"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

ABD, Menbiç’te Türk askeriyle mi savaşacak?

15 Şubat 2018

Hafta sonu Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster İstanbul’daydı. Bugün de Dışişleri Bakanı Tillerson Ankara’da olacak. Tillerson, gelmeden önce, ”Türkiye ile çalışmanın yolunu bulmalıyız” diye açıklama yapma gereği duydu.

Ankara, ABD ile ipleri koparmanın peşinde değil. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de dediği gibi, ”İplerin kopmasının ne Amerika’ya ne bize faydası var. Amerika’da farklı merkezler var diye düşünüyorum. Pentagon’un bir görüşü var. CIA’in bir görüşü var. Dışişleri’nin bir görüşü var.4-5 Amerika var”

Hangi Amerika? Beyaz Saray mı, Dışişleri mi, CIA mı, Pentagon mu, Centcom mu?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Tillerson’ın Kanada’daki görüşmeleri sırasında ilginç bir diyalog yaşanıyor. Tillerson, Türkiye’nin öneminden söz edince Çavuşoğlu, ”2 gün önce Türkiye’ye seyahat uyarısında bulundunuz. Bu iş nasıl olacak?” diye soruyor. Tillerson, ”Haberim yok” karşılığını veriyor. Bu sırada yanındaki görevli Dışişleri’nin sayfasından açıklamayı buluyor, ”Doğruymuş” diyor. Tillerson bir süre sessiz kalıyor. Benzer bir durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşmıştı: “ABD Başkanı Trump’la yaptığım son görüşmede, kendisine ‘Bize söz verdiğiniz halde hâlâ bu gruplara silah sevkiyatı yapılıyor’ dedim. Kendisi bana, ‘Benim bundan haberim yok’ dedi ve yanındaki güvenlik danışmanı ve generaline dönerek ‘Doğru mu?’ diye sordu. Yanındakiler sessiz kaldılar”.

Yazının devamı...

Türk-Amerikan ilişkileri yeniden tanımlanacak

14 Şubat 2018

Erdoğan’ı dinlerken, Johnson mektubu üzerine İsmet Paşa’nın tarihi, “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de orada yerini alır” sözünü hatırladım. Ancak bu kez Kıbrıs’a müdahaleye hazırlandığı için ABD Başkanı Johnson tarafından tehdit edilen bir ülke değil, Afrin harekatını yaparken, ABD’ye meydan okuyan bir Türkiye var.

Ankara’da bu hafta Amerika haftası olarak değerlendiriliyor. ABD’li yetkililerin, Türk mevkidaşlarıyla görüştüğü, karşılıklı olarak rahatsızlıkların iletildiği kritik süreçte Erdoğan, ABD’ye en üst seviyeden mesaj verdi. Başka bir deyimle, balans ayarı yaptı.

Bunlar anlık tepkiler değil. Bir stratejiye dayanıyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın, ”Bizi ikna etmeye gelmeyin” uyarısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ”İlişkileri ya düzelteceğiz ya da tamamen bozulacak” çıkışı, bu stratejinin ipuçlarını veriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünkü grup konuşmasıyla yeni ABD yaklaşımını ortaya koydu. AK Parti grubunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinledikten sonra bakanlarla ve milletvekilleriyle sohbet ettim. Edindiğim izlenimi paylaşmak istiyorum. Türk-ABD ilişkilerinin bundan sonraki seyrini ABD’nin tavrı belirleyecek. Ankara, ABD ile devam etme yanlısı. Ancak bunun YPG’ye bütçesinden para ayrılarak, 4 bin 900 tır silah vererek, YPG’lilerin Afrin’de ABD’nin verdiği silahlarla Mehmetçiğe saldırmasıyla yürümeyeceği belli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ”Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD’ye, YPG’ye ciddi anlamda parasal desteği, yaptığı silah yardımları yetmiyormuş gibi, yapma kararı alması herhalde bizim de aldığımız ve alacağımız kararları etkileyecektir. Şunun iyi bilinmesi lazım: Türkiye bir çadır devleti değildir” uyarısı buna işaret ediyordu.

