"Abdulkadir Selvi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Abdulkadir Selvi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Abdulkadir Selvi

Abdulkadir Selvi

CHP-İYİ Parti ittifakı nereye gidiyor?

12 Aralık 2018

Önce Bülent Tezcan ile Koray Aydın, sonra Oğuz Kaan Salıcı ile Koray Aydın listeler üzerinde çalıştı. Dün CHP-İYİ Parti ittifakı açısından kritik bir 24 saat yaşandı. MYK toplantısında Kılıçdaroğlu, “Bu iş en kısa sürede bitsin” diye talimat verdi. Bu süre zarfında ittifak gitti geldi.

Bugün için ya iki liderin kameraların karşısına geçip “Anlaştık” diye açıklama yapmaları, ya da iki partinin ayrı ayrı açıklama yapıp bu işin bittiğini ilan etmeleri bekleniyordu. Çünkü süreç uzadıkça bu iş kabak tadı vermeye başladı. Liderlere “Bu iş olumlu ya da olumsuz bir an önce bitsin” baskısı artmaya başladı.

İttifak süreci Kılıçdaroğlu’nun 20 Kasım’da Akşener’i ziyaretiyle başladı. Bu süre zarfında iki lider, ortak dostlarının evinde iki kez görüştüler. Akşener ilk başta “Bu işin istikşafi görüşmelere dönmemesi için 15 günde sonuçlandırılması lazım” uyarısında bulunmuştu. Ancak süreç uzadı, 22 günü buldu. Bu kadar önemli bir olayda 1 haftalık gecikme olabilir. Ama iş uzadıkça yıpratıcı olmaya başladı. İttifak görüşmelerinin başında Kılıçdaroğlu, “Meral Hanım Ankara için çok ısrar ediyor” demişti. Akşener’le görüşmemizde kendisi de aynı noktanın altını çizmiş, Kılıçdaroğlu’nu doğrulamıştı.

MANSUR YAVAŞ İŞİ KÖRDÜĞÜME DÖNÜŞTÜ

 Başından beri dikkat çektiğim bir nokta oldu, Mansur Yavaş bu ittifakın kaderini belirleyecek diye. Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun 8 Aralık Cumartesi günü yaptığı görüşmede bir ara kriz aşılır gibi oldu. Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’nin adayı olarak girmesini kabul etmişti. Ancak pazartesi gecesi yaptığı görüşmede bu kez Mansur Yavaş kabul etmedi. Mansur Yavaş başından beri “CHP’den ortak aday olayım” görüşündeydi. Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde İYİ Parti’den aday olma önerisine sıcak bakmadığını bildirdi. CHP’den ortak  aday olmak istediğini ifade etti. Mansur Yavaş’ın net tavrı üzerine kulislere CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun istifa ettirilerek İYİ Parti’den aday gösterilmesi formülü düştü. Meclis’te konuşma imkânı bulduğum Bülent Kuşoğlu, “Bana böyle bir şey sorulmadı” dedi. Bu formüle sıcak bakmadığını ifade etti. Dün akşam saatlerine doğru bu kez Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’den adaylık teklifini düşündüğü yönünde söylentiler dolaşmaya başladı. Mansur Yavaş’a ulaştım. Bu iddiayı kesin bir dille yalanladı. Siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olduğu anları yaşıyoruz. Ama yeni bir durum oluşmadığı takdirde Mansur Yavaş denklemden çıkıyor denilebilir.

PÜRÜZLÜ İLLER HANGİLERİ?

CHP-İYİ Parti ittifakında en önemli pürüz Ankara’ydı. Henüz aşıldığı söylenemez. Balıkesir’de de CHP, milletvekili Ahmet Akın’ı, İYİ Parti ise bir önceki dönem belediye başkanı olan milletvekili İsmail Ok’u ilan etti. Akşener’in görüşmede Kılıçdaroğlu’ndan Balıkesir’de ilan ettikleri adayı geri çekmesini istediği, ancak CHP Lideri’nin buna sıcak bakmadığı ortaya çıktı. Ama tek pürüz bunlar değil. İYİ Parti’ye Manisa, Trabzon ve Samsun’un verildiği; buna karşılık İstanbul, Adana, Antalya, Hatay, Eskişehir ve Tekirdağ’ın CHP’de kaldığı söyleniyor. Bu durumda Ankara ya İYİ Parti’de olacak ya da iki parti kendi adaylarını çıkaracak.

