"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

Suriye'de SDG'yi Kandil yönetiyor

25 Ocak 2018

AFRİN harekâtı, PKK’nın Suriye yapılanmasını bir kez daha gündeme getirdi.

PKK ile YPG arasındaki ilişkiyi; ABD, Türkiye’nin baskıları karşısında oluşturduğu SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ile PKK arasındaki bağlantıyı masaya yatırmamız gerekti. ABD neyi iddia ederse etsin, yönetim şemasına göre SDG, doğrudan PKK yöneticileri Cemil Bayık ile Murat Karayılan’a bağlı. YPG ve SDG’nin yönetiminde yer alacak isimlerin belirlenmesi ile sevk ve idareleri Kandil tarafından sağlanıyor. SDG adına ABD ve Esed rejimi ile temaslar ise Kandil’in ‘Suriye genel sorumluluğu’na getirdiği Sofi Nurettin tarafından yürütülüyor.

Sofi Nurettin, uzun süre Kandil’de görev yaptıktan sonra Bahoz Erdal’la birlikte Suriye sorumluluğuna getirilmişti. Bahoz Erdal’la birlikte Suriye’de PYD- YPG’nin kuruluşunu gerçekleştiren Sofi Nurettin, Bahoz Erdal’ın ardından PKK’nın Suriye’deki bir numaralı ismi oldu. Sofi Nurettin bu görevi, PKK’nın bir ve iki numaralı isimleri olan Cemil Bayık ve Murat Karayılan’a bağlı olarak yapıyor.

PKK’nın Suriye sorumlusu olan Sofi Nurettin’in altında SDG Yürütme Komitesi üyeleri yer alıyor. İstihbarat birimlerinden elde edilen belgeye göre SDG’nin yönetimi tamamen PKK yöneticilerinden oluşuyor. Bunlar kim?

Yazının devamı...

Rusya’nın Afrin mesajı neydi

24 Ocak 2018

Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında zaten bir sonuca ulaşılmıştı. Rusya, Suriye hava sahasını açarken, Türkiye’den hızlı hareket etmesini istiyor. Hava operasyonları için, “Seri olun” denildiği söyleniyor. Peki Suriye hava sahası ne zamana kadar açık olacak? Bir tarih verilmiyor. Operasyonun belli bir aşamasına kadar hava operasyonlarının devam edeceği söyleniyor. “Elimizi çabuk tutacağız” deniliyor. Ama harekât sırasında ihtiyaç doğduğu her an savaş uçaklarının devreye gireceği söyleniyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmelerde, “Münbiç”le ilgili sorularla karşılıyor. Yıldırım, Münbiç operasyonunun yapılacağını belirterek, Cerablus ve El Bab ile Afrin’i elde tutabilmek için Münbiç operasyonunun kaçınılmaz olduğunu anlatıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye’deki operasyonların sınırını, “Irak sınırına kadar ülkemizi kuşatmaya çalışan bu terör pisliğini temizleyeceğiz” diyerek ortaya koydu. YPG oraya hâkim olduğu sürece Fırat’ın doğusu da Türkiye’nin gündeminde. Oranın ABD’nin kontrolünde olması bu gerçeği değiştirmiyor. Türkiye’nin kafasında sadece Fırat’ın batısı değil, ABD’nin korumasındaki Fırat’ın doğusu da var.

Bu arada Fırat Kalkanı operasyonunu ve Afrin harekâtını Rusya ile anlaşarak yaptığımızı dikkate alarak, Rus uçağının düşürülmesi ve Karlov suikastını yeni bir gözle değerlendirmeliyiz. Suriye üzerinde Türkiye ile Rusya’nın işbirliğinin ortaya çıktığı anda ipleri ABD’de olan FETÖ tarafından Rus uçağının düşürülmesi ve Karlov suikastı bir tesadüf olmasa gerek.

