"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

Kılıçdaroğlu mu, Muharrem İnce mi?

27 Mayıs 2018

Seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıda edindiğim izlenimlere gelecek olursak. Salona girdiğinizde sizi sahneyi kaplayacak şekilde,” Tamam” sloganı karşılıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir sözünden hareket oluşturuldu,” Tamam” sloganı.  Belli ki, seçim kampanyasına damgasını vuracak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu salona Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile birlikte girdi. Alkışlandılar. Toplantı boyunca yan yana oturdular. Muharrem İnce zaman zaman Kılıçdaroğlu’nun kulağına eğilip bir şeyler söyledi. Kemal bey biraz gergindi. İsimleri anons edildiğinde Muharrem İnce’ye olan ilgi Kılıçdaroğlu’ndan fazlaydı. Belli ki Muharrem İnce’nin performansı CHP’lileri heyecanlandırmış. Bu durumda Muharrem İnce, nereye koşuyor derseniz, bunun yanıtının 24 Haziran’dan sandıktan çıkacağını söylemekle yetinirim.

Kılıçdaroğlu, kürsüye çıkmadan önce seçim müziği tanıtıldı. Seçim müziğinde, “Artık tamam millet için geliyoruz” diyor. Canlı, kıpır kıpır bir parça olmuş. Meydanlarda iş yapar.

İNCE ADINA SÖZ VERDİ

Kılıçdaroğlu kürsüye tek başına çıktı. Benim gibi Muharrem İnce ile birlikte kürsüye çıkmalarını bekleyenler yanıldı. CHP lideri, AK Parti’nin de seçim beyannamesini açıkladığını belirterek,” Onların seçim beyannameleri ile bizim seçim beyannamemiz arasındaki fark, siyahla beyaz gibidir” dedi. Başladı 230 sayfadan oluşan beyannameyi açıklamaya.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında dikkat çekici başlıklar vardı. Kılıçdaroğlu, seçim vaatlerini sıralarken, Muharrem İnce adına da söz verdi. “Sözümüz söz hem Kılıçdaroğlu sözü hem Muharrem İnce sözü” dedi. “Anadolu’yu yeniden şaha kaldırmak Muharrem İnce’nin de Kemal Kılıçdaroğlu’nun da boynunun borcudur” diye seslendi.

CHP’nin seçim beyannamesi 7 Haziran seçimleri öncesinde olduğu gibi pozitif bir yaklaşımı esas alıyor. Kılıçdaroğlu eleştirdi, negatif bir portre çizdiği zamanlar da oldu. Ama vaatlerde bulunurken pozitifti. Hatta Muharrem İnce’nin yaptığı gibi Kanal İstanbul ve yerli otomobil projelerine son vereceğini söylemedi. Onun yerine ne yapacaklarını anlatmayı tercih etti. Tabi özelleştirilen Şeker Fabrikalarının geri alınacağı, OHAL’in kaldırılacağı, Mavi Marmara Anlaşmasının iptal edileceği, Barış Akademisyenlerinin geri döneceği ve KHK uygulamasının kaldırılacağı yönündeki vaatlerini bundan ayrı tutuyorum.

SEÇİM BEYANNAMESİNİN AYAKLARI

CHP’nin seçim beyannamesi iki eksenden oluşuyor.

Yazının devamı...

Seçim beyannamesinden önemli tespitler

25 Mayıs 2018

1 yıl önce Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı'na geri döndüğü Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda bu kez 24 Haziran seçimleri için kürsüdeydi Erdoğan. Seçim beyannamesinde birçok mesajlar verdi. Onların bir kısmına değineceğim. Ancak bir mesajı vardı ki, seçimlerin püf noktasını oluşturuyordu.

Erdoğan, ”Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin çok üzerinde bir oy ile kazanmayı hedefliyoruz” dedi. Ama konuşmasının o noktasında bir es verdi. ”Milletimizin en az yarısının desteğini alarak TBMM’de güçlü bir grup kurmamız lazım” dedi.

Göstergeler Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçileceği yönünde. Ancak seçim sisteminin ittifaklara sağladığı avantaj nedeniyle milletvekili sayısında hesaplar karışabilir. Erdoğan bunu sezdiği için kendisinin yarışacağı Cumhurbaşkanlığı seçimi yerine Meclis’e güçlü bir milletvekili sayısıyla girmeye daha çok vurgu yapma gereği hissetti. ”AK Parti girdiği seçimlerden hep birinci parti olarak çıktı. Ama bu yetmez Meclis’te de çoğunla ulaşmak için çalışmalıyız” dedi. Belli ki seçim stratejisini de bu nokta üzerine kuracak.

