, aileler savcılığa müracaat ederek bilgi paylaşıyor. Ama asıl daha önemlisi, Adnan Oktar’ın kedicikleri arasında çözülmelerin başladığı söyleniyor. Daha önce burnundan kıl aldırmayan, tehdit dolu bir dil kullanan kediciklerin arasından itirafta bulunmak için müracaat edenler olduğu söyleniyor. Kedicikler deyip geçmeyin, sistem onların üzerinden dönüyor. İddianame ortaya çıkıp pabucun pahalı olduğunu görünce şantajcı bu yapı hakkında bilgi vermeye başlayacaklar.

Seks şantajı üzerine kurulu bu yapının dijital arşivi ele geçirilmiş durumda. “Ahlaksız” bu çete hakkında devletin tepesinde tam bir kararlılık söz konusu. 1999 yılında İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın zamanında yapılan operasyondan kurtulmuşlardı. Ancak Türkiye o Türkiye değil, Ankara o Ankara değil.

Tam bir kararlılık söz konusu.

 

ATATÜRKÇÜYÜZ SAVUNMASI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 31 Ocak 2018 tarihinde Adnan Oktar grubu hakkında en kararlı çıkışı yaparak, İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor, dini birtakım referanslar ve orada dansöz oynatıyorsun böyle bir şey olabilir mi? Tamamen akli dengesi herhalde bozulmuş” demişti. Adnan Oktar’ın, Diyanet İşleri Başkanı’na, seviyesiz bir dille saldırırken, diğer yandan da bir operasyon ihtimaline karşı önlem aldığı ortaya çıktı. Adnan Oktar’ın avukatları kediciklere, bacılara ve imam bacılar ile yönetici konumundakilere nasıl savunma yapacaklarını öğretmişler. İfadelerinde, cemaat oldukları yönündeki iddiaları reddedip kendilerini “arkadaş grubu” olarak göstermişler. Ama özellikle, “Atatürkçü” olduklarını kayıtlara geçirmişler.

Ancak bu kez İstanbul polisinin fendi

Yazının devamı...

Muhalefette kaos yaşanırken AK Parti’de ne oluyor?

31 Temmuz 2018

Meral Akşener, partisine döndü, CHP’de imza süreci tamamlandı.

Ancak iki partideki tartışmalar sonuçlandırılmış değil.

İYİ Parti, 12 Ağustos’ta olağanüstü kurultaya gidiyor. Akşener, tek aday olarak gireceği kongreden güç tazeleyerek çıkacak.

İYİ Parti demek Meral Akşener demek. Akşener’in dönüşüyle birlikte parti dağılmaktan kurtuldu. Yeni bir istifa söz konusu olmazsa İYİ Parti, yerel seçimlere Meral Akşener’in başkanlığında girecek.

Ancak 24 Haziran’dan bu yana iki kez istifa eden Akşener’in, üçüncü istifayı ne zaman vereceği ise belli değil.

Kriz şimdilik atlatılmış durumda ama İYİ Parti çok önemli gelişmelere gebe.

CHP’DE TARTIŞMA SÜRÜYOR

CHP ise

Yazının devamı...

CHP’yle ilgili mahkeme kararı

30 Temmuz 2018

Böylece olağanüstü kurultay açısından artık günler değil, saatler sayılı. CHP tüzüğüne göre 634 artı bir delegenin imzasıyla olağanüstü kurultay toplanacak. Yoksa yapılmayacak. Muhaliflerin sunduğu imzalar incelenecek, ölüm, istifa ya da tedbir nedeniyle geçersiz olanlar ya da  mükerrerler tespit edilecek. Ondan sonra olağanüstü kurultay için gerekli imzanın bulunup bulunmadığı açıklanacak. Ama asıl yarından itibaren hukuki sürecin içine girilecek.

Şimdi sıra geldi 10 puanlık uzmanlık sorusuna. Muhalifler tarafından imzalar teslim edildikten sonra Genel Merkez tarafından geri çektirmek için baskı yapılır mı? Yapsalar da imzaların bir kısmı geri çekilse de  hukuki olarak geçerli sayılmıyor.

Çünkü  bu konuda  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay 2. ve 9. Hukuk Dairesi ile Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş kararlar var. Bunlar hukuken CHP Genel Merkezi’nin elini, kolunu bağlıyor.