KRİTİK 24 SAAT

Yazının devamı...

Siyasette çarşı karıştı

11 Aralık 2018

Meclis Başkanı Binali Yıldırım saat 13.00’te gongu vurdu, bütçe görüşmelerini başlattı. Başkanlık sisteminin bütçesine ilgi iyiydi. Hükümet sıralarında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli ön sıralarda yerlerini almışlardı. Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşülüyor ama kulislerde belediye başkan adayları ve yerel seçimler konuşuluyordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bütçeyi sunmak üzere kürsüye çıktı. “Bütçenin en önemli özelliği tasarruf bütçesi olmasıdır” dedi. “Mali disiplin ekonominin temel çıpasıdır” diye konuştu. Berat Albayrak, doların 7.2’ye fırladığı gerçeğini görmezden gelmedi. “Başka dönemlerde birkaç yılda atlatılabilecek ekonomik saldırıları birkaç ayda atlattık” dedi. Üçüncü çeyrekteki 1.6’lık büyümeye değindi. “Resesyon ve stagflasyon” yorumlarına cevap verdi. “Türkiye stagflasyona girdi, Türkiye küçülecek, resesyona girdi gibi birçok şeyler duyduk. Türkiye, küresel ekonomideki bu denli sert süreçlere rağmen, tarihinin en büyük kur saldırısını yaşamasına rağmen, o saldırıyı yaşadığı dönemde dahi bir önceki çeyrekteki 11.1’lik baz etkisine rağmen büyümüştür” diye konuştu. Berat Albayrak konuşurken AK Parti milletvekilleri pürdikkat dinliyorlardı. Muhalefetten de bir sataşma olmadı.

Türkiye 1995’te ve 2001’de ağır ekonomik krizler yaşadı, 2008’de kriz teğet geçti. Trump’ın Türkiye’yi hedef almasıyla 13 Ağustos’ta dolar 7.2’ye kadar çıktı. Türkiye, geçen krizlerde dibe vurduktan sonra ‘V’ gibi hızlı çıkış yaptı. Bu kez yine ‘V’ gibi çıkış yapacak mı, yoksa bir süre daha devam edip ‘U’ gibi bir çıkış trendine mi girecek, yoksa ‘L’ gibi yatay olarak mı devam edecek? Bütün mesele bu. Bunun için yapısal düzenlemeler yapılıp ekonomide güven ortamının temin edilmesi gerekiyor.

BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMASI

Meclis’te ilginç görüntüler vardı. Bütçe görüşmelerine yemek arası verildiği sırada Devlet Bahçeli kulise doğru ilerlerken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yerinden kalktı, saygıyla selamlaştılar. Bahçeli kulise çıktı. Meclis muhabirleri etrafını çevirdi. Binali Yıldırım’ın belediye başkan adaylığını sordular. Bahçeli açık çek verdi. “Binali Yıldırım aday olursa başımızın üstünde yeri var” dedi. Seçimler sonuçlanıncaya kadar Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmesine gerek olmadığını söyledi. Meclis Başkanlığı’ndan istifa konusunda tereddütler yaşayan Binali Bey, bakalım Bahçeli’nin açıklamasından sonra kararını gözden geçirecek mi?

KILIÇDAROĞLU-AKŞENER GÖRÜŞMESİ

Kulislerde ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bekleniyordu. Kılıçdaroğlu, bütçe üzerine konuşan tek liderdi. Meclis muhabirleri Kılıçdaroğlu’na İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le görüşmesine ilişkin soru sormak için bekliyorlardı. Kılıçdaroğlu ile Akşener cumartesi günü saat 19.30’da Çankaya’da bir büroda görüşmüşler. Ama bir sonuca varmışlar mı? Hayır. Bir kez daha görüşecekler. Çünkü tam olarak bir anlaşmaya varamamışlar. Dilerim seçimler bitmeden bir anlaşmaya varırlar! Çünkü Erdoğan ile Bahçeli bugün görüşüp işi bitiriyorlar.