FETÖ OPERASYONLARI

1- Büyük Cerablus operasyonunun başlayacağı 24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağı düşürüldü. 15-16 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen G-20 zirvesinde Putin’e Cerablus operasyonu hakkında haritalar üzerinden bilgi veriliyor. Putin, harita üzerinden elini Cerablus’un olduğu bölümün üzerinde gezdirdikten sonra, “Amerikalılar orayı Kürtlere vermeyi planlıyor” diyor. “Büyük Cerablus operasyonu”nu engelleyen Rus uçağının düşürülmesi oldu, süreç, Putin’i haklı çıkardı. Cerablus’a operasyonu daha sonra Rusya ile anlaşarak yapabildik.

2- Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türk-Rus ilişkilerinin düzelmesi için çaba gösteren Rus Büyükelçisi Karlov, FETÖ suikastına kurban gitti. Karlov suikasttan birkaç saat önce buluştuğu yetkililere, Putin’in mesajını iletmişti. Birkaç saat sonra FETÖ’cü suikastçı tarafından öldürüldü.

3- Türkiye’yi El Kaide-DEAŞ terör örgütüne silah yardımı yapan ülke konumuna düşürüp, ambargo uygulanmasını sağlamak için FETÖ’cü savcılar tarafından MİT TIR’ları operasyonu gerçekleştirildi.

4-

Yazının devamı...

Rusya ile mutabakatın perde arkası

23 Ocak 2018

1- Harekâtın bir süresi yok. Sadece aşamaları var.

2- Bu harekât Kürtlere karşı değil, terör örgütü PKK-YPG’ye karşı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Olay Kürt koridoru meselesi değildir. Olay terör koridorunu yok etme meselesidir” dedi. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, “Kürt koridoru kırılıyor” şeklindeki değerlendirmesine tepki göstererek, “Kürt koridoru nedir, terör koridoru nedir... Bunu ben anlatacak değilim” diye uyardı.

RUSYA İLE ANLAŞMA

Bu arada hava harekâtı için Rusya’yla varılan mutabakatın ipuçları da ortaya çıkmaya başlıyor. Rusya’yla belli bir tarihe göre değil, harekâtın belirli bir aşamasına göre bir anlaşmaya varılmış. Türkiye elini çabuk tutuyor, seri hava operasyonları yapılıyor. İlk aşamanın 2 haftada tamamlanması öngörülüyordu ama bu süre öne çekilebilir. Rusya’yla varılan mutabakatın bir opsiyonu olduğu anlaşılıyor. Kara harekâtında ihtiyaç doğduğu takdirde, Hava Kuvvetleri anlık müdahalelerde bulunabilecek. Peki Afrin harekâtı ne zaman tamamlanacak? Erdoğan, “Afrin operasyonu tıpkı Fırat Kalkanı gibi, hedeflerine ulaştığında sona erecektir” dedi. Afrin, YPG ve DAEŞ’ten temizlendikten sonra Cerablus ve El Bab’da olduğu gibi, Afrin’i özgürleştirme süreci başlayacak. Türkiye’nin katkısıyla Afrin’in yerel yönetimi oluşturulacak. Bu sürecin İlkbahar sonu-yaz başına kadar tamamlanması öngörülüyor.

MÜNBİÇ VAR MI?

Afrin bittikten sonra sıra Münbiç’e gelecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunu Münbiç takip edecek demişti. Ankara’da planlamalar o yönde yapılıyor. Başbakan Binali Yıldırım operasyonla ilgili bilgi verdiği muhalefet liderlerine,  “Münbiç’e operasyon yapmakta kararlıyız. Eğer Münbiç’e operasyon yapmazsak, Cerablus, El Bab ve Afrin’de yaptıklarımız tehlikeye girer” diye bilgi veriyor. Ankara, Amerikan varlığı nedeniyle Münbiç operasyonunun kolay olmayacağının farkında ama kararlı.

Bu arada Afrin operasyonu ile birlikte Suriye masasındaki kartların yeniden karıldığı anlaşılıyor. Afrin üzerinden yapılan stratejik okumaları yansıtmak istiyorum.

AFRİN’E STRATEJİK OKUMA

Yazının devamı...