ANAYASA MAHKEMESİ OLMAZ DİYORAnayasa Mahkemesi’nin kararı, CHP’lilerin yine bir olağanüstü kurultay talebiyle alınmış. 348 delege olağanüstü kongre toplanması için 6 -21 Haziran 2004 tarihleri arasında topladıkları imzaları CHP Genel Merkezi’ne sunuyor. Bunlardan 14’ü istifa, ihraç veya tedbir gibi hukuki nedenlerle geçerli sayılmıyor. Anayasa Mahkemesi’nin incelemesine neden olan ise toplu olarak 78 delegenin imzasını geri çekmesi. Anayasa Mahkemesi bu 78 delegeden 11’inin 21 Haziran’dan önce  dilekçelerini geri aldıklarını tespit ediyor ve geçerli sayıyor. Diğer 67 delegenin ise dilekçeler genel merkeze sunulduktan sonra geri çektiğini tespit ederek geçersiz sayıyor. Anayasa Mahkemesi’nin 05.07.2005 tarihli kararında, ”Toplu karar biçimindeki irade beyanıyla oluşan olağanüstü kongre çağrısı hukuki sonuç doğurucu olup, bu sonuç hem kendilerini  hem de parti yönetimini bağlayıcı  niteliktedir. Bir başka ifadeyle  belirlenen sürece oluşan istem, yenilik doğurucu olduğundan sonraki vazgeçmelerin hukuken geçerli olduğu kabul edilemez. Bu nedenle belirli süreden sonra gerçekleşen vazgeçmelerle beşte bir oranının altına düşülmesi halinde, toplu karar biçimindeki sonucun önceden doğmuş olması ve bağlayıcı olan özelliği nedeniyle parti yönetiminin Genel Kurulu olağanüstü  toplantıya çağırması gerekir” deniliyor.

FUTBOL FEDERASYONU SEÇİMİNDE Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı Futbol Federasyonu seçimlerinde de gündeme geliyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun 25-26 Haziran 2015 tarihinde yapılan Genel Kurulu’nda Yıldırım Demirören ile Haluk Ulusoy aday adayı oluyor. Divan Başkanlığı’nı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın  yaptığı Genel Kurul’da Yıldırım Demirören 240, Haluk Ulusoy 65 imza ile teklif ediliyor. Divan Başkanı Baykan iki taraftan üçer isimden oluşan bir heyet oluşturuyor ve  yapılan incelemede 26 imzanın mükerrer olduğu tespit ediliyor. Divan Başkanı ayrıca,”Ben daha önce verdiğim imzamı kendi iradem içerisinde geri çekiyorum” şeklinde dilekçeler olduğunu belirterek, Divan Başkan Vekili Mesut Hoşcan’dan Anayasa Mahkemesi’nin kararını okumasını istiyor.  Anayasa Mahkemesi kararının Mesut Hoşcan tarafından okunması üzerine  tartışma orada noktalanıyor. Böylece son anda geri çekilen imzalar hukuken geçerli olmuyor. Yıldırım Demirören için 214, Haluk Ulusoy için 39 imzanın geçerli olduğunu açıklanıyor. Böylece Yıldırım Demirören’in adaylığı kesinleşiyor.

Aralarında  Bülent Gürkut ve Haluk Ulusoy’un da bulunduğu 10 kişi bu kez itirazlarını Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne taşıyor. Mahkeme 15.12.2016 tarihli kararında  Ulusoy’un itirazını reddediyor, yapılan işlemi onaylıyor.

CHP Genel Merkezi’nin elini kolunu bağlayan kapı gibi bir Anayasa Mahkemesi kararı var. Akşam saat 17.30’a kadar söz delegelerde. Peki  imzalar teslim edildikten sonra tartışma biter mi? Bitmez. Tam aksine alevlenir. Çünkü CHP’de kılıçlar çekildi. Bu iş yargıya gider.  

Yazının devamı...

İYİ Parti’de Pandora’nın kutusu açıldı

26 Temmuz 2018

Meral Hanım, aday olmayacağım dedi ama zaten o aday olmayacak, parti olarak tek aday olarak göstereceğiz diyorlardı.

Meral Hanım’dan hiçbir sinyal almıyoruz. Aday olmayacağı yönündeki tavrını sürdürüyor. Akşener sonrasına hazırlık yapmalıyız görüşünü savunanlar da vardı.