ABDULLAH GÜL: SEÇİMLERİ KONUŞMADIK

Yazının devamı...

Kılıçdaroğlu-Gül görüşmesi

10 Aralık 2018

AK Parti-MHP ittifakında 6 il kaldı. MHP’nin Denizli ve Erzurum adayını geri çekmesiyle bu sayı 8’e yükseldi. Bahçeli’nin memleketi olması nedeniyle Osmaniye MHP’ye bırakılmıştı. MHP Lideri’nin Mersin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın MHP’den istifa edip İYİ Parti’den aday olması nedeniyle Mersin’i şahsi mesele haline getirdiği ve MHP’ye istediği söyleniyor. Bu durumda MHP’nin adayı Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, ortak aday olarak görünüyor. Mersin için CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da “Güçlü adaylarla girelim” dediği söyleniyor. Zaten İYİ Parti adayını açıkladığı için Mersin’de AK Parti-MHP ortak aday, CHP ve İYİ parti ise ayrı ayrı girecekler. Mersin’de önemli ölçüde bir HDP oyu olduğu için HDP’nin çıkaracağı aday sonuçları belirlemede etkili olabilir.

Cumhur ittifakının Aydın’da da ortak adayla gireceği konuşuluyor. Aydın ve Muğla denkleminden Aydın’ın MHP’ye bırakıldığı söyleniyor. Muğla ve Adana henüz netleşmiş değil. Erdoğan ile Bahçeli’nin çarşamba ya da perşembe günü bir araya gelip adaylara son şeklini vermeleri bekleniyor. Peki iki lider Meclis Başkanı adayını konuşacaklar mı? Meclis Başkanlığı seçiminde de cumhur ittifakı geçerli olacak mı? Bahçeli’nin gündeme getirmeyeceği söyleniyor. Eğer Erdoğan konuyu açarsa görüşünü ifade edeceği konuşuluyor. MHP’nin cumhur ittifakına motivasyon sağlaması açısından Meclis Başkanlığı için aday çıkarmamayı düşündüğü ifade ediliyor. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, perşembe günü yapılan genişletilmiş il başkanları toplantısında MHP’nin açıkladığı adaylarla ilgili olumsuz değerlendirme yapan bir-iki il başkanına çok sert tepki göstermiş. “Sakın MHP adaylarını eleştirmeyin, sakın ittifaka gölge düşürecek bir şey yapmayın. Siz çalışmanıza bakın” diye uyarıda bulunmuş.

MECLİS BAŞKANI KULİSİ

 İki lider Meclis Başkanı adayını konuşurlar mı bilemiyorum ama Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyareti sırasında bu konu gündeme gelmiş. Binali Yıldırım aday olduğunun işaretini vermiş. Kılıçdaroğlu da bunun üzerine “Adaylığınız hayırlı olsun ama Ekrem Bey (İmamoğlu) seçimi kazanacak” diye esprili bir karşılık vermiş. Kılıçdaroğlu’ndan işareti alan Ekrem İmamoğlu ise kolları sıvadı, çalışmalara başladı. İmamoğlu, CHP’li belediye başkanları ve ilçe başkanları ile bir araya geldi. Cuma günü de Mustafa Sarıgül’ün Ulus Platin sitesindeki evinde kahvaltı yaptılar. “İlçe belediye başkan adayları güçlü olursa büyükşehir belediye başkanının havuzuna oy taşırlar” diye konuştular.

MANSUR YAVAŞ CHP’YLE

Peki Ankara’da ne oluyor? Mansur Yavaş, Kılıçdaroğlu’ndan randevu istemişti. CHP Lideri, pazar günü bütçe üzerine yapacağı konuşmaya hazırlandığı için görüşme gerçekleşmedi ama her an görüşebilecekleri söyleniyor. Mansur Yavaş’ın “Ortak aday olmasa da CHP’den aday olurum” dediği söyleniyor. Mansur Yavaş’la İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2 Aralık Pazar günü 2.5 saat süren bir görüşme yapmıştı. Akşener, kurmaylarına “Mansur Bey’in bizden aday olmaya sıcak bakmadığı izlenimi edindim. Ama yanılabilirim. Bir ortak dostumuz da görüşsün” demişti. Ortak dostları da, sonra İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu da Yavaş’la görüşmelerinden aynı izlenimle döndüler. Yavaş’ın CHP’den adaylığa sıcak baktığını ifade ettiler. Mansur Yavaş için yavaş yavaş CHP’den adaylığa doğru ilerliyor demek mümkün.

