"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

1.5 milyarlık yeni KOBİ paketi

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, yurtdışından 1.5 milyar liralık yeni kaynak bulduklarını ve bunun da tamamını KOBİ’lerin finansmanına ayırdıklarını açıklayarak, “2.5 milyon liraya kadar, 6 ay ödemesiz, 60 ay vadeli ve yüzde 1.45 faiz oranı ile kredi paketi hazırladık. Üstelik KGF garantisi de aramayacağız” dedi.

VAKIFBANK Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KOBİ’lere yeni kredi paketi hazırladıklarını açıkladı. Özcan, banka olarak yurtdışından 12.5 milyar doların üzerinden kaynak sağladıklarını, son olarak da yeni buldukları kaynakla yurtdışından 8 yıl vadeli, 1.5 milyar TL’nin üzerinde borçlandıklarını belirterek, bunu da KOBİ’lerin finansmanı için ayırdıklarını söyledi.  Yeni kredi paketi ile 25-40 milyon lira arası cirosu olan, yerli üretim belgesine sahip, imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lere 2.5 milyon liraya kadar; 6 ay ödemesiz, 60 ay vadeli ve 1.45 faiz oranı ile kredi imkanı sunacaklarını vurgulayan Özcan, “Bu paket, KOBİ Değer Kredisi’nden farklı. KOBİ Değer Kredisinde 13 banka, 20 milyar liralık kredi veriyor. Orada KGF garantisi vardı bizim bu yeni paketimizde KGF garantisi aramayacağız, kendi kaynaklarımızdan kullandıracağız. KOBİ Değer kredisinde de banka olarak bize 16 bin kişi başvurdu ve 3.5 milyar liralık kredi kullandırdık” dedi.

1.5 milyarlık yeni KOBİ paketi

Gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Mehmet Emin Özcan, bankacılık sektörü üzerine de değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl sektörde kredilerin yüzde 15’e yakın arttığını, VakıfBank özelinde ise kredi artışının yüzde 21’e yakın olduğunu, ticari kredilere bakıldığında da sektördeki artışın yüzde 18, VakıfBank’ta ise yüzde 25.47 olduğunu kaydeden Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üç kamu bankasını çıkarırsanız, sektörün kredi artışı yok denecek kadar az. 2018’de neredeyse üç kamu bankası reel sektörü fonlamaya devam etmiş ve reel sektörün finansman yükünü ağırlıklı olarak kamu bankaları üstlenmiş. Mevduat tarafına baktığımızda da sektör yüzde 19 büyüdü, biz ise yüzde 15’in biraz üzerinde büyüdük. Yani, biz daha az faizle para toplamışız, özel bankalar biraz daha fazla faiz vermiş.”

TÜM YÜK BANKACILIKTA

Türkiye’de bankaların, finans sektörünün en önemli oyuncusu olduğuna ve sektörün toplam büyüklüğünün 900 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Özcan, bunun 800 milyar dolara yakınının da bankacılıktan kaynaklandığını belirterek, “Sermaye piyasalarının payı çok düşük. Finans piyasasının yükünü bankacılık çekiyor. 800 milyar dolar yeterli büyüklük müdür? Bugün Fransız bankası Societe Generale’nin aktif büyüklüğü 1.3 milyar Euro. Bizim tüm finans sektörünü topladığımızda bankacılık, sermaye piyasaları, leasing, faktoring; hepsini koyun, bir tane Fransız bankası etmiyor. Biz bu şartlarda ekonomiyi finanse ediyoruz” dedi.

 

EKONOMİYE CEMRE DÜŞTÜ

MEHMET Emin Özcan, ekonomide iyileşmelerin başladığını belirterek, şunları söyledi: “Ekonomiye cemre düştü. Cemre baharın habercisidir. Ekonomide de iyileşmeler başladı. Mart ayında faizlerde düşüş bekliyorum. Merkez Bankası, uluslararası piyasalara güven vermek adına faiz indirimine mart ayından sonra gitme ihtimali olabilir. Ama ben, bir-iki ay içinde faizlerde ciddi düşüş bekliyorum. Ekonomistlerin yılsonu enflasyon tahmini yüzde 15’in altına ineceği yönünde, faizlerin de yüzde 16-17’lerde olması bekleniyor. 2019, toparlanma yılı olacak ve son çeyrekten itibaren de büyüme ivmesi kazanacak. Faizler düştükçe de otomobil ve konuta talep artacak.

 

1.2 MİLYAR LİRALIK YAPILANDIRMA

Mehmet Emin Özcan, BDDK’nın raporuna göre bu yıl takibe düşecek alacakların yüzde 6 civarında olacağını, geçen yıl ise bu oranın yüzde 4’e yakın olduğunu ve bunların kabul edilebilir oranlar olduğuna değinerek, şu açıklamaları yaptı: “VakıfBank olarak kredi kartı borcu olanlara sağladığımız kolaylıktan 20 bin müşteri yararlandı ve 150 milyon lira kredi kullandırdık. Borcunu ödemekte zorlananlara da yapılandırma kolaylığı sağlandı ve bu kapsamda 8 bin başvuru aldık, 1 milyar liralık da yapılandırma yaptık. 100 bin liranın altında, takipte borcu olanlara da sıfır faizli ödeme imkanı getirdik. Burada da 10 bine yakın müşteri başvurdu ve 60 milyon lira civarında yapılandırma yaptık.”

 

KONUT VE TAŞIT KREDİ FAİZLERİNİ İNDİRDİ

VAKIFBANK, konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredi faiz oranlarında indirime gittiğini duyurdu. Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre banka borç yapılandırma ve KOBİ’lere destek kredilerinin ardından konut, taşıt ve bireysel ihtiyaç kredi faiz oranlarında da indirim yaptı. Banka, 1.5 milyon TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 1.63’ten yüzde 1.49’a indirdi. İkinci el  ve sıfır araçlarda, taşıt kredilerinde de indirime giden banka, yüzde 1.72 olan aylık faiz oranını yüzde 1.55’e çekti. Vakıfbank’ta indirim öncesinde aylık yüzde 1.77’den başlayan bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yapılan değişiklik sonrasında yüzde 1.59’dan başlayan oranlara indirildi. Böylelikle 10 yıl vade ile 100 bin konut kredi kullanacak olan Vakıfbank müşterisi bu indirimle 13 bin 120 TL avantaj yakalarken, aynı miktarda 48 ay vade ile taşıt kredisi kullanan müşterinin avantajı 6.469 TL oldu. Vakıfbank’tan 36 ay vade ve 10 bin TL tutarında bireysel ihtiyaç kredisi kullanacak müşteriler ise faiz indirimiyle 490 TL kar edecek.

 

X