AK Parti’nin seçim beyannamesi iki bölümden oluşuyor.
1-Gelecek vizyonu
2-Yeni yönetim sistemi.

Erdoğan, gelecek vizyonuyla ilgili bölümü kısa tuttu. 6 Mayıs’ta İstanbul’da açıkladığı manifestoda işin ruhunu yansıtmıştı. Ağırlığı yeni hükümet sistemine verdi. Adaletten, hak ve özgürlüklere kadar her biri hayata dokunan 9 başlık halinde açıkladı.

REFORMCU RUH GÜÇLÜ DEMOKRASİDE

Yazının devamı...

Dolardaki dalgalanmanın siyasi sonucu olur mu?

24 Mayıs 2018

Erdoğan o zaman başbakandı.

“Hadi Emine bir fakir evini ziyaret edelim” diyor, Ankara’da Hüseyin Gazi semtinde tek göz ışığı yanan bir evin kapısını çalıyor. Yaşlı bir adam açıyor kapıyı. Geç saatte gelenin kim olduğunu anlamaya çalışıyor.

Erdoğan, “Selamün Aleyküm” deyince, yaşlı adam, “O sensin” deyip, boynuna sarılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bağlum’da yer sofrasına oturup iftar yaptığını görünce, o diyalog geldi hatırıma.

Cumhurbaşkanı Bağlum’da iftarını açtıktan sonra çayını başka bir evde içiyor. Cumhurbaşkanı evdekilerle sohbet ediyor. Çocukların işi olup olmadığını, aldıkları maaşı, sigortalarını, eğitim durumlarını soruyor. Doktor olmak istediğini söyleyen Semih’le ilgileniyor. 18 yaşında olduğunu öğrenince aralarında şöyle bir diyalog yaşanıyor.

-Kime oy verecen.

-Sana verecem.

-Nasıl oy vereceğini biliyor musun?

Yazının devamı...

Seçmen tercihlerinde ekonomi ve özgürlüklerin etkisi

23 Mayıs 2018

Her zaman olduğu gibi CHP’de sarsıntının oranı yüksek ama üç aşağı beş yukarı tüm partilerde bir liste sancısı yaşanıyor. Ama artık partilerin bir an önce liste tartışmalarını aşıp, seçimlere odaklanması gerekiyor. Çünkü seçimlere 31 gün kaldı. AK Parti yarın seçim beyannamesini açıklayacak. Ondan sonra ver elini meydanlar.

Listelerin açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gün boyu AK Parti Genel Merkezi’ndeydi. Seçim beyannamesini gözden geçirdi ama asıl seçim kampanyası üzerinde çalışıldı. AK Parti’de reis meydanlara çıkar, rüzgâr döner beklentisi hâkim. Yine her şey Erdoğan’dan bekleniyor. Erdoğan’ın hedefi ise ilk turda Cumhurbaşkanı seçilip, Meclis’te güçlü bir temsili sağlamak.

MUHALEFETİN STRATEJİSİ

Muhalefet ise ilk kez bu seçimlere morali yerinde ve dayanışma içinde giriyor. Seçimler öncesinde önlerindeki mayınları temizleyip, sıfır baraj ittifakını gerçekleştirdiler. Muhalefet iki aşamalı bir strateji izliyor.

1- Erdoğan’ın ilk turda seçilmesini önlemek.

2- Meclis’te çoğunluğu elde ederek cumhurbaşkanını Meclis’te kilitlemek.

3- Meclis’te çoğunluğu elde ettikten sonra erken seçime zorlamak.

Yani kriz senaryosu.

Yazının devamı...

Listelerdeki strateji ve sürprizler

22 Mayıs 2018

AK Parti’de 316 milletvekilinden 167’si listelerde kendine yer buldu. Böylece yüzde 48’i değişti. Asıl sürpriz bakanlarda yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beşi hariç bakanların tümünü sahaya sürdü. Bu da seçimleri ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. Bir oy bir oydur ilkesiyle hareket etmiş. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli, Meclis o kadar önemli değil diye düşünenlere de böylece mesaj vermiş oldu. Ekonomi ekibinde ise tercihini kabinede kalmaları yönünde kullanmış. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Sanayi Bakanı Faruk Özlü için milletvekilliği değil, bakanlık tercih edilmiş. Ekonominin dalgalı seyir izlediği bir sırada yerinde bir tercih olmuş. AB Bakanı Ömer Çelik de yine milletvekili listelerinde yer almayan bir isim oldu. Bu da Erdoğan’ın siyasi değil teknik ağırlıklı ve dar bir kabine kuracağı anlamını taşıyor. Bu seçimlerde Meclis önemli değil şeklinde düşünenlerin aksine Erdoğan, Meclis’e ağırlık veren bir liste hazırladı. Ve çok önemli bir nokta, listelerde en büyük ağırlık İstanbul’a verilmiş. Erdoğan adeta ağır topları İstanbul’a yığmış. Enerji Bakanı Berat Albayrak ile Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya zaten İstanbul milletvekiliydi. Ama onların yanı sıra İstanbul siyasetinde karşılıkları olan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da İstanbul’a alınmış. Erdoğan genel başkan yardımcıları ve grup başkanvekillerinden de İstanbul’a özel bir yığınak yapmış. Kürtlerin yoğun olduğu İstanbul üçüncü bölgede görev yapan Mehdi Eker’i ise Diyarbakır’a çekmekle, bölge açısından güçlü bir mesaj verilmiş. Peki İstanbul’daki Kürt oyları ne olacak?