KILIÇDAROĞLU İLE GÜL NE KONUŞTULAR?

Geçen haftaya damgasını vuran gelişme ise CHP Genel Başkanı

Yazının devamı...

Kaşıkçı cinayetinde kurye kim?

6 Aralık 2018

Cumhuriyetçilerin etkili isimlerinden Lindsay Graham, “CIA bilgilendirmesi sonrasında Kaşıkçı cinayetinin veliaht prensin bilgisi olmadan gerçekleşmediğine eminim. Veliaht prens çılgın ve tehlikeli” dedi. Diğer Cumhuriyetçi senatörlerden Corker ise “Cinayet emrini veliaht prensin verdiğine dair hiçbir şüphem yok” diye konuştu.

Teker dönmeye başladı, ABD’deki gelişmeleri dikkatli bir şekilde izlemekte fayda var.

Kaşıkçı cinayeti üzerine 23 Ekim’de İstanbul’a gelen Gina Haspel’e cinayetin ses kayıtları dinletilmişti. Kayıtları “inandırıcı” bulduğunu ifade eden Haspel, CIA’in elinde ise veliaht prens Selman ile kardeşi Washington büyükelçisi Halid bin Selman arasında Kaşıkçı konusunda ses kaydı bulunduğu sinyalini vermişti.

KARAKUTULAR

Dünün önemli gelişmesi ise Kaşıkçı soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eski Kraliyet Divanı Müsteşarı Suud el Kahtani ve Suudi Arabistan İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri hakkında tutuklama kararı vermesiydi. Bu iki isim veliaht prensin karakutuları olarak biliniyor.

Kaşıkçı’nın infazı öncesinde ve sonrasında veliaht prensin 11 mesaj attığı Kahtani’ye “gölge adam” deniliyor. Kimin gölgesi? İnfaz ekibine Skype’la bağlanan Kahtani’nin “Bu köpeğin başını bana getirin” diye talimat verdiği söyleniyor.

İstihbarat başkan yardımcısı Asiri ise Kaşıkçı’nın Suuudi Arabistan’a getirilmesi emrini veren ve infaz ekibini oluşturan kişi olarak biliyor.

GÖLGEDEKİ İSİM

Yazının devamı...

Faiz indirimi olacak mı, piyasalardaki yeni milat

5 Aralık 2018

Piyasalar, 13 Aralık’ta yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısından bir faiz indirimi çıkıp çıkmayacağını merak ediyor. Dövizdeki küçük kıpırdanmanın dahi faiz indirimi beklentisinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Bu nedenle bir kez daha gözler Merkez Bankası’na çevrilmiş durumda. Elbette ki Merkez Bankası piyasa gerçekleri ışığında kararını alacak. Bir gün önce yapılacak olan FED toplantısından çıkacak karar ise Merkez Bankası’nın karar sürecine katkı yapacak.

Ekonomi üstatlarından izin alarak bugün siyasi kulislere ara verip ekonomi çevrelerinden edindiğim izlenimleri paylaşmak istiyorum. 24 Haziran seçimlerine “domates”in, yerel seçimlere ise “soğan”ın damga vurduğu bir dönemde siyaset kulisi yazsam ne olacak?

Merkez Bankası’nın 13 Aralık tarihli toplantısında “ihtiyatlı ve tedbirli” olacağı ifade ediliyor. Bu durum Merkez Bankası’nın mevcut pozisyonunu koruyacağı, bir faiz indirimine gitmeyeceği yönünde yorumlamak mümkün. 10-13 Ağustos tarihleri arasında doların 7.2’ye fırladığı süreçte Merkez Bankası 13 Eylül’de yaptığı 6.5 puanlık artışla süreci tersine çeviren etkili bir hamle yapmıştı. Ancak piyasalardaki olumlu havaya rağmen Merkez Bankası’nın “ihtiyatlı ve tedbirli” davranmayı sürdüreceği anlaşılıyor. “Petrol fiyatlarının düşmesi ve dövizdeki gerileme lehimize olabilir ama bu geçici olabilir. Çünkü yapısal tedbirler alınmadı” değerlendirilmesi yapılıyor.