Afrin harekâtının stratejik yüzü

22 Ocak 2018

Dediği gibi oldu. 1 hafta sonra Afrin operasyonu başladı. Erdoğan, o tarihten bu yana Afrin operasyonuyla ilgili psikolojik savaşı yürüttü, 20 Ocak’ta ise TSK operasyonu başlattı.

Bu arada başarılı bir arka kapı diplomasisi yürütüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’le görüşmesi dönüm noktası oldu. Çünkü ondan önce Afrin’de Rus askerlerine yönelik büyük bir provokasyon gerçekleştirilmiş, Türkiye hedef olarak gösterilmişti. Putin-Erdoğan görüşmesi ile oyun bozuldu. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın Brüksel’de ABD Genelkurmay Başkanı ile görüşmesi ve Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı’nın 18 Ocak’ta Rusya’daki temasları harekâtın düğmesine basılmasını sağladı.

Rusya ile varılan mutabakat iki noktayı garantiye almamızı sağladı:

1- Hava sahası savaş uçaklarımıza açıldı.

2- Suriye ve Rusya’ya ait hava savunma sistemleri devre dışı bırakıldı.

Suriye rejimi, Rusya üzerinden müzakereye dahil edildi. Zaten son 1.5 yıldır Suriye rejimi ile Rusya ve İran üzerinden bir temas yürütülüyor. Son anda İran rejiminin çıkarmaya çalıştığı pürüz giderildi. İran, operasyonun yapılıp Afrin’in Suriye rejimine teslim edilmesini istiyordu. Türkiye, operasyonu yaptıktan sonra Cerablus’ta ve El Bab’da olduğu gibi yerel unsurlarla birlikte bir yönetim modeli oluşturacak. Boşuna bu harekâtın diğer adı “Afrin’i Özgürleştirme Operasyonu” konulmadı.

AFRİN OPERASYONUNUN KODLARI

Afrin bir operasyondan öte anlam taşıyor. Fırat Kalkanı ile yeni güvenlik konsepti uygulamaya konuldu. DAEŞ ve PKK-

Yazının devamı...

Erdoğan neden büyük fotoğrafa bakın dedi

18 Ocak 2018

AK Parti’nin uyum komisyonu dün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki ilk toplantısını gerçekleştirdi. İki partinin uyum heyeti ise bugün bir araya gelecek.

Buraya bir nokta koyup, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti milletvekilleriyle kahvaltılı toplantıda yaptığı değerlendirmeye dönmek istiyorum.

Erdoğan söze Bahçeli ile yaptığı görüşmeyi anlatarak başlıyor. “Yarım saatlik bir görüşme oldu ama çok faydalı bir görüşme oldu” diyor. Sözlerini, “Seçim ittifakını bir milli mutabakat olarak görüyoruz” diye sürdürüyor. Milletvekillerini, “Bireysel bakmayın, büyük fotoğrafa bakın” diye uyarıyor. AK Parti ile MHP sadece ittifak yapmıyor aynı zamanda başkanlık sistemine göre Türkiye’yi yeniden yapılandırıyor. Bahçeli’nin, “2019’da Türkiye’de üçüncü bir dönem başlayacak” tespiti bu açıdan önemli.

2019’a giderken Erdoğan, MHP ittifakının temellerini atıyor, CHP ise kendi içinde ittifakı sağlamakta zorlanıyor. AK Parti ile MHP, başkanlık sistemine göre Türkiye’yi yeniden dizayn ediyor, CHP ise Mustafa Kemal’in askerleri miyiz, yoksa yoldaşı mıyız tartışması yapıyor.

Yazının devamı...