Adana’da ilginç bir durum var. AB Bakanı Ömer Çelik, milletvekili listelerinde yer almazken Ankara’lıların beğendiği bir isim olan Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu kez Adana’dan aday gösterilmiş.

LİSTE GÖSTERGELERİ

AK Parti’de listeler baştan sona kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damgasını taşıyor. AK Parti listesini birkaç başlık altında değerlendirmek gerekiyor.

1- Mevcut milletvekillerinden 140’ı listelere giremedi.

2- Listelerde 20 bakan kendine yer buldu. Bakanların daha çok İstanbul’a toplandığı gözlendi.

3- Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de liste başı oldu. Bu Başbakan’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olmayacağı anlamına geliyor. Binali Yıldırım için Meclis Başkanlığı formülü konuşuluyor.

4- Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı

Yazının devamı...

Cumhurbaşkanı adaylarının performansı ve seçim hesapları

21 Mayıs 2018

Bu seçimlere liderler damgasını vurdu, onlar da listeleri adeta kozmik odalarda hazırladılar. Sadece “Büyük sürprizler geliyor. Liderler ters köşe yapabilir” uyarısını alıyorum. Ne sürprizi? Listeler açıklandığında partilerde deprem etkisi yaşanabilir. Erdoğan listeleri hazırladığı ekibi daralttı. Daha çok Başbakan Binali Yıldırım ve Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun’la birlikte çalıştığı söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti milletvekillerine verdiği veda iftarından bir gözlemi paylaşmak istiyorum. Programının yoğunluğu nedeniyle daha önce iftar bittikten sonra konuşmasını yapıp ayrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kez salondan en son ayrılıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ı yanına alıp, milletvekilleriyle tek tek tokalaşıp, onlarla fotoğraf çektiriyor. Cumhurbaşkanı adaylığı tartışmaları sırasında isimleri Abdullah Gül’le anılan eski bakanlar Ali Babacan ile Beşir Atalay da iftara katılıp Erdoğan’la fotoğraf çektiriyorlar. Erdoğan milletvekillerine, “Daha listeler üzerinde çalışacağız” diyerek veda ediyor. Erdoğan’ın ilgisi milletvekillerinin moralini yükseltiyor, motive edici oluyor. AK Parti’de 7-8 bakanın listelerde yer almayacağı, onların seçimlerden sonraki kabinede devam edeceği konuşuluyor. Erdoğan bakanları sahaya sürecek. İstanbul ve Ankara olmak üzere liste başlarında bakanları göreceğiz. İzmir’de Başbakan Binali Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yine liste başı olacaklar.

Bu arada cumhurbaşkanı adaylarının netleşmesiyle birlikte yapılan kamuoyu araştırmaları belli olmaya başladı. Elle tutulur ilk veriler olacak. Haziranın ilk haftası yapılacak anketler ise 24 Haziran’da sandıktan çıkacak sonuçları yansıtacak. Her yönüyle ilklerin yaşanacağı bir seçim olacak. Ulaştığım bazı veriler ışığında ilk değerlendirmeleri paylaşmak istiyorum.

KİMLER PARTİLERİNİN ÖNÜNE GEÇTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş’ın partilerinden daha fazla oy alacakları söyleniyor. Meral Akşener ile Temel Karamollaoğlu’nun partileri kadar oy alacakları belirtiliyor. Kadın seçmen açısından Akşener’in şanslı olduğunu düşünüyordum ama bu sonuç bana ilginç geldi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ibre Erdoğan’ın ilk turda seçileceği yönünde. İkinci tur gözükmüyor. Ama cumhurbaşkanı adaylığında başarılı bir profil çizenler açısından 24 Haziran sonrası yeni ikbal kapıları açılabilir. 25 Haziran sabahı, bazı partiler ve liderler açısından veda tarihi olabilir.