TÜİK VERİLERLE OYNUYOR MU?

Kasım ayı enflasyon oranındaki düşüş, bir süredir TÜİK’le ilgili muhalefet çevrelerinde dile getirilen iddianın gündeme taşınmasına neden oldu. Enflasyon oranını düşük göstermek için TÜİK verileriyle oynandı mı? Ekonomi çevreleri, TÜİK verileriyle oynanmasının söz konusu olamayacağını ifade ediyorlar. Ama ekliyorlar, “TÜİK verileri yabancılar tarafından da dikkate alınıyor. Oranlarla oynanması söz konusu değil. Ama TÜİK’in verilerini güncellemesi ve genişletmesi lazım.”

MERKEZ BANKASI’NA DİKKAT

Piyasadaki sert iniş ve çıkışlar üzerine Merkez Bankası da zaman zaman enflasyon hedeflemesini güncellemek durumunda kalmıştı. Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemesinde şimdiye kadar hep pozitif tarafı yansıttığı, ama bundan sonra bu tarzını değiştirerek riskleri de gösteren realist bir yöntem izleyeceği ifade ediliyor. Merkez Bankası’nın bundan sonraki enflasyon hedeflemesinde sadece pozitif tarafın değil, risklerin de yer alacağı daha realist bir döneme girildiğini söyleyebilirim. Merkez Bankası’nı dikkatle izlemekte yarar var.

Yazının devamı...

Meclis Başkanlığı kulisi ve CHP’nin İstanbul adayı

4 Aralık 2018

Ziyaret talebinin Binali Yıldırım’dan geldiği ve Kılıçdaroğlu’na iade-i ziyarette bulunduğu ifade edildi.

Meclis Başkanı, üç ülkeyi kapsayan gezisinden 8 Aralık Cumartesi günü dönecek. 9 Aralık Pazar günü ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığının ilan edilmesi düşünülüyor. Binali Bey’in belediye başkan adaylığı ilan edilmeden Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etmesi, CHP’de sempatik karşılanmış. Belediye başkan adaylığı ilan edilse de Binali Yıldırım’ın bütçe görüşmelerinin başında ve sonunda Meclis’teki oturumu yönetmek istediği söyleniyor. Bu durumda adaylığı ilan edildiği gün istifa etmeyecek. Peki bütçe görüşmeleri ne zaman başlıyor? 10 Aralık Pazartesi günü başlayacak olan bütçe görüşmeleri 20 Aralık Perşembe günü sona erecek. Böylece Binali Yıldırım 10 ve 20 Aralık tarihlerinde bütçenin açılış ve kapanış oturumlarını yönetecek.

Meclis Başkanı ne zaman istifa edecek? Aslında bu konuda hukuki bir ihtilaf yaşanıyor. Bir grup hukukçu, Meclis Başkanı’nın istifa etmesine gerek olmadığı görüşünü savunuyor. Bir kısmı ise “Etik olarak istifa etmeli” düşüncesinde. AK Parti yönetiminde de etik olanın yapılması eğilimi söz konusu. Bu durumda Binali Yıldırım’ın 21 Aralık Cuma günü Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmesi, 22 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenecek toplantı ile Binali Yıldırım’la birlikte ilçe belediye başkan adaylarının da ilan edilmesi planlanıyor. Ancak milletvekilliğinden istifa etmesi gerekmiyor.

MECLİS BAŞKANI ADAYLARI

Bundan sonra yeni Meclis Başkanlığı için seçim süreci başlayacak. 28 Aralık tarihinde yeni Meclis Başkanı seçilerek 2018 yılının tamamlanması düşünülüyor. Tabii belediye başkan adayları tespit edilirken Binali Yıldırım’ın istifasıyla birlikte bir de Meclis Başkanı seçimi ortaya çıktı. Cumhur ittifakı ruhunu pekiştirme adına MHP’nin aday çıkarmayacağı konuşuluyor. MHP faktörü kimi adayların şansı, kiminin ise şanssızlığı olacak. AK Parti’de Meclis Başkanlığı için konuşulan isimler var. Numan Kurtulmuş, Bekir Bozdağ, İsmet Yılmaz, Hayati Yazıcı, Mustafa Şentop gibi. Naci Bostancı’nın ismi ise bir adım önde duruyor. Sürpriz olur diyenlerin adayı ise Volkan Bozkır.