Meral Akşener istemese de Akşener’in dışında hiçbir aday çıkmamalı, oybirliğiyle tekrar seçilmeli diye mücadele edenler var. Onlar da çok iyi biliyor ki, İYİ Parti demek Meral Akşener demek. Meral Akşener olmazsa İYİ Parti’nin dağılma sürecine gireceğini görüyorlar. Akşener’in, kapısının önünde bekleyenlerin geri çekilmesi, kendisine açıklama yapmak için 72 saat süre tanınması ve 12 Ağustos’ta partinin olağanüstü kurultaya gidilmesini istemesi nedeniyle umutlanmışlardı. Hatta, kongreye geleceğini söylediği ifade ediliyordu.

Hatta Akşener bir yandan rest çekerken diğer taraftan da geri dönüş için manevra mı yapıyor yorumları işitilmeye başlanmıştı. Akşener’in, partide sorun çıkaran bir grubu tasfiye ederek daha güçlü bir şekilde partiye döneceği konuşuluyordu. Ancak Akşener, “Aday olmama kararım kesindir” diye açıklama yaptı. Zaten Afyon’daki kampı terk etmek üzere aracına bindiğinde bu kararı verdiğini söyleyenler var. Hatta bir parti yöneticisi, “Afyon’a bu kararı alarak gelmiş” demişti.

Peki bu durumda ne olacak?

AKŞENER GERİ DÖNER Mİ?

Akşener’in daha da güçlenerek geri dönüş yapma ihtimalini hâlâ güçlü bir seçenek olarak görüyorum. Ama İYİ Parti’yi zor günler bekliyor. Dip akıntıların güçlü olduğu İstanbul Boğazı’ndan geçecek olan büyük gemiler, kılavuzu kaptana ihtiyaç duyar. İYİ Parti seçim gecesinden itibaren siyasetin tehlikeli sularına girmiş buluyor. Partileri başarıya taşıyan lideridir. İYİ Parti ise ne ideoloji partisi ne de  bir kadro hareketi. Akşener partisi olarak doğdu. Ama parti siyasetin azgın sularında yüzerken, lidere en çok ihtiyaç duyduğu bir anda Akşener’i kaybetmiş durumda.

İYİ Parti gemisi su almaya başladı.

Yazının devamı...

Adnan Oktar, Mehdi meselesinde ne dedi?

25 Temmuz 2018

Polis-adliye muhabiri olan meslektaşlarım kriminal boyutlarını başarılı bir şekilde yansıttılar. Bu grubun İslami bir cemaat iddiası olduğu için özellikle dinin esaslarına ilişin bölümlerini yansıtmaya çalıştım. Yoksa organize suç örgütü liderine sorulması gereken ne varsa sorulmuş.

Adnan Oktar grubuyla ilgili operasyon dışarıya sızmaması için bankalarla, tapuyla, ticaret odasıyla yazışmalar yapılmamış. Şimdi buralarla yazışmalar yapılıp bilgiler toplanıyor. Sadece MASAK’tan rapor istenmiş. MASAK raporunda, “kaynağı belli olmayan paralara ve şüpheli şekilde açılıp kapanan şirketlerin varlığına” dikkat çekilmiş.

ELYAZISI İLE NOTLAR

Adnan Oktar grubuna yönelik gerçek operasyon yeni başlıyor. Çünkü Oktar’ın dijital arşivinin imajlarının alınması tamamlandı. Şimdi özel bir ekip tarafından inceleniyor. Dijital verilere sadece seks içerikli görüntüler ya da şantaj kasetleri olarak bakılmıyor. Veriler incelenmeye başladığında Adnan Oktar grubunun dinlemelere karşı önlem geliştirdikleri ortaya çıktı. Hatırlansanız FETÖ’cüler, şifreli haberleşiyor ve kontörlü hatları kullanıyordu. Bunlar ise özel görüşmelerinde elyazısı ile notlar tutmuşlar. Adnan Oktar ikili görüşmede dahi elyazısı ile talimat vermiş. İkili görüşme sırasında dahi yazılı olarak haberleşmişler. Mahrem notlar tutulmuş. Sonra bunlar talimatlandırılmış. Ama o notların bir kısmı yırtılmamış ve bazılarını da unutmamak için ya da takibini yapmak üzere fotoğrafını çekmişler. O delillerin bir kısmına dijital verilerde ulaşıldı.