MODEL VE STRATEJİK ORTAKLIK

Peki bu kararlar ne olabilir? ABD’lilerle yapılacak olan görüşmeler önemli. ABD, Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alırsa, yeni bir ilişki şekli belirlenir. Türkiye artık verilen sözleri değil, sahadaki uygulamayı görmek istiyor. Eğer bir ilerleme sağlanamazsa, ABD ile ilişkiler yeniden tanımlanır. Bundan sonraki adım ABD ile model ortaklık ve stratejik ortaklığın gözden geçirilmesi olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne zaman ki sözü ABD’li General Funk’ın, ”Bizi vurursanız, agresif karşılık veririz” sözüne getirdi, ne zaman ki, ”Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açıktır” dedi, AK Parti milletvekilleri ayağa fırlayıp, uzun uzun alkışladılar. Erdoğan, İstiklal Marşı’nı okurken farklı bir hava oluştu.Son dönemlerde bu kadar heyecanlı bir grup toplantısı izlememiştim. Daha da önemlisi 1 Mart tezkeresi dâhil olmak üzere Amerika’ya bu denli meydan okunan bir konuşma yapılmamıştı. Erdoğan’ın, ”Kurtuluş Savaşından sonraki en büyük istiklal ve istikbal mücadelesini veriyoruz” sözünün heyecanla alkışlanmasının arkasında beka kaygısı vardı. Bir de ABD’ye duyulan tepkiyi yansıtıyordu.

İNCİRLİK-KÜRECİK

Erdoğan

Yazının devamı...

ABD’liler hangi önerilerle geliyor

13 Şubat 2018

Haftasonu ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’la görüştü. Tillerson ve Mattis görüşmesi öncesinde Ankara’da bir beklenti yok. Zaten Ankara bir süredir, ‘ABD ne der?’ diye sormadan karar alıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşme öncesinde, ”Ya bu ilişkileri düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak” uyarısında bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, “Biz kirli pazarlık içinde olmayız” diye konuştu.

Peki ABD ne öneriyor, Tillerson ve Mattis’in çantasında ne var? ABD’nin Afrin planından söz ediliyor. ABD’nin, ”Fırat’ın batısında bir güvenli bölge kurun. Ancak Afrin şehir merkezine girmeyin. Biz Afrin’den YPG’yi tahliye edelim. Menbiç’te olduğu gibi Afrin’de de yerel unsurlardan bir kent konseyi kuralım” önerisini Ankara, ABD’nin YPG’yi koruma ve Afrin operasyonunu engelleme çabası olarak görüyor. ABD’nin ciddiye alınabilmesi için Afrin ve Menbiç konusunda ikna edici tekliflerle gelmesi gerekiyor.

ABD İLE GÜVEN KRİZİ

Türkiye ile ABD arasındaki sorun güvenlik koridorunun çapından ziyade yaşanan güven krizinde düğümleniyor. ABD, YPG’ye verilen silahların toplanacağı sözünü veriyor, Menbiç’teki YPG’liler ise bu silahlarla Afrin’e geçiyor. Savunma Bakanı Mattis,”SDG içindeki bazı Kürtlerin Afrin’e kaydığını” doğruluyor. Menbiç’te YPG’lilerle bir araya gelen General Funk, Türkiye’ye, “Karşınızda YPG’liler değil, biz varız” mesajını veriyor. Yetinmiyor, ”Bizi vurursanız, agresif şekilde karşılık veririz” diyor. ABD’lilerin her açıklaması güven krizini derinleştiriyor.