CHP’NİN ADAYI İMAMOĞLU

Bu arada CHP’de önemli gelişmeler yaşanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in bugün ya da yarın bir araya gelmesi bekleniyor. İki lider artık isimleri konuşacaklar. Mansur Yavaş’ın durumu bu görüşmede netleşecek. 6 Aralık Perşembe günü adayların önemli bir bölümü ilan edilecek. O adaylar arasında Ankara, İstanbul ve İzmir olmayacak ama İstanbul adayı neredeyse kesinleşti diyebilirim. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak ilan edilmek üzere. Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu ile sık sık İstanbul seçimlerini konuştuğu söyleniyor. İstanbul seçimlerini kazanabilmek için ilçe belediye başkan adayları da büyük önem arz ediyor. Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu ve il başkanı Canan Kaftancıoğlu ile “samimi, ciddi bir müzakere yürüttüğünü” söyleyebilirim. Görünen o ki Muharrem İnce denklem dışı kaldı. Ekrem İmamoğlu bugün CHP’nin İstanbul’daki ilçe belediye başkanlarıyla bir araya gelecek. Görevden alınan Beşiktaş ve Ataşehir hariç CHP’nin İstanbul’da 14 belediyesi var. İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda bir adım daha öne çıkması açısından bu toplantı önemli.

Şimdiden söyleyeyim, İstanbul seçimleri Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında geçecek.

Yazının devamı...

Hulusi Akar neye kızdı, CHP’den İstanbul haberleri

3 Aralık 2018

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener, seçim ittifakının kaderini belirlemek üzere bir araya gelecekler. İstanbul ve Ankara adayları açısından kader anı diyebiliriz. Bugün yazı tarzımda bir değişiklik yapıp kısa kısa siyaset kulislerini aktaracağım. Ama önce sizi Kanada’da başlayıp Ankara’da devam eden bir tartışmaya götüreceğim. Ya da başka bir deyişle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı rahatsız eden yorumlara...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 16-18 Kasım tarihleri arasında Kanada’da düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Toplantısı’na katılmıştı. Akar’ın o forumda ABD’nin PKK-YPG terör örgütüyle işbirliğini anlatması üzerine salonda bulunan Amerikalıların yüzleri asılmıştı. Öğrendiğime göre Hulusi Akar’ın ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’u kabulünde ilginç bir diyalog yaşanmış; Dunford, Menbiç’te kurulacak gözlem noktalarından söz etmeye kalkışınca Akar çok sert tepki göstermiş, bu gözlem noktalarının Türkiye’yi rahatsız edeceğini ilk elden paylaşmış. Bildiğim kadarıyla Genelkurmay Başkanlığı döneminden bu yana kişisel dostlukları bulunan Dunford, Akar’ın bu sert tepkisi karşısında biraz bozulmuş. Buna rağmen ABD, gözlem noktaları konusunda adım attı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan MGK toplantısında da Fırat’ın doğusuna yönelik önemli kararlar alındı. Ama benim asıl üzerinde duracağım nokta bu değil. Akar, Halifax toplantısından sonra BBC’ye bir mülakat verdi. BBC muhabirinin cezaevindeki gazetecilerle ilgili sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği yanıtı aynen tekrar ederek “Hiçbiri gazetecilik faaliyetlerinden dolayı içeride değil” dedi. Tartışma da bu cevap üzerine başladı. FOX TV’nin Akar’ın bu sözleri üzerine görüş aldığı CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Geçmişte ne kadar rezil bir Genelkurmay Başkanlığı yaptıysa o kadar rezil bir bakanlık yapacağının işaretini veriyor” dedi. Bu sataşmalar sırasında kısa bir süreliğine görüşme imkânı bulduğum Hulusi Akar, tartışmadan dolayı rahatsızdı; “FETÖ ve PKK ağzıyla şahsıma söylenmiş haksız, terbiyesiz, seviyesiz sözleri sahiplerine misliyle iade ediyorum” dedi. Konunun üzerinde çok durmadı ama dursa ne derdi, düşünemiyorum.