Afrin’e mi yoksa savaşa mı giriyoruz

17 Ocak 2018

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın NATO toplantısı için bulunduğu Brüksel’den dönmesi gerekiyordu. Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile önemli bir görüşme yaptı. Akar’ın Brüksel’deki temasları ve gelinen son aşama bugün yapılacak MGK’da masaya yatırılacak. Önemli bir nokta daha, operasyonun düğmesine basılması için Rusya ile müzakerelerin olumlu sonuçlanması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Ocak tarihinde Elazığ’da, Afrin’e yapılacak operasyonun sinyalini vermiş, “Bir araya toplayıp ordu kurduklarını sandıkları çapulcuları Allah’ın izniyle, bir haftayı bulmaz nasıl darmadağın edeceğimizi görecekler” demişti. Bu sürenin dolmasına az bir zaman kaldı. Peki ne bekleniyor? Ne beklendiğinin şifresini Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Meclis’te verdi. “Putin ile iki-üç gün önce konuştuk, telefon diplomasimiz devam ediyor” dedi. Afrin operasyonu iki aşamalı olarak planlanıyor. Afrin’deki YPG mevzileri ve kontrol noktaları tespit edilmiş durumda. İHA’lardan alınan yeni görüntülerle, hedefler sürekli olarak güncelleniyor. Hava Kuvvetleri belirlenen hedefleri vuracak. Sınırdan topçu atışı ve karadan karaya füzelerle YPG’ye ait hedefler etkisiz hale getirilecek. Yoğun hava operasyonlarının en az 6-7 gün sürmesi bekleniyor.

SAVAŞ UÇAKLARI

Savaş uçakları tarafından hedefler imha edildikten sonra ÖSO ile Özel Kuvvetler’in Afrin’e girmesi planlanıyor. Bu aşamada cevap verilmesi gereken kritik bir soru var. Afrin operasyonunda Suriye hava sahası açılacak mı, Hava Kuvvetleri’ni kullanabilecek miyiz? Hava Kuvvetleri, operasyonun olmazsa olmazı olarak gösteriliyor. El Bab’da ve Fırat Kalkanı operasyonunda savaş uçakları çok etkili oldu. Afrin’de Hava Kuvvetleri’nin kullanılması için Rusya ile müzakereler sürüyor. En az 15-20 gün hava sahasını kullanmak istiyoruz. Hava sahasının açılması, Suriye hava savunma sistemlerinin devre dışı bırakılması ve Minnak Hava Üssü nedeniyle Rusya ile koordinasyon önemli.

İki nokta üzerinde duruluyor.

1- İlk aşamada sınırımızdan 6 kilometre derinliğe kadar inip güvenlik kuşağı oluşturulacak. Hava operasyonlarının sürdüğü sırada öncü birlikler operasyonel birliklerin güvenliğini sağlayacak.

2- Operasyon Afrin’in kuzeyinden başlayıp içlere doğru ilerleyecek.

Türkiye, Afrin’e Fırat Kalkanı ve El Bab deneyimleri ışığında hazırlanıyor. Afrin operasyonuyla ilgili bilinmesi gereken birkaç nokta var. Afrin’de Amerikalıların özel yetişmiş bir birliğinin bulunduğu söyleniyor. Son dönemlerde tahliye edildiği yönünde bilgiler var ama net değil.

Yazının devamı...

O gün AİHM’ye bulunan formül neydi?

16 Ocak 2018

Muhalefet şerhi en geç 15 gün içinde yazılıp, gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayınlanacak. Bireysel başvuru hakkının tanındığı tarihten itibaren ilk kez bir yerel mahkeme tarafından Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi tartışma konusu yapılıyor. Anayasa Mahkemesi’nde tartışmaların izlendiği ancak bu aşamada bir açıklama yapılması düşünülmediği söyleniyor. Bu nedenle gerekçeli kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonraki süreci dikkatle izlemek gerekiyor.

Anayasa Mahkemesi’nin tahliye kararı uygulanmadığı takdirde gözler AİHM’den çıkması beklenen kararda olacak. AİHM’nin kararını da uygulamadığımız takdirde ne olacak? AİHM’de eskiden görev yapan Türk yargıç Rıza Türmen, “O zaman AİHM, AYM’ye gitmeye gerek yoktur, direkt bana gelin” diyeceği görüşünde. Ayrıca AİHM’e yapılan müracaatlarda, Anayasa Mahkemesi’nin aktif bir yol olduğu gerekçesi ortadan kalkacak. AİHM kararını uygulamadığı için Azerbaycan’ın başına gelen bizim de başımıza gelecek, AİHM başvuruları doğrudan kabul edebilecek.