FETÖ KAHTANİ Mİ?

Adnan Oktar, 2013 yılında bir video kaydında, “Fetullah Hoca, ahir zamanda gelecek mühim şahsiyetlerden birisidir. Fetullah Hoca Kahtani olabilir. Mehdi’nin yardımcısıdır” demişti. Tabii bu durumda kendisi de Mehdi oluyor.

Sorgusunda, “Kahtani” meselesi de soruluyor. “Bizim karşımıza çıkarlar diye söyledim. Kahtani demek kan dökmek demektir. Ben onu hakaret için söyledim” diyor. Kahtani işini çarpıtıyor ama FETÖ’cülerle görüşmesini kabul ediyor. “2010 yılında  Tuncay Opçin, Mehmet Baransu ve Ali Bulaç’la görüştüm. Onları kızdırmamak için O beni sever ben de onu severim’ dedim” diyor.

MEHDİ KİM?

Yazının devamı...

İYİ Parti nereye koşuyor

24 Temmuz 2018

Şenol Bal gözyaşlarına boğuldu. Koray Aydın, Akşener’i kararından vazgeçirmek için çaba gösterdi. Parti yönetiminin çabalarıyla Akşener’in göreve devam etmesi sağlandı.

Akşener, seçim sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla Afyon’da düzenlenen kampta ikinci kez istifa etti. İstifa kararı ikinci kez geri aldırıldı ama genel başkan adaylığına ikna edilebilecek mi? O belli değil.

Büyük umutlarla kurulan İYİ Parti’de kötü şeyler oluyor. Meral Akşener’in olağanüstü kongre kararı alması ve genel başkanlığa aday olmayacağını açıklamasıyla parti sarsıntı geçirmeye başladı.

İYİ Parti’de seçimlere ilişkin büyük beklentiler oluşturuldu. Meral Akşener, “İkinci tura ben kalacağım, cumhurbaşkanı olacağım” diyordu. Partinin oy oranının yüzde 20’lerde olacağı söyleniyor. Parti Meclis’e girdi ama oluşturduğu beklenti bumerang gibi dönüp İYİ Parti’yi vurdu.

İYİ Parti’de MHP’den gelen ülkücülerle, merkez sağ ve merkez soldan gelenler arasında bir doku uyuşmazlığı yaşanıyor. MHP’den gelenler partide kilit noktaları tutmuş durumda. Partide ciddi bir tartışma yaşanıyor. Afyon kampında eski Gençlik Kolları Başkanı Osman Ertürk Özel’in burnunun kırılması, “Şerefsizler defolun gidin bu partiden, MHP orada” diye sataşmaların yaşanması, Akşener’in salonu terk ettiği sıralarda bir parti yöneticisinin, “Piçler” diyerek bağırması vazonun çatladığını gösteriyor. 

AKŞENER’İN TEPKİSİ

İYİ Parti demek Meral Akşener demek. Akşener ise kendisine yönelik hücumlar karşısında parti yönetiminin kendisini yalnız bıraktığı duygusunu taşıyor. Adnan İslamoğulları’nın, “Madam, sen seçim kaybetmedin, sana olan inanma duygusunu yok ettin” tweet’ine, “Kültürümüzde ‘madam’ diye kime denir herkes bilir; genelev patronuna denir. Siz beni yalnız bıraktınız, bana bu hadsizliği yapana haddini bildirmediniz” diye öfkelenmesinin altında bu yatıyor. Afyon’daki kampta kürsüye çıkanların seçimlerdeki başarısızlığın faturasını Akşener’e keserken parti yönetiminin sessiz kalması üzerine salonu terk etmesinin altında yatan duygu da bu. Akşener, eleştirilerin yoğunlaşması üzerine hızla salonu terk ederken partililer durdurmak için çaba gösteriyorlar. “Kötü oldum, çekilin” diye sesini yükseltmesi üzerine geri çekiliyor, çıkmasına engel olamıyorlar. Ama Akşener’in makam aracına binip Ankara’ya dönmek istediği anlaşılınca aracının önüne geçiyorlar. Parti yöneticisi kadınlardan fenalaşanlar oluyor. Bir parti yöneticisinin ayağı ezilmekten son anda kurtuluyor. Akşener’in Afyon’u terk etmesi bu şekilde engelliyorlar. Bu kez Akşener salona giriyor, olağanüstü kongre kararını açıklıyor ama daha sonra Twitter hesabından genel başkanlığa aday olmayacağını duyuruyor. Akşener’in kararı İYİ Parti’de ikinci kez şok etkisi yaratıyor. Dün Meclis’teydim. İYİ Parti  yöneticileriyle konuşma imkânım oldu. Akşener’i ikna etmek için bir çaba içindeydiler. Partililerin Akşener’in evinin önünde çadır kurup nöbet tutmaları için talimatlar veriliyordu. Ama onlar da Akşener’in ikna olup olmayacağından emin değillerdi.