Bu konuyla ilgili bir noktaya dikkat çekmek istiyorum.

BBC’nin sorusu, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili. Ama muhabir, Kaşıkçı’nın barbarca katledilmesiyle ilgilenmiyor. Tam aksine Türkiye’nin Kaşıkçı cinayeti konusundaki tavrını sorguluyor; “Türkiye’de birçok gazeteci tutukluyken bu samimiyetten uzak bir yaklaşım değil mi?” tarzında bir yargıda bulunuyor. Bir, Türkiye’yi yargılamaya hakkı yok. O sorusunu sorar. İkincisi, soru şekline göre Türkiye’deki tutuklu gazetecileri sorarken Kaşıkçı olayını önemsizleştiriyor. Türkiye’nin Kaşıkçı cinayetinin gündeme getirmeye hakkı olmadığı gibi bir önermede bulunuyor. Türkiye’de gazeteciler hapisteyse o zaman biz Kaşıkçı konusunda sesimizi çıkarmayalım, veliaht prens birkaç Kaşıkçı cinayeti daha işlesin... Böyle bir mantık olur mu?

YAVAŞ İTTİFAKIN KADERİ OLACAK

Şimdi gelelim siyasi kulislere. Bu hafta başında yapılacak Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde dananın kuyruğu kopacak. Çünkü iki lider isimleri konuşacaklar. Püf noktasını Mansur Yavaş oluşturuyor. İttifak kurulursa Mansur Yavaş üzerinden kurulacak, bozulursa yine onun üzerinden bozulacak. Kılıçdaroğlu’nun “Akşener, Mansur Yavaş için ısrarlı” dediğini biliyoruz. Yavaş’ın “ortak aday” şartı sürüyor.

İSTANBUL’DA EKREM İMAMOĞLU

İstanbul’da ise Beylikdüzü Belediye Başkanı

Yazının devamı...

Binali Yıldırım işi tamam, CHP-İYİ Parti ittifakında son durum

29 Kasım 2018

Bir kısmı hemen, bir kısmının ise süreç içerisinde yerine getirilmek üzere mutabık kalındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın baş başa yedikleri yemekten sonra bir pürüz kalmadı. İş sadece Binali Yıldırım isminin ilan edilmesine kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Latin Amerika gezisi, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın 2-8 Aralık tarihleri arasındaki Çin, Kazakistan ve İran gezisinden sonra sıra adaylığın ilanına gelecek. 60 belediye başkan adayını açıklayan AK Parti, MHP ile varılacak ittifaka göre kalan adayları da aralık ayının başında ilan edecek. Ancak İstanbul için ayrı bir program düzenlenmesi düşünülüyor. İstanbul’da özel bir program düzenlenip Binali Yıldırım’ın adaylığı ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte ilan edilebilir.

AK Parti, aralık ayının ortasına kadar ilçe belediye başkan adayları dahil olmak üzere ilan edip hızla seçim kampanyasına dönmek istiyor. Aday tespitiyle ilgili çalışmalar yapılırken diğer yandan da Mahir Ünal’ın başkanlığını yaptığı tanıtım ve medya başkanlığı seçim kampanyasıyla ilgili hazırlıkları sürdürüyor. Seçim müziği, sloganı, afiş ve sosyal medyayla ilgili çalışmalarda önemli mesafe alındı.

SEÇİM TAKVİMİ

Muhalefet partileri henüz adaylarını belirlemeden Erdoğan o işi bitirdi, seçim kampanyasını planlıyor.

AK Parti’de şöyle bir takvim öngörülüyor.

1- Aralık ayının başında adayların tamamı ilan edilecek.

2- Ocak ayında seçim manifestosu açıklanacak.

3- Seçim kampanyası ise 14 ya da 19 Şubat tarihlerinde başlatılacak.

Yazının devamı...