24 Haziran’da sandığa gidince milletin nasıl bir denge ortaya çıkaracağı, milletvekili listelerinden daha önemli bir hale geldi. HDP bu seçimlerde anahtar parti rolünde. Barajı aşıp aşmaması milletvekili dağılımını önemli ölçüde etkileyecek.

PSİKOLOJİK SINIR NE?

2014 cumhurbaşkanı seçimlerindeki yüzde 38 oranı muhalefet açısından psikolojik sınır. Buna bir de HDP’nin oylarını eklerseniz, ortaya 52-48 dengesi çıkıyor. Milletvekili dağılımı açısından iki hesap söz konusu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “AK Parti 1 Kasım’daki pozisyonunu koruyor. 46-48 bandında” demişti. Böyle çıkarsa sorun yok. Cumhur ittifakı Meclis’te de güçlü olacak demektir. AK Parti açısından milletvekili dağılımı yüzde 45’in altı ve üstü olarak değişiyor. Bu sayının üstündeki her oran Meclis çoğunluğunu arttırıyor, 45’in altındaki her oran ise geriletiyor. Bir diğer gösterge de MHP’nin, ‘cumhur ittifakı’na olan katkısının oranı olacak. Cumhur ittifakı ile sağlanan 30 civarındaki artı milletvekili avantajı muhalefetin sıfır baraj ittifakı ile ortadan kalktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nda rahat olabilmesi için Meclis’te güçlü bir desteğe ihtiyacı olacak.

Bakalım millet sandıkta, “güçlü Cumhurbaşkanı, güçlü Meclis” mi diyecek yoksa başka bir denge hesabı mı yapacak?

Yazının devamı...

Partilerden seçim kulisleri

17 Mayıs 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere dönüşü bütün zamanını AK Parti Genel Merkezi’ne ayırdı. Ama sadece listeler üzerinde çalıştı diyemiyorum çünkü araya Kudüs’le ilgili temasları girdi. Milletvekili listelerini hazırlamak için Erdoğan’ın elinde bir bugün, bir de cumartesi günü kalıyor. Tabii 21 Mayıs Pazartesi saat 17.00’ye kadar olan süreyi eklemezsek. Erdoğan Yenikapı’daki Kudüs mitingi için cuma günü İstanbul’da olacak. 20 Mayıs Pazar günü ise Avrupa’daki Türklerle buluşma adına Bosna’da olacak. Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin genel kuruluna katılacak, Avrupa’dan gelen partililere hitap edecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa ve İngiltere’de de benzer bir durum olduğunu söylemiş ancak, ”Öncelikle partimizin buralarda kampanya yapıp yapmamaya karar vermesi gerekiyor” demişti. AK Parti bu seçim kampanyasında Avrupa’daki tek mitingini Bosna’da yapacak gibi görünüyor. Bu seçimlerde AK Parti listelerinden gurbetçi milletvekili adaylarını görebileceğiz.

AK Parti’de Artvin’den başlamak üzere milletvekili listeleri üzerinde çalışılmaya başlandı. Yavaş yavaş listeler şekillendiriliyor. Önceki gün Meclis kulislerindeydim. Milletvekilleri Kudüs’teki gelişmeleri, dolardaki yükselişi izliyorlar ama akılları listelerde. AK Parti’de milletvekillerinin üçte birinin listelere gireceği konuşuluyordu, kulislerde 200 sayısı kulağıma geldi. Doğrusunu Erdoğan’dan başka bilen yoktur. Cumhurbaşkanı, bugün AK Parti milletvekilleriyle bir araya gelip, veda buluşmasını gerçekleştirecek.

İKİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI

AK Parti’de güçlü bazı bakanların seçim bölgelerinin değiştirileceği konuşuluyor. Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinden iki bakanın İstanbul’a, iki bakanın Ankara’ya kaydırılacağı, Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’de liste başı olacağı söyleniyor. Binali Yıldırım için Meclis Başkanlığı’nın konuşulduğunu daha önce yazmıştım. Bu durumda Binali Yıldırım, cumhurbaşkanı yardımcısı olmayacak gibi. Cumhurbaşkanı yardımcılığı için çeşitli sayılar söyleniyor ama benim kulağıma gelen dış politika ve ekonomi olmak üzere cumhurbaşkanının iki yardımcısının olacağı yönünde. Hatta dış politikadan sorumlu cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ismi geçiyor. Ama ekonomide sürpriz bir isim olabilir. Çünkü kimin olacağı belli değil.