Fırat Kalkanı operasyonunda TSK’nın Menbiç’e yönelmesi gündeme gelince, YPG’lilerin bulunduğu kontrol noktalarına ABD bayrağı çekip ağır zırhlılarla şehir içinde gövde gösterisi yapan da yine ABD’deydi. Benzer oyun Afrin’de oynanmak isteniyor. Sadece YPG’liler değil, konvoylar hâlinde silahlar kaydırılıyor. Amaç Türkiye’yi Afrin’de oyalamak. ABD, verdiği sözlerin hiçbirini tutmayarak Türkiye nezdinde güvenilirliğini kaybetti. Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinde YPG’ye silah sevkiyatının durdurulacağı sözünü verdi, o tarihten sonra bin tır silah gönderildi. Erdoğan, ”Sayın Obama’da doğru konuşmadı, Trump da aynı yolda gidiyor” diyerek tepkisini ortaya koydu. Menbiç’in yönetimi ise SDG yani PKK’nın eğittiği unsurlardan oluşan Menbiç Askeri Konseyi tarafından sağlanıyor. Türkiye, aynı modelin Afrin’e kurulmasını kabul eder mi? O zaman Afrin operasyonunun ve bunca şehidin ne anlamı kalır?

RUSYA’NIN ÖNERİSİ

Rusya, Türkiye ve İran ile birlikte Suriye’de İdlib, Doğu Guta, Rastan ve Talbise ile Güney Ürdün sınırında Deraa ve Kuneytra eyaletinde ‘çatışmasızlık bölgeleri’ kurulması sağlandı. Rusya, Afrin’in de beşinci çatışmasızlık bölgesi olması önerisini getirmiş ancak ikna edilmişti.

Türkiye, Afrin operasyonunu ABD ile anlaşarak başlatmadığı için ABD ile anlaşarak bitirmeyi düşünmüyor. ABD ise pazarlığı Afrin’den başlatarak Menbiç’teki PKK varlığını korumaya çalışıyor. Türkiye ise Afrin ve Menbiç’i masaya sürmeden pazarlığı Fırat’ın doğusundan başlatıyor. Zaten ABD’lileri telaşlandıran da bu. Türkiye, sahada ne kadar güçlü olursa masada o kadar etkili olacağının farkında. Cumhurbaşkanı

Yazının devamı...

Erdoğan, İstanbul için hangi talimatı verdi

12 Şubat 2018

Erdoğan-Karamollaoğlu görüşmesi, merhum Erbakan’ın yâdedildiği samimi bir ortamda gerçekleşiyor. Erdoğan, Türkiye’nin tarihinin en ciddi dış tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek, ”Bütün milli ve yerli unsurların bu tehditler karşısında birlik ve beraberlik içinde olunması gereken günlerden geçiyoruz. Yerli ve milli olan herkesin elini taşın altına koyması gerekir” diyor.

Ancak Erdoğan ne kadar istekliyse, Saadet Partisi’nin o denli gönülsüz olduğu anlaşılıyor. Zaten görüşmeden bir gün önce Temel Karamollaoğlu, Twitter hesabından iktidara çok sert eleştiriler yöneltti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise siyasette ‘yerli ve milli ittifakın’ kurulması için çaba gösteriyor. “Minimum paydada değil, maksimum değerlerle hareket edeceğimiz partilerle temaslarımız olacak” diye bunu ortaya koyuyor.

Saadet Partisi’nin mesafeli tavrına rağmen, Büyük Birlik Partisi’nin ittifakta yer alma konusunda daha istekli olduğu söyleniyor. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin, “Biz milli ve yerli ittifakı destekliyoruz” mesajı AK Parti cephesinde olumlu bir hava meydana getirmiş.

MHP ile ittifak tamam, SP ve BBP ile ittifak konusunda ise ilk yoklamalar yapıldı. Ama henüz bir heyet oluşturulması ya da temsilci tayin edilmesi aşamasına gelinmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli ve yerli unsurları bir arada buluşturmayı siyasi hayatının en önemli projelerinden biri olarak görüyor.

AK PARTİ’DE DEĞİŞİM

Erdoğan sadece siyaseti dizayn etmiyor. Asıl AK Parti’yi dizayn ediyor. 16 Nisan referandumundan sonra yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildiği 21 Mayıs kongresinde, ”Teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde metal yorgunluktan” söz etmişti. Erdoğan’ın bu teşhisini muhalefet yeterince kavrayamadı. Oysa Erdoğan, kendi muhalefetini kendi yaparak değişim sürecini başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ardından AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de değişti. Yeni il başkanı Bayram Şenocak’ın atanmasının ardından hafta sonu yapılan İstanbul İl İstişare Toplantısı’nda Erdoğan çok önemli mesajlar verdi.