AÇIK KAPI

Gerekçeli kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonraki süreci görmeden ve AİHM kararı ortaya çıkmadan yapılacak değerlendirmelerin eksik olacağı kanaatindeyim. Türkiye en zor dönemlerde dahi AİHM kararını uyguladı. Şimdi AİHM’in Öcalan’ın yeniden yargılanması kararına gidip, perde arkasında yaşananları aktarmak istiyorum.

Öcalan kararı kesinleştikten sonra avukatları 12 başlık halinde AİHM’e başvuruda bulundu, Türkiye, üç başlıkta haksız bulundu.

1- Öcalan’ın gözaltı süresinin 6 saat geçirildiği.

2- Gözaltına alındığında yakınlarına zamanında haber verilmediği.

3- Savunmasını hazırlaması için

Yazının devamı...

Altan, Alpay kararında AİHM’ye dikkat

15 Ocak 2018

Günay’a yöneltilen sorular, Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının değişmesiyle birlikte gazetede yayınlanan haber, yazı ve manşetlerle devlet aleyhine manipülasyon yapılarak terör örgütlerinin amaçlarına hizmet ettiği, Turhan Günay’ın ise yöneticisi olduğu Cumhuriyet Vakfı ile Yenigün Haber Ajansı’nın diğer yöneticileriyle sorumlu olduğu iddiasını taşıyor.

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasındaki değişiklik için Can Dündar’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu 9 Şubat 2015 tarihinden sonraki dönem diyelim. Hadi 17-25 Aralık nedeniyle 2014’ü esas alalım.

Turhan Günay her soruya, Cumhuriyet Vakfı’nın yönetiminde hiç yer almadığı, Yenigün Haber Ajansı’nda ise 2011-13 yılları arasında görev yaptığı, bir daha şirket yönetiminde görev üstlenmediği cevabı ile başlıyor. Bu durumda ne beklersiniz? Sizi bilmem ama mahkeme Turhan Günay’ın tutuklanmasına karar veriyor. Anayasa Mahkemesi’nde Turhan Günay’ın bireysel başvurusu ele alınırken, raportör 35 soruyu ve verilen 35 cevabı tek tek okuyor. Mahkeme oybirliğiyle Günay’ın hak ihlaline karar veriyor.

 YARGIDA YETKİ TARTIŞMASI

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvuru kapsamında Mehmet Altan, Şahin Alpay ve Turhan Günay kararı müthiş bir tartışmaya sahne oldu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’ni yetkisini aşarak beraat kararı vermekle suçladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise Anayasa Mahkemesi’nin yetki gaspı yaptığını belirtti. Tahliye talebinin yerine getirilmesinin kanunen mümkün olmadığını açıkladı. Böylece yerel mahkeme, yüksek mahkemenin yetkisini tartışmaya açtı.

Bu durum 2010 yılındaki Anayasa değişikliği ile AK Parti tarafından getirilen bireysel başvuru hakkıyla ilgili kararların uygulanıp uygulanmayacağı tartışmasını doğurdu. Karara muhalefet eden 6 üyenin muhalefet şerhini yazmasıyla birlikte gerekçeli kararın resmi gazetede yayınlanması bekleniyor. Asıl gümbürtü ondan sonra kopacak. Eğer yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamadığı takdirde ne olacak? Burada Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla FETÖ davalarını esastan etkileyeceğini ve bu karardan sonra FETÖ’den seri tahliyelerin yaşanacağı iddialarını ciddiye aldığımı belirtmeliyim. Ancak tartışmayı hukukçulara bırakıyorum.                           

CAN DÜNDAR SENDROMU

Yerel mahkemenin bu kararının altında bir

Yazının devamı...