CHP’DE LİSTELER ŞEKİLLENİYOR

CHP’de ise cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin meydanlara çıkması, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerindeki miting baskısını hafifletti. Kılıçdaroğlu, Çevre Sokak’taki eski genel merkez binasında parti yöneticileriyle listeler üzerinde çalışıyor. CHP Lideri bu seçime de İzmir’den giriyor. Bir ara İstanbul seçeneği konuşulmuştu ama Kılıçdaroğlu tercihini İzmir’den yana kullandı. Bu arada eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in memleketi olan Sivas’tan aday gösterilmesi gündemde. CHP’de önseçim yapılmaması nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun eli güçlendi. Kılıçdaroğlu’nun, listeleri hazırlarken muhalif, ‘Muharrem İnceci’ ya da ‘Kılıçdaroğlucu’ gibi bir ayrıma gitmeyeceğini söylediği biliniyor. Milletvekillerinin Meclis çalışmaları ve parti faaliyetlerine katılımı ile teşkilatla ilişkisi dikkate alınıyor. Örneğin 23 milletvekili hiçbir kanun teklifi vermemiş, 13 milletvekili 1 kanun teklifi vermiş, 10 milletvekili ise 960 kanun teklifinin altına imza atmış. Verilere bakılınca CHP milletvekillerinin enerjilerini büyük ölçüde parti içi muhalefete ve Kılıçdaroğlu’na eleştiriye ayırdığı görülüyor. Kılıçdaroğlu’nun listelerde yeni isimlere yer vermeye çalıştığı söyleniyor. Bu arada CHP’de listeler şekillenmeye başladı. Hafta sonu PM ve MYK yapılacak, 21 Mayıs’a listeler hazır hale getirilecek. AK Parti’de değişimin daha geniş kapsamlı olacağı CHP’de ise milletvekillerinin yüzde 60’ının yerini koruyacağı söyleniyor.

Siyasette sembollerin de önemi büyük. Muharrem İnce, vizyon belgesini 19 Mayıs’ta Samsun’dan açıklayacak. Mitinglerinde şapka takan İnce, Samsun’da Kalpak giyecek gibi gözüküyor. Bu durumda başlık hazır: Kalpaklı Muharrem.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Yazının devamı...

İki başkentte yürütülen Kudüs trafiği

16 Mayıs 2018

Başbakan, İngiltere’de resmi temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan ile irtibat kuruyor. Erdoğan, “Biz burada bakan arkadaşlarımızla bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz” diyor. Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AB Bakanı Ömer Çelik ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci katılıyor.

Bakanlar Kurulu toplantısı sürerken Başbakan ile Cumhurbaşkanı Kudüs konusunda alınacak olan kararları konuşuyorlar. Bakanlar Kurulu bitince Ankara’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Londra’daki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu irtibat kuruyorlar. Alınan kararların bir bölümü Bekir Bozdağ tarafından açıklanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise katliama sert tepki gösterdiği açıklamasının bir bölümünde alınan diğer kararları paylaşıyor.

HDP’NİN KUDÜS SINAVI

Kudüs’te yaşanan katliamla ilgili dün TBMM’de özel oturum vardı. Başkanlığını AK Parti İstanbul milletvekili Hasan Turan’ın yaptığı Filistin Dostluk Grubu, özel oturum nedeniyle Kudüs konulu özel bir çıkartma hazırlamıştı. İktidar-muhalefet ayrımı yapılmadan oturuma katılan tüm milletvekillerinin yakasında Kudüs özel çıkartmaları yer aldı. TBMM’de grubu bulunan üç partinin imzasıyla bir bildiri yayınlandı. Ama HDP bu bildiriye katılmadı.

HDP, kalbi Filistin’le birlikte çarpan, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi’nin torunları olan Kürtlerin bunu görmediğini mi zannediyor? ABD ve İsrail’e şirin gözükmek için dökülen kana sessiz kalacaksın, sonra gidip muhafazakâr Kürtlerden oy isteyeceksin.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gece Türkiye’ye döndü. Bugün ve yarın üst kurulda yer alan AK Parti yöneticileriyle birlikte milletvekili listeleri üzerinde çalışacak. Ama bir yandan da Kudüs konusunda temaslarını sürdürecek. Cuma günü İstanbul’da Yenikapı’da yapılacak olan Kudüs mitingine çok büyük önem veriliyor. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından Türkiye, Yenikapı’dan dünyaya mesaj vermişti. Bu kez de Filistin’de yaşanan katliama karşı dünyaya mesaj vermek için Yenikapı seçildi. Zulme Karşı duruş” sloganı seçildi.

KARAMOLLAOĞLU NEDEN RAHATSIZ?

Erdoğan

Yazının devamı...