İSTANBUL’DA SEÇİM

Erdoğan

Yazının devamı...

Anketlerde Afrin nasıl görünüyor

8 Şubat 2018

O sadece bir söz değil, CHP Lideri’nin Afrin konusundaki değerlendirmesini yansıtıyordu. O cümlenin devamını aktarıyorum:

“Çünkü bir kenti ele geçirmek gibi bir düşünce olmamalı. Biz niçin Afrin’e girdik? Terör örgütü Türkiye’nin sınırlarında konuşlanmasın diye. Temizledim mi? Temizledim. Nerede olmuştu? El Bab’da. Gittik El Bab’a, Fırat Kalkanı’nda belli bir yere kadar gittik. Türkiye’nin güvenliğini sağlamak için orada konuşlandık, durduk. Daha derinlere inmenin hiçbir mantığı yok. Hiç gerek de yok ona. Daha fazla şehit veririz yazık günahtır.”

Bu sözleri üzerine, “Peki sizin bu öneriniz sadece Afrin ile mi sınırlı yoksa Kobani ve Cezire için de geçerli mi?” diye sormuştuk. CHP Lideri, “Türkiye’nin sınır güvenliği sorunu nereler için geçerliyse hepsi için geçerli olması lazım” karşılığını vermişti.

Kılıçdaroğlu’yla bu görüşmeyi Milliyet’ten Serpil Çevikcan ve Muharrem Sarıkaya ile birlikte yapmıştık. CHP lideri ile aramızda şöyle bir diyalog yaşanmıştı.

Yazının devamı...

Kılıçdaroğlu: 'Kurultay tartışmalarını bıraktım'

7 Şubat 2018

Muharrem İnce, “2014’te olduğu gibi susmayacağım” dediğine göre, tartışma bir süre daha devam edecek.

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya ve Milliyet’ten Serpil Çevikcan’la birlikle Kılıçdaroğlu ile konuştuk. Daha doğrusu konuşmaya çalıştık. Çünkü CHP lideri, “Ben kurultay tartışmalarını bıraktım” dedi. Ama pes etmedik. Kurultay’dan Afrin’e uzanan bir ufuk turu yaptık.

“Kurultayı bir cümle ile özetlerseniz ne dersiniz?” diye sorduk. “Adalet ve Cesaret ikisi de vardı” dedi CHP lideri. Oysa Muharrem İnce, Kurultay’da adaletin olmadığı eleştirisini getirmişti.

Peki Kılıçdaroğlu kurultayı nasıl değerlendiriyor? İşte sözleri:

Yazının devamı...

Erdoğan kimin için ‘Bunlar hikâye yazıyor’ dedi

6 Şubat 2018

ABD’nin YPG’ye verdiği silahlar konusunda Trump’la yaptıkları konuşmayı aktarıyor: “Bize söz verdiğiniz halde hâlâ silah sevkıyatı yapılıyor’ dedim. ‘Benim bundan haberim yok’ dedi, yanındaki güvenlik danışmanına döndü, ‘Doğru mu?’ diye sordu. Yanındakiler sessiz kaldılar” diye konuşuyor.

24 Kasım tarihli görüşmede Başkan Trump’ın, “Bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerekiyordu” dedikten sonra, YPG’ye bir daha silah verilmemesi için talimat verileceği açıklanmıştı. Ancak ABD o tarihten sonra YPG’ye bin TIR silah verdi.

Daha önceki gün İdlib’den çıkan bir konvoy, Afrin’deki PKK’lılara silah taşırken yakalandı. Erdoğan sahadaki gerçeği iyi bildiği için, AK Parti milletvekilleriyle toplantıda, ABD’nin ikiyüzlülüğüne değiniyor, “Bunlar hikâye yazıyorlar. Bunlara güven olmaz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diyor.

‘ABD NE DER’ SORUSU

Türkiye ile ABD arasındaki güven krizi, tarihi dönemlerinden birini yaşıyor. Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına göre, ABD yüzde 64.3’le Türkiye için birinci öncelikli tehdit konumuna yükseldi.