AKŞENER İKNA OLACAK MI?

Yazının devamı...

‘Tayyip’i asarlar şimdi’ diyen kimdi?

23 Temmuz 2018

15 Temmuz gecesi Akıncı Üs komutanının selam durduğu  FETÖ’nün TSK imamlarından Kemal Batmaz da mahkemede kamera görüntüleri izletilince, kendisini inkâr etmişti. Adnan Oktar’a da sorgusu sırasında kendi ses kayıtları dinletiliyor. Oktar ne cevap verse beğenirsiniz. “O ben değilim. Böyle bir konuşma yaptığımı hatırlamıyorum” diyor. Aynı taktik.

Seksi kadınlarla kendisine ait A9 kanalında canlı yayında alemler yapıp, ‘Ankara’nın bağları’ türküsü eşliğinde oyunlar oynayan Adnan Oktar’a tesettür konusu da soruluyor. Çünkü İslam’da bikinili bir dini yaşam yoktur.

Adnan Oktar, ”Tesettür bikini ile başlar” diyor.

Bu grubun bazı üyeleri önceleri tesettürlüydü. Sonra da bir açıldılar, pir açıldılar. Adnan Oktar’a, ”Tesettürü neden bikini ile başlatıyorsunuz?” diye sorulduğunda, ”Tesettür için bikini kapalılığı yeter. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de bu geçiyor” diyor. Bu bölgelerin kapatılması iddiasını duymuştuk ama bikini bölgeleri ile sınırlı olduğunu Adnan Oktar iddia ediyor. Hatırlarsanız Fetullah Gülen de başörtüsü için, “Füraattır” fetvasını vermiş, kendi mensuplarının başlarını açmalarına ve içki içmelerine izin vermişti. Onun ne maksatla yapıldığını 15 Temmuz gecesi anladık.

NAMAZLARI FARKLI

Adnan Oktar’a içki meselesi de soruluyor. Çünkü grup sadece şarabı içki sayıyor. Kandilli’deki villada yapılan baskında votka, rakı ve viski şişeleri bulunmuştu.

Adnan Oktar, “Kur’an’da sadece şarapın ismi geçiyor o haramdır” diyor. Diğerleri ise helal!

Çırağan gibi lüks mekânlarda gösterişli iftarlar vermekle meşhurlar ama oruç tutmadıkları anlaşılıyor.  Namazları ise farklı. Namaz farklı olur mu? İslam’da günde 5 vakit namaz var ama Adnan Oktar bunu iki vakte indirmiş. Namazlarını ise tek rekat olarak kılmışlar. Tekbir getirdikten sonra üç defa,”Allah Kerim, Allah Kerim, Allah Kerim” dedikten sonra secdeye gidip,namazı bitirmişler.

Yazının devamı...

Çiller'den ekonomiyle ilgili uyarılar

19 Temmuz 2018

“Özel kesimde çok ciddi bir kriz beklentisi görüyorum” diye söze başladı.

“Geçmişte cendereden geçmiş ve 5 Nisan’da ekonomik istikrar programı açıklamış bir eski başbakan olarak hem tecrübelerimi hem de bu krizi atlatmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği fırsatlardan ve sunduğu imkânlardan söz etmek istiyorum” dedi.

“Krizi aşmada yeni hükümet sistemi çok büyük fırsat veriyor.

Daha hükümet yeni kurulmuşken ve henüz sistem oturmadan yapılan değerlendirmeleri ise haksızlık olarak görüyorum.

Yazının devamı...