Türkiye bir süredir karar alırken, “ABD ne der?” diye sormuyor. Eğer ABD’ye sorsaydık, Fırat Kalkanı harekâtını ve Afrin operasyonunu yapabilir miydik? Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın 25 Ocak tarihli görüşmelerinde yaşanan diyalog bunu çok iyi yansıtıyor.

ERDOĞAN: ‘Münbiç’e gireceğiz.’

TRUMP:

Yazının devamı...

2019’da Kılıçdaroğlu’nu bekleyen

5 Şubat 2018

Daha salona adım atar atmaz bu kez elinize broşürler tutuşturuluyor, kartvizitler uzatılıyor. PM için 488 aday çıktı. Öyle ki, bazı adayların ismi oy kullanılacak kabinlerin içine yazılmış. Divan’dan “İsimler tinerle silinecek, lütfen oy kullanılacak kabinlerden uzak durun. Kokudan etkilenmeyin” anonsu yapılınca salondaki gergin hava birden dağılıyor, yerini esprilere bırakıyor. Herkesin dilinde aynı benzetme var. CHP’liler Parti Meclisi’ne girmek için sarf ettikleri enerjiyi iktidar olmak için harcasalar, ilk seçimde iktidar olurlar deniliyor. Haklılık payı var. Ama CHP’yi canlı tutan da bu. İktidar olan ANAP ve DSP silinirken, iktidar yüzü görmeyen CHP’nin ayakta kalmasında bu canlılığın payı yok mu? Yanlış olan, bazen kantarın topu kaçıyor. Türkiye’de iktidar olma hedefine odaklanmak yerine parti içi iktidar için kıran kırana bir mücadele veriliyor. Parti içi verilen mücadele kurultay salonunda bırakılıp, ülkede iktidar olmak için kollar sıvanmıyor. Kurultayda bir yandan da PM’ye olan yoğun ilginin sebebini soruşturdum.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçileceği belli olduğu için bütün gruplar PM’ye yüklenmiş. Ayrıca kongreden çıkacak PM, CHP’yi 2019 seçimlerine taşıyacak. Belediye başkan adayları, milletvekilleri ve cumhurbaşkanı adayı burada karara bağlanacak. O nedenle PM’ye ilgi büyüktü.

KILIÇDAROĞLU NASIL KAZANDI

CHP, 2019’a giderken en önemli kurultayını gerçekleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kurultay salonunda kazanmadı. Kılıçdaroğlu, adalet yürüyüşü ve seçim yarışında tek rakibi olan Muharrem İnce’ye verilen 49 mükerrer imzanın rakibine yazılmasını istediği anda kurultayın sonucu ilan edilmiş oldu. Kılıçdaroğlu’na imza verenlerin bir kısmı oy vermedi, İnce’ye imza vermekten çekinenlerin önemli bir kısmı ise oy verdi. Hem 2016 kurultayında hem bu kez Kılıçdaroğlu’na verilmeyen 400-450 civarında kemikleşmiş bir oy var. Kemal Bey’in parti içinde bu oranı dikkate alarak siyaset yapması gerekiyor.

İkinci bir nokta ise CHP liderinin kurultay konuşmasındaki en önemli eksiklik, geleceğe dair bir vizyon ortaya koyamamasıydı. Kurultay bitti ama 2019’a dair belleklerde yer edecek bir mesaj verilebildi mi? Başka bir deyişle Kılıçdaroğlu seçildi ama CHP kazandı mı? Bu sorunun cevabını vermek için erken. Kılıçdaroğlu’nun seçilmesiyle birlikte CHP’nin kaybetmediğini söyleyebiliriz. Ancak 2019’a giderken CHP’yi çok önemli gelişmeler bekliyor.

2019 BEKLENTİLERİ

1- AK Parti’nin CHP kurultayına temsilci göndermemesi, Erdoğan’ın 2019 stratejisini CHP karşıtlığı üzerine kuracağı şeklinde yorumlanabilir.

2-

Yazının devamı...